Dobieranie właściwych tytułów tematów

Kilka razy zdarzyło mi się, że założyłem temat i z niecierpliwością czekam na jakąś odpowiedź i nagle jest! Wchodzę, a tam jakiś admin lub moderator pisze, że mam zmienić tytuł wątku, podczas gdy wg mnie tytuł jest jak najbardziej odpowiedni. I zazwyczaj muszę wymyślać na siłę i jakieś jedno słowo dodać lub zastąpić, co na jedno wychodzi. Czy nie uważacie, że trochę przesadzacie z tymi tytułami? Załóżmy tutaj przykład jednego tematu o którym zapomniałem, przez co wylądował w Koszu bo nie zmieniłem tytułu (a problem dalej występuje, więc, co, mam założyć temat na nowo?): coreldraw-update-manager-ustawienia-t500831.html - na prawdę nie wiem jaki inny tytuł wątku miałbym dać bo z tego tytułu wynika jakiego programu dotyczy problem i, że dotyczy on ustawień aktualizacji. Przypuszczam, że gdybym o nim nie zapomniał, to zmieniłbym nazwę na “CorelDRAW Update Manager - problem z ustawieniami” i już nikt by się nie czepiał (właśnie zazwyczaj w podobny sposób zmieniam tytuły jeśli muszę). Tytuł tematu ma być chyba także zwięzły, prawda? Zwłaszcza, że jest na to ograniczona ilość znaków. Poza tym może od razu powinienem w tytule cały problem napisać? Np. “CorelDRAW Update Manager pojawia się co tydzień pomimo wyłączenia aktualizacji”…

Na żadnym innym forum nie spotkałem się z czymś takim, żeby trzeba było poprawiać tytuły wątków bo ktoś uznał, że są złe.

Nie uważam, aby moderatorzy /administratorzy etc. byli za bardzo przewrażliwieni.

Po prostu większość użytkowników zakłada tematy z tytułami niemającymi nic wspólnego z ich problemem.

A dobrze dobrany tytuł nie tylko pomaga szybko zorientować się, jaki problem ma autor, ale również ułatwia odnalezienie tego tematu osobom, które mają podobny problem.

Na koniec polecę do przeczytania: http://rtfm.killfile.pl/

No tak… ktoś ma problem z Avastem, a w temacie napisze o drukarce. Jakoś się jeszcze nie spotkałem, żeby jakiś temat nie miał nic wspólnego z problemem. A od opisania problemu jest właśnie sam wątek, a nie jego tytuł. Jak w tytule jest info jakiego programu dotyczy problem to już jest to wystarczająca informacja, a jak dodatkowo jest dodane jakieś słowo, które wskazuje mniej więcej z czym jest problem to już w ogóle. I taki tytuł miał podany przeze mnie temat. Naprawdę nie wiem czego więcej tam można chcieć. A może każdy temat powinien w tytule zawierać słowo “problem”, jakby tak w razie ktoś nie wiedział, że na przykład wyłączający się komputer to problem.

konkretne-tematy-dzialy-dlaczego-t144613.html#980957 - będziesz się stosował do tego, nie będziesz oglądał swoich tematów w śmietniku.

Zawsze zakładam temat w odpowiednim dziale, piszę poprawnie po polsku i nie zakładam tematów o tytułach “Pomóżcie!!!”. Reasumując, stosuję się do tego wszystkiego. Tytuły moich tematów zawsze są zwięzłe i zawierają najważniejsze informacje, dzięki czemu łatwo wyszukać je po konkretnych tagach. Być może wspomniany wcześniej temat mogłem zatytułować “CorelDRAW Update Manager - ustawienia aktualizacji”, ale chyba skoro jest słowo “Update”, to oczywiste, że chodzi o aktualizacje. Gdybym więc dodatkowo napisał te słowo, to byłoby to tak jak pisanie słowa “problem” w dziale z problemami o czym jest napisane w temacie do którego dałeś link.

Chodzi o to aby nie zamieszczać tytułów zbyt ogólnikowych.

Przykłady:

“Windows XP - koniec wsparcia”

Oznajmiłeś użytkownikom, że nastąpił (albo nastąpi) koniec wsparcia dla Windows XP.

Właściwy byłby np. “Jakie będą skutki po zakończeniu wsparcia dla Windows XP”.

