Do czego służy baza danych na nie których serwerach?

Witam.Chciałbym się dowiedzieć do czego służy baza danych np. na serwerze

http://www.cba.pl .Nie wiem poprostu do czego to służy. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

konkretniej spotykamy się tu z relacyjnym modelem baz danych, poczytaj: Relecyjna baza danych - Wikipedia

pisząc w skrócie, baza danych służy do składowania danych (jak sama nazwa wskazuje). Jest to “miejsce” w którym możesz zapisywać sobie np. newsy,artykuły czy też liste userów i wieeele innych rzeczy, zamiast przechowywać je w plikach na serverze. Daje to wiele korzyści. Aby komunikować się z bazą danych (wprowadzanie danych, ich modyfikacja, odczyt itp), zwykle używa się języka SQL. Aby Twoja strona internetowa komunikowała się z bazą danych, musisz napisać skrypt np. w php który będzie obsługiwał całą wymianę komend i danych. To tak w skrócie.

czyli służy to np. do jakiś plików i programów które są umieszczone na stronie.Czy to też służy do Loginów i haseł?

do plikow i programow nie. Ale do innych danych, np loginow i hasel. Z bazy danych korzysta np to forum do przechowywania wszystkich postów, profili urzytkownikow i innych. A na portalu dobreprogramy.pl w bazie danych są przechowywane wszystkie newsy, oraz opisy programow.

ale to jakoś inaczej się umieszcza czy jak z tymi newsami jest?

newsy sie umieszcza poprzez panel administracyjny (CMS), który jest napisany w jakimś jezyku programowania (np. w php, albo asp.net). Ten skrypt umieszcza dane (tresc newsa itp) w bazie danych, aby później przy wywołaniu strony, ładować newsy z bazy danych i je wyświetlać. Jak nie rozumiesz o co chodzi, to proponuję najpierw zainsteresować się dynamicznym generowaniem stron www, zanim przejdziesz do tematyki baz danych.