Do czego służy SoundFont w karcie SB Live!?

Ostatnio zainstalowałem pobrane ze strony Creative sterowniki do karty Sound Blaster Live! 5.1 Digital. Poza tym, że niektóre aplikacje mają minimalnie wyższe wersje w stosunku do oprogramowania z dołączonej do karty CD (np. Surround Mixer na CD jest w wersji 2.00.28 a pobrany z WWW w wersji 2.00.29, czy np. PlayCenter na CD jest w wersji 3.02.52 a z WWW w wersji 3.02.71) nie zauważyłem innych zmian w działaniu karty.

Jest jednak jedna rzecz, która się zmieniła chyba na gorsze. Otóż w AudioHQ jest takie coś jak SoundFont. Pierwszy SB Live!, którego miałem (rok 1998) miał tam załadowany bank wielkości 8 MB. SB Live! 5.1 Digital miał zawsze załadowane 4 MB, ale teraz - po zmianie sterowników - jest tam tylko 2 MB i nie da się załadować wiekszego, bo nie ma go po prostu na dysku.

Powiedzcie mi, co to jest ten SoundFont, do czego służy i czy zmniejszenie banku z 4 MB do 2 MB odbije się w jakikolwiek sposób na jakości dźwięku w grach czy podczas słuchania MP3?

Z tego, co wyczytałem w sieci, SoundFont to jakieś próbki dźwięku, ale kojarzę to raczej jako coś, co ma wpływ na dźwięki MIDI (np. podczas tworzenia muzyki) a raczej nie na Wave/Direct Sound w grach. Dobrze kojarzę?

Niektórzy zapytają pewnie: Po jakiego zmieniałeś sterowniki, skoro praktycznie nic nie zmieniają? Zmieniłem dlatego, gdyż te z WWW instalują tylko to, czego używam, a te z CD dodatkowo masę innych rzeczy (np. logo EAX, przy logowaniu do Windows, przypomnienie o rejestracji, jakieś detektory i inne wykrywacze podłączanych urządzeń). Wszystko to muszę potem wyłączać w Autostarcie a i tak niektóre aplikacje się uruchamiają. Ale mniejsza o to… Skupmy się nad SoundFont :slight_smile:

Soundfonty w kartach SoundBlaster odpowiadają za brzmienia instrumentów odgrywanych z plików midi. SF2 są trzymane w ramie kompa, o ile pamiętam można załadować kilka różnych banków o łącznej wielkości do połowy pamięci ram (ale w sterownikach KX - alternatywa dla ciężkich sterowników Creativa). Wielkość banków nie ma wpływuu na muzykę w grach (chyba, że jakichś bardzo starych) a tym bardziej na mp3.

Ogólnie Soundfont to zestaw próbek dzwięków, które wykorzystuje się przy tworzeniu muzyki.

Jeżleli zależy ci na dobrym brzmieniu plików midi zciągnij sobie jakieś darmowe soundfonty bardziej profesionalnej jakości. Takie pliki SF2 mają po 32 do 200MB (i więcej), te domyślne z karty są cieniutkie.

Sterowniki KX są dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy interesują się muzyką, instalują alternatywne drivery ASIOforAll, które redukują opóźnienia w odtwarzaniu dzwięku (ważne podczas grania np na klawiaturze sterującej brznieniami z programów muzycznych np VST). Mają też więcej ustawień i lepszą kontrolę nad kartą.

Dzięki wielkie za profesjonalną odpowiedź.