DNS problem

Witam,

mam postawiony mały serwer dostępowy na Windows XP pro gdzie jedna karta ma IP zewnętrzne,a druga udostępnia sieć dla komputerów lokalnych.

Od około tygodnia mam problem : komputery lokalne zanim otworzą jakąś stronę mają komunikat że domeny nie znaleziono. I muszą klikać “odśwież”

kilka raz zanim się strona wyświetli.

Ktoś zna może jakiś program do cachowania DNS na komputerze lokalnym ? Albo ma pomysł co może być przyczyną ?

Dodam ,że z serwera wszystko działa “cacy” :wink:

Adresy IP do komputerów przydzielasz po dhcp? Czy z palca? Jeśli opcja 1 to wpisz w ustawieniach DHCP DNS1: adres_serwera i DNS2: 208.67.222.222 (ten adres zawsze u mnie działał, jeszcze nigdy nie miałem problemu z wczytywaniem stron). W opcji 2 też wpisz ten adres.

Adresację przydzielam przez DHCP.

Problemem nie są same DNSy jak sądzę ale czas dostępu do nich. Używałem i DNSów w mojej sieci (netia), w sieci TP sa oraz open DNS (ten co podałeś).

Problem częściowo rozwiązuje postawienie BINDa na serwerze i wskazanie go jako pierwszy DNS. Ale właśnie BINDa chciałem z sieci wyrzucić :frowning:

Dlatego tez pytałem o jakiś darmowy (najlepiej GPL) program do cachowania DNSów …

gromiasty , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif