DNS, skąd wiem, do którego poszło zapytanie oraz czy prawda co piszą o tych serwerach DNS?

Więc tak mam tego Asusa 4G-AC68U i Asus jak we wszystkich routerach daje możliwość ustawienia jednego DNS-a, a nie główny i pomocniczy.

Po ustawieniu macOS lub Windows pokazują DNSy tak jak na zrzucie poniżej, czyli ustawiony DNS i DNS Relay.

Skąd mam wiedzieć kiedy zapytanie idzie przez DNS ustawiony, a kiedy przez DNS Relay?
Część z was napisze bo widzę czy strony lepiej się ładują i inne usługi lepiej działają. Mi chodzi bardziej o to czy można to sprawdzić jakimś programem chodź by pod Windowsa 10, a jak byłoby na macOS to tez fajnie?

Czy ten test z tego Tenta potwierdza, że zapytania idą przez ich DNS-y:

Drugie pytanie.

Znalazłem takie serwery DNS i pisza, ze idzie przez TLS i operator dzieki temu nie widzi moich zapytań, czy to prawda?

komendą nslookup:

nslookup dobreprogramy.pl

Server: one.one.one.one
Address: 1.1.1.1

Non-authoritative answer:
Name: dobreprogramy.pl
Address: 194.0.171.163

Serwerem DNS jest to, co wskazuje ipconfig /all - czyli jak nie wskazuje na router domowy (bramę domyślną), to te wpisane w routerze nie biorą udziału. Jak wspomniano, nslookup pokazuje DNS wykorzystywany do rozwiązywania nazw.

Przeczytałem ten fragment 5 razy i mam wrażenie, ze kompletnie oderwane jest to od mojego pytania i nie wiem co mi w tym zdaniu chciałeś wytłumaczyć w stosunku do zadanego pytania.

Pominę, że na drugie pytanie to nie łaska odpowiedzieć.

Masz rację - nie zrozumiałeś odpowiedzi.
Swoją drogą, na które pytanie nie padła odpowiedź?

To z linkiem :stuck_out_tongue:

No wiem to co napisałeś, a ja spytałem to co inny odpisał wcześniej :slight_smile: