DNS vs. DNS Relay

Jakie sa różnice dla zwykłego użytkownika między ustawieniem na sztywny DNS-a podstawowego i pomocniczego, a jaka używając tak jak na wiekszości routerów/modemó LTE Huawei-a od operatora czy w sklepie DNS Relay?

Czy mając Synology RT1900AC i uzywając na USB modemu Huawei E3272 warto ustawiac jakies DNSy na sztywno czy zostawić DNS Relay, biorac pod uwage, że router ma 256MB pamięci i dwurdzeniowy procesor 1Ghz Btoadcom?

Wszystko zależy od preferencji.
Inne publiczne serwery DNS niż od ISP często dodają coś od siebie - np. ochronę anty-phishingową lub podobne.
Możliwe, że są też wydajniejsze od domyślnych.
Funkcja DNS relay umożliwia wykorzystanie routera jako serwer DNS, który pobiera wyniki translacji z wybranego serwera DNS. W domowych warunkach obciążenie routera tymi zapytaniami jest znikome i nie wpływa na wydajność.

1 polubienie

Czyli jak dobrze zrozumiałem jak jest DNS Relay czyli w polu DNS widnieje brama domyslna routera to on wysyłą zapytanie do domyślnego serwera DNS ustawionego w ustawieniach WAN, a nie siec lokalna?

Tak, wtedy router pośredniczy w translacji.
Gdy funkcja jest wyłączona zapytanie wykonywane jest bezpośrednio do serwera DNS w internecie wybranego w ustawieniach WAN. (upraszczając)

Powiedz czemu np. DNS Googla słynny co jakiś czas przestaje działac u mnie? Juz sprawdzałem na róznych routerach. Działa, działa i nagle wykrzyknik, a połączenie z LTE jest i to nie zaleznie czy modem LTE w router wbudowany czy tak jak teraz z Synology na USB. Teraz ustawiłęm Yandex DNS Basic czyli bez żadnych zabezpieczen od nich i zobacze, ale zastanawia mnie czemu tak się dzieje czy to DNSy padają i po ponownym uruchomienia routera działają czy to coś dostawca robi mimo iż połączenie jest i router pokazuje, że jakas transmisja jest do internetu pobieranie/wysyłanie?

Bardzo ciężko stwierdzić :slight_smile:
Generalnie radzę zostawić DNSy od operatora. Samo LTE wprowadza spore opóźnienia, gdy dodasz jeszcze te wynikające z odległości, prawdopodobnie domyślne będą szybsze.

Czyli zostawić DNS Relay i miec na to wyczesane?? Narazie maks ping jaki widziałem na LTE to 24ms więc nie wiem czy takie duże :slight_smile:

Radzę zostawić domyślnie.
24 ms + ~40 ms do yandex’a i już znacznie gorzej to wygląda :slight_smile:

Domyslnie to jest DNS Relay :wink: Bo DNSy ma w WAN, a w LAN nic nie ustawia :slight_smile:

Jak 99% routerów do domu :wink:

1 polubienie

A jak mi strony https wykrywa za 3 odświeżeniem na Windows / Linux / Android?

Jeszcze jedno jak np. zostawie DNS Relay i np zmienie dostawcę to i tak urzadzenia dalej będa widziec jako DNS bramke domyślną routera?

Warto w Windowsie wogóle robić czyszczenie DNS przez komende ipconfig /flushdns czy to kolejna bujda kiedyś wymyślona?? :wink: Bo jak mam DNS Relay to czyszczenie DNSów w windowsie nie ma sensu bo dalej ma ten sam DNS do routera?? :slight_smile:

Ja tak pytam prostym językiem, nie fachowym, jak to rozumuje, żeby nie było, ze jestem blondynką bo jak już ciemny blondyn :smiley:

Jak masz w routerze usawione domyślnie, że DNS pokazuje jako brama domyslna czy IP routera czy coś ustawiałes w DNS-ach na sztywno? Podaj jaki masz router :slight_smile:

1 polubienie

Mam domyśle plusa (LTE) i dlink dwr 116

Tak

1 polubienie

Jeśli jest DNS Relay czyli IP Routera to co z sprawą zdalnego włamania się na router i podmiany DNS? Bo rozumiem, że DNS Relay wysyła zapytanie do DNS-ów, które są wykryte w ustawieniach WAN? Czy wtedy przestępca moża włamując się do routera mi je nie wiadomie podmienić tak, żeby zapytania szły tak jak chce przestępca?`

Może ci też podmienić tablicę routingu tak, że nie będziesz mieć Relay i będziesz mieć poprawny IP DNS-a, a ruch będzie szedł do przestępców :smiley:

Więc jak się włamią, to pozamiatane - żadna konfiguracja nie będzie lepsza/gorsza.

Jeżeli mam ustawione na sztywno w routerze DNSy dostawcy, w ustawieniach LAN i router od INEA tilgin HG2381 przypisuje je po DHCP i je widać w ustawieniach w systemie operacyjnym połączenia to czy będę widział, że haker coś zmienił w routerze z nimi czy to tylko widać poprzez korzystanie z sieci, że gdzieś mnie przeniesie indziej?

Czy w warunkach domowych warto się tym przejmowac przy routerze takim jak napisałem od dostawcy?