Do poprawy jakości nagrania


(jjgopdl) #1

Witam,
Zacznę od tego, że według poradników wykonywałem redukcje szumu różnymi programami. Chciałbym aby sam głos pozostał, jednak po każdej przeróbce, całe nagranie piszczy albo jeszcze głośniej szumi lub nie słychać już nic jak ktoś w tle mówi. W jaki sposób mogę np. programem rozdzielić ścieżkę na dźwięki? Czy jest taki wersja free takiego programu? Chciałbym uratować to nagranie. Niestety drugiego takiego nie nagram.


(Dimatheus) #2

Hej,

Niestety nie ma takich programów, które automatycznie rozdzielą wokal i ścieżkę dźwiękową. Żeby coś takiego osiągnąć, potrzebowałbyś takiego samego nagrania bez wokalu i połączyć je w przeciwfazie z nagraniem z wokalem - efektem będzie sam wokal. Inaczej można bawić się equalizacją, by poobcinać odpowiednie częstotliwości i dać wokal na pierwszy plan - ale zawsze muzyka w tle zostanie.

Jeśli zaś chodzi o szumy, to najczęściej zbyt mocne wycięcie białego szumu powoduje zniekształcenia w dźwięku. Jest po prostu pewien prób, którego nie można przekroczyć, bo jakość nagrania spada. Oczywiście ten poziom jest różny dla różnych nagrań.

Jakimi programami próbowałeś usuwać szumy?

Pozdrawiam,
Dimatheus