DMA, Dysk Twardy?

Witam serdeczenie. Moj problem ciagnie sie od jakiś 2 miesięcy. Mianowicie, przy intensywniejszym używaniu dysku, komputer się wiesza, a przy tym słyszę takie fizycznie pstryk (jakby lekkie uderzenie metalowym długopisem o plastik). Miałem już wcześniej dokładnie ten sam problem i oddałem wtedy komputer na gwarancję, gdy odebrałem go po półtora miesiąca ( !!

Oto parametry mojego komputera:

Procesor: Pentium 4 3.2 GHZ LGA775

RAM: 2xDDRAM2 512mb PC533

Grafika: XFX GF 6800XT 256/256 PCI-E

Dysk Twardy: HDD SAMSUNG 200GB 8mb CACHE

Napęd cd/dvd: DVD-REC LITEON 160P6S

Płyta główna: GIGABYTE GA-8I915P-D

Zasilacz: CODEGEN 6039L-1

System Operacyjny: MS Windows XP HE PL (ze wszystkimi uaktualnienieami, oryginalny).

Dodame też, że:

Odinstalowywałem te sterowniki i instalowałem ponownie. Nie mogę tam zmienić na DMA5, tego Urządzenia głównego.

beztytuu.jpg

Mam program VIA RAID TOOL i wyświetla on mi coś takiego:

beztytuu2.jpg

W Biosie sytuacja wygląda tak:

W Integrated Peripherals jest opcja ECP MODE USE DMA Jest ustawiona teraz na 3 ( nie moge zmienic na inną wartość niż 1). Normalnie wartość jest zablokowana i trzeba zmienić Parallel Port Mode na ECP , a domyślnie jest ustawione na SPP

Gdy komputer się zresetuje, zawsze przed władowaniem systemu jest napis BOOT FAILTURE i coś dalej… Komputer wtedy ani myśli ruszyć się z miejsca (chociaż się nie zawiesza) i każdy reset wzbudza w nim to samo, dopiero po wyłączeniu i włączeniu fizycznym, zaczyna działać. Tak samo gdy się zawiesi w windzie nie moge go zresetować fizycznie (bo się nie włączy) tylko wyłączyć i właczyć ponownie fizycznie.

To są ustawienia portu LPT, co mają do dysku.

Zresetuj bios i ustaw bootowanie z dysku systemowego i zapisz bios Save.

Pomoc książka do płyty głównej.

Jak masz dysk sata - poczytaj.

TU

@up

Bios jest ustawiony w sposób taki:

*Standard CMOS Features

  • IDE Channel 0 Master - napęd

  • IDE Channel 0 Slave - dysk

i tego się zmienić nie da…

*Advanced BIOS Features

  • First Boot Device: Hard Disc

  • Second Boot Device: Floppy

  • Third Boot Device: CD-ROM

Czy mając na myśli reset BIOSa, mówileś o opcji - Load Optimed Files? Bo jak nie to nie wiem jak to zrobić.

Co do tematu, to bardzo dziękuje i przeczytam go oraz przeanalizuję jutro, gdyż mam dysk w SATA-II. Może w tym temacie bedzie coś ciekawego co można spróbować.

Co do instrukcji do płyty głównej to nie znalazłem tam nic ciekawego… Nie daje ona odpowiedzi na pytanie jak przestawić dysk w tryb DMA 5 (no chyba, że coś wyjątkowo pominąłem). Pozdrawiam.