Do czego służy dodatkowy adres ip na vps?

No właśnie, nie za bardzo to rozumiem, dopiero raczkuje w tym temacie. Na VPS domenę przypisuje się po IP czy można inaczej? Bo chciałbym mieć 2 strony internetowe na jednym VPS , każda z nich z własną domeną - to muszę kupować dodatkowy IP ? Czy może to służy do czegoś zupełnie innego?

http://bit.ly/HUIS2r

:expressionless: Ok juz wiem. Ale nadal nie mam pojęcia jak się przypisuje domeny. Na normalnym hostingu to bylo latwo a tutaj hmm.

Wiele domen może wskazywać na jeden adres IP, serwer je będzie rozpoznawał dzięki virtualhostom. Więcej niż jeden adres IP są przydatne w niektórych zastosowaniach.

Ogólnie - domena powinna być na serwerze DNS (a nawet dwóch). Możesz uruchomić serwer DNS na swoim serwerze VPS, albo skorzystać z gotowych usług - niektórzy sprzedający domeny oferują, a można też skorzystać z darmowych DNS np. freedns.42.pl. Domena ma coś takiego jak rekord A, który wskazuje na IP.

A potem trzeba skonfigurować serwer HTTP, żeby odpowiadał odpowiednimi stronami na odpowiednie domeny, ale jak to zrobić to już zależy od twojego serwera.

Ale są też VPS-y z panelem administracyjnym, np. Plesk, gdzie też to wszystko można praktycznie wyklikać - jak rozumiem, to akurat takiego nie masz?

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, już troche mi się rozjaśnia. Serwera jeszcze nie skonfigurowałem, planuje zainstalować na nim nginx + php5-fm + postgresql i jeszcze php-apc (choć jeszcze nie wiem co to jest ale się dowiem sam ;P). Jeśli chodzi o serwer DNS to czytałem gdzieś, że nie warto go instalować bo jeśli chodzi o bind to jest pełen dziur i lepiej wykorzystać wildcard. Ale firma gdzie mam domene chyba nie ma takiej opcji więc interesuje mnie to co napisałeś o tym darmowym DNS freedns.42.pl czy to załatwi sprawę? W nginx z tego co wiem właśnie się tworzy takie wirtualne hosty, więc to do nich przypisuje wtedy domene?

APC to system cache’u :slight_smile:

Ogólnie zainteresuj się czy firma u której wykupiłeś domenę może ją nakierować na własny DNS i z niej ustawić rekordy A, żeby wskazywały na VPS’a.

bind w wersji 4 i 8 był krytykowany ze względu na ilość błędów. bind9 też miał swoje przeboje. Za jeden z najbardziej bezpiecznych jest uznawany djbdns.

wildcard to mechanizm pozwalający na przechwytywanie wszystkich subdomen pewnej domeny (* IN…), nie mechanizm zastępujący serwer DNS - bo, aby wildcard działał i tak jakiegoś DNS-a trzeba mieć :slight_smile:

Chyba, że chodzi o jakiś serwer o nazwie “wildcard”, ale czegoś takiego nie kojarzę.

Domenę przypisuje się do adresu IP, a później nginx rozpoznaje na jej podstawie vhost do której ma się odwoływać. Możesz do tego użyć właśnie freedns, albo - jeśli twój dostawca domeny pozwala - na dostawcy domeny serwerach DNS to ustawić.