Do sieci Linuks dużo lepszy od Windowsa (?)

Z tego co tu czytam do różnych czynności związanych z sieciami (na pewnym poziomie ogólności) dużo lepszy jest Linuks niż Windows.

Czy szanowni (bardziej doświadczeni z sieciam) forumowicze potwierdzają tą opinie ?

I w czym Linuks jest lepszy od Windowsa (lub na odwrót-jak są jakieś elementy gdzie windows jest lepszy od Linuksa) ?

pozdro

Windows nie jest lepszy od Linuksa tylko bardziej popularny i nie ma problemu z softem do niego jak i sterownikami.

Linuks ma tą przewagę że jest darmowy i jest dużo bezpieczniejszy ( nie ma na niego wirusów , spyware itd ) i ma bardzo małe wymagania sprzętowe ( zależy jaka dystrybucja)

Tak na wszelki wypadek ostrzegę:

Jeżeli zacznie się tutaj jakaś wojenka Windows vs. Linux zamiast konkretnych wypowiedzi na odpowiednim poziomie, odpowiednio nagrodzę wszystkie osoby biorące w niej udział.

Miłego dnia :twisted:

Lepszy gorszy, to pojęcie względne.

Za co winę ponoszą producenci softu czy hardware - na szczęście sytuacja zmienia się na lepsze.

Nie każdy. Są dystrybucje komercyjne.

:slight_smile:

Tak, tu się zgodzę. Problem ten można częściowo rozwiązać używając lżejsze środowiska graficzne.

Dysputa typu Święta Bożego Narodzenia v. Wielkanoc, jak dla mnie :stuck_out_tongue:

Ma problem z wgraniem sterownikami

I jego niby bezpieczność niby wynosi- 0% więc dlatego producenci takich antywirusów jak np: Kaspersky Lab, AVG,alwil itd.

robią dla niego antywirusy :wink:

Linuks jest bezpieczniejszy jak się go prawidłowo używa. Jeśli ktoś będzie pracował na koncie root i nie ma odpowiednich ustawień iptables to nie ma co liczyć na bezpieczeństwo - jak jakiś haker przejmie kontrolę to jak to się mówi - przechlapane - sam się o tym przekonałem niestety i to na uważanym za dosyć bezpiecznego Slackware (była to wówczas wersja 10.2). Aczkolwiek jak jeszcze miałem SDI to miałem Mandrake 7, czasem pracowałem na roocie i było dobrze.

W Windows XP jak tworzysz konta przy końcu instalacji wszystkie mają uprawnienia admina, distra Linuksowe przeważnie informują o konieczności założenia zwykłego konta z ograniczeniami a po zalogowaniu na konto root informują że nie jest to bezpieczne wyjście. Poza tym jest wymagane wpisanie hasła. Taki świeży użytkownik WinXP Home może nie wiedzieć na przykład, że istnieje takie konto jak Administrator poza tym jeśłi nie stworzy sobie konta już po instalacji będzie pracował na koncie z prawami admina.

Dla serwerów pocztowych z których korzystają użytkownicy windowsów…