Dobór karty graficznej a także pamięci do 5-letniego zestawu z możliwością przebudowy konfiguracji w przyszłości za rozsądną cenę

Tak jak w temacie, mam taki sprzęt:

 

Motherboard: ASUS P5QSE2

CPU: Intel Core2Quad Q9650

GPU: ASUS 5870HD 1GB DDR5

RAM: 2xKingston 4GB(nie pamiętam jaki, jestem poza domem) DDR2

 

Teraz moje pytanie, wszystko co w środku komputera do wymiany ale nie tak natychmiast.Sprzęt mi chodzi niezawodnie i dźwiga nawet nowe pozycje co aż mnie dziwi, jednakże “Kanter” którego jestem fanem nie za bardzo śmiga jak należy i moim zdaniem ciała daje karta graficzna, mam do niej szacunek bo i tak daje czadu pomimo faktu iż to tylko 1GB…

 

Chcę kupić sobie ASUS R9 290X DirectCU coś takiego ale bez OC…skoro karta jest w standardzie PCI 3.0 a slot na płycie jest 2.0 czy nie będzie problemów z dostarczaniem mocy do karty, z tego co się orientuję to różnica między 2.0 a 3.0 jest tylko pod tym względem, prawda?

 

Kolejne pytanie to pamięć RAM, chcę kupić sobie DDR3, ale sloty na płycie są DDR2, dodatkowo w manual’u znalazłem informację iż moja płyta czyta tylko 8GB-nie szkodzi, RAM daje radę ale po prostu chcę już zmienić tę części, czy to ma sens i czy taki zamysł jest opłacalny?Jako iż sam nie orientuję się wcale a wcale w sprzęcie komputerowym, proszę o sensowne wskazówki, najlepiej osoby doświadczone i mające konkretną wiedzę na ten temat.Z góry dziękuję i pozdrawiam. :wink:

 

No skoro masz sloty na płycie DDR2 to DDR3 nie wsadzisz.

Na tej płycie ta karta zadziała, ale w parze z tym procesorem to nie będzie dobre połączenie.

 

Podaj markę i model zasilacza.

 

 

Zatem nie możesz użyć pamięci DDR3 z tą płytą główną.

Różnica między PCIe 2.0 a 3.0 to nie tylko numerek, ale również przepustowość tego portu. 3.0 jest szybsze i to prawie dwukrotnie względem poprzednika. No i oczywiście PCIe 3.0 jest dostosowane pod nowe podstawki. Co do samej karty graficznej, działać powinna, trochę mniej wydajniej. Jednak procesor może ją ograniczać.

@ UP 

 

Przepustowość jest większa, ale praktycznych różnic w wydajności nie ma, nawet na mocniejszych kartach pokroju GTX 980 Ti.

Ja bym dodał od siebie po co komu więcej RAM niż 8GB?-,normalnemu użytkownikowi, który surfuje po necie i gra w gierki.

Sam mam w kompie 8GB i nawet ich nie wykorzystuje w pełni.A używam komputer do zadań wymienionych powyżej tego zdania.

Przy zakupie DDR3 jak wiadomo musisz się liczyć z wymianą całej platformy płyty głównej i procesora.

Mam zasilacz MS-TECH 950W.Jestem bardzo pozytywnie nim zaskoczony bo kosztowal mnie on 200zl a chodzi nie mniej wydajnie niz Corsair 850W ktory jest drozszy co nie zmienia faktu ze znam te marke i sie nigdy nie zawiodlem.Reasumujac co radzicie?Czy zakup takiej karty teraz bez RAM’u cos zmieni w grach, wiecej fps’ow itd.Zamierzam wymienic wszystko jak mowilem wczesniej ale powoli bo nie dysponuje takimi pieniedzmi.Przepraszam za znaki ale mam brytyjski telefon teraz i jestem w pracy.

Moim zdaniem zakup karty da się odczuć poprzez większą liczbę FPSów ale tak jak napisano wyżej karta nie będzie w pełni wykorzystywana.

Wlasnie o to mi chodzilo.Korzystajac z faktu ze sie rozpisaliscie za co jestem niezmiernie wdzieczny, powiedzcie czy ktos z Was mial okazje uzywac procesory AMD, jak z wydajnoscia,jakoscia i wytrzymaloscia u nich.Lubie Intela ale jestem znudzony juz nimi troche i chcialbym dac szanse ich konkurentowi,ceny Intela tez mnie juz nudza.Nie chce po prostu i5 albo tych modeli ktore upychaja w skladakach z MediaMarkt…chce miec dobry komputer i wiem ze bede musial zainwestowac nie mniej niz 3500.To jak odpowiecie jeszcze na to pytanie? :slight_smile:

Na tę chwilę to jak kupować w tym budżecie to tylko coś od Intela.Chodzi mi o i5.

Sam miałem kiedyś AMD Phenom 2 x4 955 i powiem szczerze ten procesor na boxowym chłodzeniu grzał się strasznie.

Przesiadka na Intela była w moim przypadku dobrym wyjściem.Kupiłem Celerona G1620,który w połączeniu z chłodzenie Spartan He 924 temperatury były niskie max 45 stopni.Wymieniłem procesor ostatnio na i3 4170 z chłodzeniem tym samym co na Celeronie mam maksymalnie 60 stopni w stresie.Pomimo iż moje chłodzenie nie jest najwyższych lotów.

Powiem krótko ja wolę procesory od Intela są po prostu chłodniejsze i często biją wydajnością procesory AMD.

Kup GTX 960 2/4 GB. Znacznie lepszy wybór pod ten procesor.

 

Z wydajnością jest słabo lub średnio, zależy od zastosowań. Do gier zdecydowanie nie jest to dobry wybór, Tutaj nawet stary i5 2500k radzi sobie lepiej.

Nie mam uprzedzeń do nVidii i słyszałem sporo dobrych opinii, aczkolwiek zawsze miałem ASUS’y AMD Radeon’y i wiem że to są karty nie do zdarcia, dlatego obstaję przy czymś od wymienionego producenta.Chyba będę musiał troszeczkę poczekać i złożyć maszynę później, robię też różne rzeczy w edytorach graficznych na dużych rozdzielczościach i często komputer zdarza mi się podcinać mimo niezłych parametrów jak na 5-latka.Dziękuję wszystkim za udzielanie się w temacie, okejki rozdane. :slight_smile:

Asus także produkuje dla Nvidia, jeśli tak bardzo lubisz tę firmę. R9 290x to nie jest dobry wybór w tym przypadku.

 

Mało RAM i przeciętny procesor…