Długość przechowywania pliku na dysku

Zastanawiam się od dłuższego czasu czy jest możliwe przechowywanie na dysku twardym plików kilkadziesiąt lat?

Mojego kumpla znajomy kupił kilka miesięcy temu 16 dysków twardych po 2TB,jak twierdzi memu kumplowi jest już bliski zapełnienia wszystkich plikami,dyski mieszczą się w obudowie gdzie upchał 16dysków.Komputer służy mu do oglądania na XMBC filmów i seriali.Powiedział memu kumplowi iż jest pewnien gdy kompa włoży do pudła,włoży do środka trochę steropianu i po bokach owinie szczelnie taśmą 2 razy to pudło i owinie dodatkowo streczem kilka razy i wyniesie to pudło do piwnicy w odstawkę na 50lat to po tym czasie jak rozpakuje to pudło i uruchomi kompa to pliki nadal będą.Gdyż wyczytał iż pliki mogą przeleżeć na dysku twardym 50lat bez używania go.Czy to prawda? Tego mojego kumpla znajomy ma 25lat to w wieku 75lat zejdzie po kompa do piwnicy odpali i ma działać tak przynajmniej twierdzi…Co sądzicie o tym jego pomyśle? Dyski chyba po x czasie się rozmagnesowywyją i traci się wszystkie dane ponoć?

W wieku 75 lat trafi go skleroza więc zapomni o co chodziło z tym pudłem pełnym styropianu i wywali to na śmieci :smiley:

Dysk jak dysk, ale tam inne rzeczy mogą siąść że go już ie włączy, albo chociażby inne napięcie w gniazdku będzie, albo w ogóle inne formy zasilania. Eee głupi wątek.

Ja mam w piwnicy 8-bitowca + stertę dyskietek, niedawno go próbowałem uruchomić i nie wiem czy działa, czy dyskietki odczytam itd, bo obrazu nie widzę, bo nie mam go jak podłączyć do telewizora, tam jest zwykłe wyjście antenowe w tym komputerku i nie mogę zestroić telewizora z nim aby był obraz. A 50 lat nie minęło. Pomimo że dyskietki mogą działać to nie mam jak tego zobaczyć czy działają :smiley:

Po 10 latach zaczną się sypać chipsety i procesor po następnych 15 latach wyschną mu kondensatory elektrolityczne płyty dvd średnio działają 4-5 lat po nagraniu nie znam żywotności hdd ale jak dla mnie to chory pomysł.

Jak chcesz długo cos przechowywać to tylko na DVD-GOLD - do 100 lat. Co do HD to informacje na nośniku się może i zachowają ale cała elektronika padnie i już tego nie odtworzysz. Większa trwałość maja tylko pamięci ROM

To po jakim czasie leżakowania plików na dyskach bez uruchamiania ich mógłby kopiować te pliki na nowsze pojemniejsze dyski,5,10lat? Czy przez te lata coś utraci? Może lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby włanczał co jakiś czas kompa?