DNS w sieci lokalnej

Chciałbym przenieść większość swoich multimediów na maszynkę z serwerem emby, wygodniej w ten sposób zarządzać biblioteką wideo i materiały są dostępne z każdego urządzenia wpiętego do sieci domowej, jest tylko jeden problem:

10.cośtam.cośinnego.jeszczecoś:jakiśport strasznie to niewygodne i trudne do zapamiętania

Rozwiązanie jest proste, postawić lokalny dns, niestety nie wiem czy lokalne nazwy domenowe mogą się pokrywać z już istniejącymi zarejestrowanymi domenami.

Przykładowo przypisuje maszynce adres w lokalnym DNSie emby.mojasiec.home
Ktoś w przyszłości rejestruje identyczną domenę (końcówka .home chyba nie jest jeszcze w użyciu ale to może być kwestia czasu).

Wynikną z tego jakieś problemy poza brakiem dostępu do publicznego adresu emby.mojasiec.home z mojej sieci domowej?

Załóżmy że serwer DNS w sieci lokalnej padł, windos znajduje sobie następny dns na liście (w końcu w oknie konfiguracji są dwa pola podstawowy oraz dodatkowy dns), odpalam kodi, zaczyna się aktualizacja biblioteki multimediów. Kodi łączy się z adresem emby.mojasiec.home, lokalny dns jest niedostępny więc połączenie leci na adres publicznie zarejestrowanej domeny, aplikacja łączy się z ip na drugim końcu świata i generuje śmieciowy ruch komuś na serwerze, czy się mylę?

3
Jeżeli w polu dodatkowy dns podczas konfiguracji połączenia sieciowego w windows podam adres 127.0.0.1 to jak rozumiem po awarii lokalnego dnsa, nikomu nikomu nie będę generował śmieciowego ruchu bo nazwy domenowe nie będą rozpoznawane.

To nie ma znaczenia czy ktoś zarejestruje domenę. Na swoim dnsie w LAN możesz sobie nawet domenę dobreprogramy.pl postawić i będzie działać. Poza tym, gdyby Twój dns był publicznie dostępny i wymieniałby informacje z innymi dnsami, to wpis przykładowego dobreprogramy.pl i tak by się nie rozpropagował, bo nie należy do Ciebie i nie wskazesz u rejestratora NSów.

Ja mam takiego dnsa na Mikrotiku i wykorzystuję go w sieciach lokalnych do nazywania serwerów i drukarek, a także jeśli mam serwer poczty lub www w LANie, to na Mikrotiku dodaję wpis dla serwera poczty, poczta.domena.pl in a 192.168.1.100. Wówczas klient poczty nie odpytuje zewnętrzngo dns. To zresztą by nie zadziałało, bo pakiet się nie zapętli, ponieważ jak klient odpyta dns, dostanie zwrotkę, że poczta.domena.pl ma ip 88.88.88.88, zaś z LAN pakiet wychodzi na interfejs LAN do 88.88.88.88 i nie trafia w ogóle na interfejs WAN.

Śmiało możesz stawiać dns i robić dowolne wpisy. Na swoim dnsie zrób przekazywanie zapytań na publiczne dns i możesz też włączyć cache, aby hosty szybciej uzyskiwaly rozwiazanie domeny.

Mój dns nie będzie dostępny publiczne, chodzi wyłącznie o sieć domową.
Po prostu coraz więcej śmiecia w domu ma dostęp do internetu a co za tym idzie coraz więcej adresów ip.

Słicze, router, dekoder tv, laptop, pc, nas, emby, tel1, tel2, drukarka itd.

I tak muszę jeszcze trochę poczytać żeby się za to zabrać, ale wydaje mi się że tak będzie po prostu wygodniej.

Pozostaje jeszcze kwestia urządzeń mobilnych, jeżeli podam nazwę dns np. w aplikacji kodi na tablecie, to wszystko będzie ok. w sieci domowej, ale gdy połączę się z internetem przez lte, to użyty zostanie dns operatora a co za tym idzie aplikacja będzie próbowała się połączyć z nieistniejącą lub co gorsza już zarejestrowaną domeną. Jak rozumiem nie da się tego zbytnio obejść, czy jest jakaś domena na użytek wewnętrzny która nigdy nie zostanie publicznie przydzielona.

Spoza sieci nie bedzie to działać. Musiałbyś mieć wykupioną domenę. Ewentualnie VPN.

Jak masz NASa w domu to duża szansa że możesz na nim prosto postawić serwer dns.
Jak nie chce Ci się bawić wpisz wszędzie w plik host
IP serwera media

po wpisaniu media przekieruje cię na serwer emby

Spoza sieci nie bedzie to działać. Musiałbyś mieć wykupioną domenę. Ewentualnie VPN.

Ja to rozumiem, domena ma działać wyłącznie w obrębie sieci domowej. Chodzi mi po prostu o nazwę domeny.
Jeżeli nazwa będzie unikatowa to dns operatora jej nie rozpozna, będzie wszystko ok.

Jeżeli nie będzie unikatowa, to jak rozumiem mój sprzęt mobilny będzie robił niepotrzebny szum bo aplikacje będą próbowały połączyć się z serwerem kogoś innego.

Przykładowo lokalny dns przekierowuje dobreprogramy.pl na adres maszyny z emby,
wychodzę z sieci domowej i aplikacja łączy się z publiczną domeną dobreprogramy.pl. Operator dobreprogramy.pl ma jakieś dziwne logi i próby połączenia, bo mój sprzęt będzie chciał zaktualizować bazę wideo.

Jak nie chce Ci się bawić wpisz wszędzie w plik host

W androidzie będzie ciężko wpisać do pliku hosts.

Wszystko działa lokalnie, nie robisz “szumu” Jeżeli nazwiesz ją dobreprogramy. pl to po wpisaniu wejdziesz na swój serwer a nie na tą stronę. Jeżeli serwerlokalny DNS będzie wyłączony drugi adres dns (nie lokalny) skieruję cie na tą stronę.

Jak zrobisz domenę serwer.local to nigdy szumu nie zrobisz. Istnieje małe prawdopodobienstwo, że w przyszłości domena .local będzie możliwa do zarejestrowania. Poza tym to nie musi byc domena, mozesz w dnsie dać wpis emba in A 192.168.1.100 i do serwera logujesz się wpisując \ \emba, https://emba itp.

1 polubienie

Myślałem o .local lub .lan, i z tego co wyczytałem pierwsze odpada bo jest używane przez sprzęt appla, prawdopodobnie zdecyduje się na drugie.

a i aplikacja nazywa się emby

Spoko, nie znam tego :wink: