Dobór karty graficznej do monitorów

Hej, potrzebuję pomocy w doborze karty graficznej.

Obecnie korzystam z setupu 2x GF 1060 6GB, z czego jedna zasila MSI PS341WU, a druga 2x Philips 276E.
Niestety, w 1060 mają po jednym wyjściu DP, a chciałbym w miarę możliwości zejść do jednej karty graficznej i zastanawiam się czy 3080 da radę, czy może jednak będzie za słaba lub grubo przesadzona.

W gry nie gram, chyba, że raz do roku na godzinę odpalę Total Annihilation albo CS:GO. Przez większość czasu cały wachlarz IDE od JetBrainsów, przeglądarka, Netflix/Youtube i Postman.

No i musi to grać z elementaryOS i Windows 10 Pro.

Każda w miarę nowoczesna karta graficzna obsłuży przynajmniej 3-4 monitory. RTX 3080 na pewno 4 i to w 4k jak nie lepiej.
W większości nowszych kart (nie licząc najniższej półki) masz głównie porty DP i może 1 HDMI. Zresztą można między nimi (pasywnie) przechodzić za pomocą adaptera za 10-15zł.

Zresztą ten 1060 też powinien spokojnie obsłużyć 3 monitory. Są różne - np. ten ma 3 DP, 1 HDMI i 1 DVI: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6GB GDDR5 (GTX 1060 GAMING X 6G) w Morele.net

W kwestii linuxa się nie wypowiem, ale podejrzewam, że łatwiej uruchomić 3 ekrany na jednej karcie niż dwie karty.

Yep, gimnastyka była, żeby połączyć dwie karty w jednej sesji X.
Jak robić upgrade to w górę, bez sensu na dzień dzisiejszy ładować się w nVidia 10X0.
Poszedłem w dwie karty, bo o ile na Linuksie daje radę, to na Windowsie to już słabiutko to działa i to na samym systemie, żadnej gry nie musiałem nawet odpalać.

Jak słabiutko? Co przez to rozumiesz? Bo ja mam pod 1060 podpięte w pracy dwa monitory i działa perfekcyjnie.

A trzy byś podpiął? :slight_smile:

Nie wiem. Kiedyś miałem przy jakiejś karcie problem z trzema, bo nie było synchronizacji. Zdaje się, że oprócz DP działał port HDMI lub DVI, ale nie wszystkie trzy, z tym, że to nie była 1060, tylko coś starszego. Na pewno 980TI EVG działa na trzech jednocześnie i myślę, że dowolna karta graficzna z 3 portami DP, będzie działać bez problemu.

Dzisiaj trochę lipa z kartami, w hurtowniach pustki, pewnie nowe dostawy będą droższe, to tak abstrahując od tematu.

ps. np. MSI GeForce GTX 1660 SUPER Ventus ma 3x DP, zatem problemu być nie powinno.

RTX 3060 lub 3060Ti
w x-kom jest dostępna 3070

Mnie zastanawia tylko po grzyba droga karta z akceleracją 3D skoro autor w gry nie gra?

Autor powiedział, ze nie chce sie cofac i kupować serii tysiąc, więc ma tutaj serię 3 tysiące.
Poza tym 3060Ti powinna kosztować jakieś 2300, a 3060 mniej niż 2 tysiące, gdyby nie kopacze.

No tak, ale ciągnie prądu, grzeje się i w zasadzie nic nie daje przy używanych aplikacjach. Ani system, ani te aplikacje szybciej dzięki lepszej karcie działać nie będą.

Jakby to powiedzieć, problemy z utrzymaniem synchronizacji w 60Hz, gubienie klatek na pulpicie. Ogólnie, bieda jakościowa.