DNS-y Jakie wybrać i czy warto?

Czy warto ustawić sobie “niestandardowe” DNS-y? Np. od Google, Comodo albo OpenDNS? Jeśli tak to jakie? Przed czym one chronią? Czy różnica rzędu np. 25 ms jest odczuwalna dla zwykłego przeglądacza stron?

Domowa wersja OpenDNS na przykład daje zabezpieczenia przed podszywaniem się pod niektóre domeny przez przestępców (w rodzaju jednej literki gdzieś tam, np. al1egro.pl a allegro.pl albo allegro.pl.com czy podobnie - jest wiele technik tego typu) oraz możliwości kontroli rodzicielskiej.

Szybkość komunikacji DNS w większości sytuacji nie ma tak wielkiego znaczenia, w przeciwieństwie do tego, co niektórzy potrafią twierdzić.

Akurat sam używam OpenDNS od lat. Ogólnodostępne dnsy wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo korzystania z sieci. Blokowane są niebezpieczne domeny, jest blokada antyphishingowa, kontrola rodzicielska i itp. W przypadku innych dostawców publicznych dns może wystąpić gromadzenie danych przetwarzanych przez użytkowników (np. Google public dns), więc raczej tego bym nie polecał, chyba, że ktoś lubi być śledzony. Opendns natomiast to na pewno rozwiązanie godne polecenia. Dodatkowo ma się wgląd w kondycję systemu Opendns (system.opendns.com) oraz wgląd w translację domen (cache.opendns.com). Nie zgodzę się natomiast z tym, że szybkość komunikacji z DNS nie ma wpływu na działanie łącza. Co jeśli taki dns będzie działał z opóźnieniem rzędu 100-2000 ms. , oczywiście odczujemy spowolnienie otwierania stron.

Aby korzystać z OpenDNS trzeba założyć tam konto? Czy wystarczy podać adresy ich DNSów?

Jeżeli korzystasz z programów Comodo -jak system security czy na przykład program manager -to Comodo DNS na pewno będzie odpowiedni. Ponieważ podniesie poziom bezpieczeństwa .

Żaden DNS nawet -pisany złotymi literami - nie ma wpływu na szybkość Twego łącza internetowego. Jeżeli ktoś tak twierdzi ,to znaczy - wie co mówi - ale nie wiem o czym mówi - czy jakoś tak można to określić. Świstak zawija i wie.

Serwery maja swoje bazy danych - comodo - na przykład bardzo dobra baza danych dotyczących security. Możesz ten DNS ustawić na poziomie routera lub tylko danego komputera. Reszta demagogi wokół DNS -ow to ściąganie do siebie klientów - kasa rządzi tym światem niestety.

Jeżeli zaś chodzi o PING to jeśli jest stabilny ,wtedy także nie ma różnicy , chyba ze będzie ciągle na poziomie powiedzmy powyżej 100.

Ustawiłem sobie DNSy Comodo i blokuje mi stronę np. napisy24.pl Trochę to może być uciążliwe jeśli blokuje strony które wcale nie są złośliwe.

No na pewno coś takiego będzie uciążliwe ,skoro masz pewność -strona jest OK.

Wiec może open DNS? w takim razie.

Także używam DNS comodo i własnie wszedłem na stronę napisy24.pl ale ma okrojony kształt , po blokowane niektóre zdjęcia i linki. :o

Wejdź na stronę poniżej - ten test PING - zbada i zaproponuje Tobie najlepszy serwer jaki znajdzie.

http://www.pingtest.net/

Jak to jest z OpenDNS, trzeba zakładać konto i aktywować ustawienia bezpieczeństwa czy wystarczy wklepać adresy serwerów jak z Comodo?

Musisz się tam zarejestrować - parametrów Comodo DNS nie wpisuj tam :slight_smile:

Założyłem i skonfigurowałem OpenDNS, jest odczuwalna różnica we wczytywaniu stron na lepsze. W ustawieniach na stronie konfiguracyjnej wykryło ip główne sieci mojego dostawcy, mam nadzieję że tak ma być? Co będzie jeśli ktoś inny co ma internet od tego samego dostawcy założy sobie konto na OpenDNS i po blokuje coś? W końcu inna osoba będzie miała takie samo ip sieci a tym samym będzie mogła mi blokować strony?

Jednak zakładanie konta na Open DNS nie jest wymagane - niestety jak pisałem powyżej ,zbieranie danych :slight_smile: ale nic to ( chyba nie zaszkodzą )

Open DNS bez rejestracji jak to zrobić ? instrukcja w linku poniżej. Opisane z obrazkami :smiley:

https://store.opendns.com/setup/operati … /windows-7

Jeżeli wiesz jak zmieniać adres IP to Open DNS to.

208.67.222.222

208.67.220.220

Na założonym koncie wyłączyłem zbieranie danych o sieci. A co z tym jak ktoś inny od mojego dostawcy założy sobie konto z takim samym ip sieci co mam ja?