Dobór osprzętu do założenia małej sieci w domu

(Tom Jk) #1

Witam,

Niedługo zamierzam podłączyć się do osiedlowej sieci udostępniającej internet. Chciałem aby w domu internet był na dwóch komputerach i nie bardzo wiem jak sie za to zabrać. Czego potrzebuje ( rutery, switche , karty sieciowe ) i jak to zrobić aby działało i nie wchodziło w konflikt z komputerami w sieci ? Jak podłączyć i skonfigurować?

Złączono Posta : 08.08.2007 (Sro) 19:37

zapomniałem dodać, że internet jest udostępniany za pomocą światłowodu.

(Sidhmor) #2

Podłaczenie netu to sprawa administracji twojej sieci... natomiast sieć domowa może być utworzona przede wszystkim na dwa sposoby. Przedstawię tu najprostrzy. Karty sieciowe w obu kompach połaczone skrętką scrossowaną i tyle... tylko że jeden komp musi cały czas działać żeby na drugim był internet, jak serwer.

Druga, droższa znacznie opcja to to samo + router o i zamiast scrossowanego kabla, zwykły.

(Tom Jk) #3

do sieci to podłączy mnie administracja , tylko ze powiedzieli mi ,że jeśli chce sobie rozdzielać dalej to już muszę sobie sam. Tylko właśnie zrobić tak aby nie było na przykład konfliktów IP czy coś w tym stylu. Nie wiem czy podany sposób pierwszy nie będzie powodował tych konfliktów. Myślałem o drugim , a że sie dobrze nie znam dla tego pytam. Rozważałem również opcję bezprzewodową, jednak jest do dość drogie rozwiązanie( przynajmniej na dzień dzisiejszy)

(system) #4

jeśli net podawany jest za pośrednictwem serwera dhcp to wystarczy hub, jeśli zaś uwierzytelnienia dokonuje się np na podstawie mac adresów to router z wejściem wan. a potem kabelkami z końcówkami rj45 do komputerów.