Do czego służą serwery na windowsie?

Tak z ciekawości: Komu potrzebny jest serwer na windosie? Z wszystkich znanych mi opinii kupowanie serwera z oprogramowaniem od Microsoftu to strata pieniędzy, ale mogę się mylić, dlatego pytam.

Wszystko tak naprawdę zależy od zapotrzebowania danej firmy, no bo w domu raczej mało kto korzysta z wersji serwerowej. Niektóre rozwiązania są też niekompatybilne z systemami innymi, niż Windows, np. ASP.NET, chociażby dlatego portal dobreprogramy.pl działa na serwerach opartych na Windowsie, a nie na Linuksie. W wielu firmach zamiast korzystać z tradycyjnych Windowsów, korzysta się z rozwiązania serwerowego w celu centralizacji usług. Chodzi o to, że firma ma np. kilka oddziałów, w tym jeden oddział centralny, w którym jest serwer lub serwery, które działają na owym Windowsie, komputery użytkowników mogą podłączać się zdalnie do serwera i na nim pracować, korzystając również z aplikacji, których używaliby na zwykłym Windowsie, a które mogą być niedostępne dla innych systemów, np. MS Office. Różnica jest tylko taka, że wszystko jest w jednym miejscu i łatwiej tym zarządzać. Zamiast zwykłych komputerów, można postawić terminale, tzw. cienki klient i nie trzeba się martwić o awarie sprzętowe, np. awarię dysku twardego i utratę danych, bo wszystko jest na serwerze, a nie na komputerze lokalnym, więc łatwiej też taki sprzęt wymienić na nowy. Inna istotna sprawa, użytkownik może logować się z dowolnego terminalu, nie musi korzystać z przydzielonego mu komputera.

Oczywiście można by to oprzeć na Linuksie czy innym systemie, ale jak pisałem wcześniej, pewne rozwiązania mogą być niekompatybilne z innymi systemami.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:

Posiadam serwer na windowsie (np. od home.pl) i mam na nim plik powiedzmy 40GB i chce go wysłać klientowi. I do takich rzeczy lepszy jest windows?

Nie.

Serwer oparty o Windows stosujesz kiedy potrzebujesz rzeczy, które możesz zrobić tylko w Windows. Przede wszystkim - wykorzystać ASP.NET i SQL Server.

Poza tym na przykład Active Directory, Sharepoint, Exchange, Lync są tylko dla Windows.

Dokładnie tak, a jeżeli potrzebny będzie serwer np. do FTP, to można wgrać Linuksa, bo coś takiego można skonfigurować z paluszkiem w czterech literach, o ile ile ma się odpowiednią wiedzę i umiejętności. Generalne można powiedzieć, że ludzie korzytsają z Windows Server dlatego, źe korzystają z usług/środowisk programistycznych, które ciężkie są do skonfigurowania na Linuksie, lub ich uruchomienie ich na Linuksie jest wręcz nierealne. J

Jeśli masz na myśli serwer do prywatnych celów lub jeśli ma to być serwer FTP, DHCP itp, to rzeczywiście, nie ma sensu kupować serwera opartego na Windowsie, bo taniej wyjdzie to zrobić na Linuksie, BSD czy innym systemie. Resztę napisał Ci już mktos. Wszystko tak naprawdę zależy od przeznaczenia serwera, czyli jakie usługi ma świadczyć.