Przyznam się, że czasem nie jest łatwo ułożyć właściwego tytułu, ale po ponagleniu trzeba wytężyć swoją pomysłowość.

Co do wcześniejszego tematu to może bardziej pasowałoby “CorelDRAW Update Manager - jak zmienić ustawienia”, albo “CorelDraw - jak ustawić aktualizacje”.

Warto podać która to wersja Corel Draw.

Dla ciebie jest to oczywiste, dla mniej doświadczonych osób, mających podobny albo taki sam problem a chcących go odnaleźć, być może już nie.

Myślę że temat do którego link podał Areh rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Gdybym dał taki tytuł, to wówczas nie musiałbym już nic pisać w samym temacie, ewentualnie mógłbym postawić dokładnie te samo pytanie co w temacie, co jest trochę głupie. Poza tym przy szukaniu tematów większość ludzi się posługuje właśnie tagami, a nie wpisuje całe zdania (które wiadomo, że mogą być różnie ułożone, przez co trudniej coś wyszukać), więc jakby ktoś szukał info na temat końca wsparcia dla systemu Windows XP to najprawdopodobniej właśnie takich tagów użyje: “windows” “xp” “koniec” “wsparcia” i znajdzie ten temat, a tematu “Jakie będą skutki po zakończeniu wsparcia dla Windows XP” już by mu mogło nie wyszukać, chyba, że bawiłby się w zaawansowanym wyszukiwaniu. Ale ludzie też szukają w Google i łatwiej na pewno znaleźć temat o tytule jaki ja dałem.

Jest jednak jeszcze inny powód.Nie chodzi tylko o Google.

Po założeniu tematu jego tytuł trafia na główną stronę DP, oraz na forum.

Widnieje tam tylko tytuł.Jeżeli jest ogólnikowy to powoduje małe zainteresowanie i automatycznie będzie mniejsza szansa rozwiązania tematu.

Ludzie nie mają czasu klikać w każdy temat aby dowiedzieć się o co chodzi.

Najczęściej przejadą pobieżnie wzrokiem po tytułach tematów.

Dlatego ważne jest aby w tytule był zawarty zarys problemu.

Ilość znaków przeznaczonych na tytuł jest ograniczona, więc nie jest łatwo go ułożyć właściwie.

Możliwe są jeszcze inne przyczyny ważne dla portalu aby tytuł tematu był pełniejszy, których nie dociekam.

Nie jest to czepianie się Ciebie osobiście, gdyż prawie wszyscy użytkownicy na początku mają podobny kłopot.Pozdrawiam.

Nam nie chodzi o to, żeby kogoś gnębić, bo sprawia nam to frajdę, chodzi o to, że właściwy tytuł (pomijając to, że ktoś szukający rozwiązania podobnego problemu, używając wyszukiwarki internetowej, może na niego trafić i znaleźć rozwiązanie), przyciąga uwagę innych użytkowników, którzy mogą znać odpowiedź, bo spotkali się z problemem lub mają z tym większe doświadczenie, szczególnie jeśli problem jest niecodzienny. Tytułując poprawnie wątek, zwiększasz szansę, że więcej osób do niego zajrzy. Nie każdy ma też czas, aby siedzieć na forum godzinami, ja czasami zaglądam tylko na 20 minut dziennie, dla przykładu do działu Sieci komputerowe i gdy widzę wątki typu problem z internetem, internet nie działa to mi się nie chce zaglądać do takiego tematu, ale gdy ktoś napisze Neostrada - wysokie pingi i rozłączanie internetu wiem już na czym polega problem i jeśli znam odpowiedź od razu zaglądam do takiego tematu.

Rozumiem to, że można nie wiedzieć jak zatytułować wątek, rozumiem że możesz nie wiedzieć jakiego tytułu się spodziewam, dlatego jeśli proszę Cię o taką rzecz, zawsze możesz zgłosić się do mnie z prośbą o pomoc, wtedy ja zaproponuję Ci tytuł wątku, który powinien każdego usatysfakcjonować. My naprawdę nikogo nie chcemy tu potępiać czy gnębić, aby poprawić sobie humor, nam zależy tylko, aby panował tu porządek i żeby każdemu wygodnie korzystało się z forum.

Co do wspomnianego tematu, który wylądował w koszu, który tytuł według Ciebie jest konkretny CorelDRAW Update Manager ustawienia czy CorelDRAW Update Manager nie działają opcje aktualizacji?