DNS, OpenVPN i przeglądarki

Mam Redmi 4X (Android 7), z którego łączę się OpenVPN-em. VPN podmienia mi DNSy na firmowe. DNSy działają, bo telefon pinguje po nazwie, ale nie działają wewnętrzne strony WWW po nazwie, a po adresie IP już tak. Ktoś wie, co może być nie tak?

Hmm :thinking: DNS działa chyba po stronie klienta? Jeśli chcesz korzystać z firmowego serwera DNS to musisz taki wpisać w ustawieniach sieciowych telefonu? :thinking:

Myślałem że android ma na sztywno wklepane DNS google i stąd problem.

Mam podobnie, nie mogę wejść na strony konfiguracyjne sprzętu sieciowego po nazwie DNS w domu z telefonu, z komputerów oraz laptopów wszystko działa bez problemu.

DNSy można “wypchać” w konfiguracji VPN, tak samo trasy.

Wewnętrzne strony na serwerach w firmie czy w domu?

1 polubienie

VPN może preferować swój DNS, sam kiedyś sprawdzałem testując NextDNS i przy połączeniu VPN wykrywał jakiś DNS z Niemiec :de:.

No właśnie tak robię. Pinguję po nazwie na serwer, ale przeglądarki nie działają.

W firmie.

Wygląda to tak jak u @anon42271672. Na laptopie wszystko ok, android nie daje rady, konfiguracja ta sama.

U mnie adres DNS urządzenia dostają z DHCP, i na każdym działa poza telefonem :stuck_out_tongue_winking_eye:
I też xiaomi.

A te adresy to FQDN? Jeśli nie to może serwer nie pushuje search lub Android go zlewa.

Właśnie doczytałem, że telefon pinguje po nazwie. Zatem sprawdź czy przeglądarka nie ma własnego resolvera DNS (np DoH czy po prostu zwykłego DNS).