Dobór chłodzenia, wysoka temperatura

Witam!
Od pewnego czasu jestem posiadaczem procesora Xeon X3470. Procesor działa sprawnie, lecz martwi mnie jego chłodzenie. “W stanie spoczynku” temperatura w programie Speccy pokazuje 65-75 stopni. Z kolei przy obciążeniu temperatura szybuje ponad 80. Gdy instalowałem Wiedźmina 3 momentami dochodziło do 92 stopni. Wymontowałem szybę obudowy by chłodzenie dostało więcej powietrza, na szczęście temperatura spadła.
Reasumując czy te wahania stopni są niepokojące? Czy polecacie jakieś konkretne chłodzenie pod ten procesor, bardzo bym prosił.

Procesor - Intel Xeon X3470 @ 2.93GHz

Płyta główna - Intel Corporation DQ57TM (LGA1156)

Chłodzenie procesora - Intel DTC-DAB03 12VDC 0.60A

Obudowa - Sharkoon TG4

Zasilacz - Seasonic SS-430GB Active PFC F3 430W

RAM - 8,00 GB 2-Kanałowy DDR3 @ 664MHz

Grafika - Radeon RX 570 Series (MSI) 4GB

TDP Twojego procesora to 95W - zatem potrzebujesz coolera, który będzie w stanie odprowadzić taką wartość. Teoretycznie Spartan Pro powinien dać radę. Fera 3/Fortis 3 to już będzie “overkill” dla tego procesora. Wszystko zależy od budżetu.

1 polubienie

Rozumiem. Myślę, że nie warto wydawać więcej niż wydałem za samego procka. Być może Spartan Pro się sprawdzi.
Odbiegając troszkę. Jakiś czas temu zakupiłem pastę termoprzewodzącą na bazie miedzi, nie wiem jak to ująć.

Zasięgnąłem takiej opinii, że podstawka miedziana przy chłodzeniu lepiej odprowadza ciepło. Nie wiem czy to prawda. Czy mógłbym użyć tej pasty do chłodzenia ze Spartan Pro?

Wybór pasty ma znaczenie przy ekstremalnym OC, gdzie walczysz o każdy stopień. W przypadku “zwykłego”, codziennego schładzania, pasta ma drugorzędne znaczenie. Wystarczy ta, która będzie dołączona do chłodzenia. Ale jeśli chcesz użyć tej, którą kupiłeś, to śmiało - będzie działać. Ale cudów nie oczekuj :slight_smile:

1 polubienie

Dziękuję bardzo za poświęcony czas i niezbędne informacje.

Jeśli masz ochotę wpadnij na mój inny temat dotyczący karty graficznej. Pewno pamiętasz ten temat. Chciałbym zasięgnąć opinii.

Myślę, że temat do zamknięcia. Dziękuję!

Jeszcze jedno. Czy powinienem się bardzo obawiać tymi temperaturami na chwilę obecną? Czy jest to normalne czy to już napięta sytuacja i jak najszybciej potrzebna wymiana? Czy procesor może się spalić, przegrzać osiągając takie temperatury?

90 stopni to zbyt wysoka temperatura dla tego procesora. Wg informacji na stronie Intela, TCase (czyli temperatura IHS) może wynosić maksymalnie 72,7 stopnia. Wiadomo, same rdzenie mogą być cieplejsze, ale mimo wszystko obecne temperatury są nie do przyjęcia.

Jak dawno ruszałeś chłodzenie na CPU?

Ostatni raz gdy wymieniałem procesor, więc około 3/4 tygodni temu. Użyłem pasty, która przyszła z procesorem.

Procesory “core i” pierwszej generacji często strasznie się grzeją, zauważyłem również, że pomimo wysokiej temperatury procesora temperatura radiatora zainstalowanego na nim wcale taka dramatyczna nie jest.

Wniosek jest taki, że mogą być problemy z odprowadzaniem ciepła z układu krzemowego na metalową blaszkę. Sam mam takiego starego Xeon 34-coś-tam do odpalania starych gier i 80*C przy maksymalnym obciążeniu.

Dobra pasta (np. mx-4) potrafi dać 10-15*C poprawy względem najtańszej silikonowej. Jeżeli masz pastę kiepskiej jakości to można rozważyć zakup czegoś lepszego za 15-20zł.

Więc może pierwsze spróbuję dać lepszą pastę i popatrzę czy się coś zmieni, a później najwyżej lecieć w wymianę chłodzenia.

Mi to wygląda na chłodzenie niskie, w boxie dodawane do i3 i Penrium G.