Dobór osprzętu do założenia małej sieci w domu

Witam,

Niedługo zamierzam podłączyć się do osiedlowej sieci udostępniającej internet. Chciałem aby w domu internet był na dwóch komputerach i nie bardzo wiem jak sie za to zabrać. Czego potrzebuje ( rutery, switche , karty sieciowe ) i jak to zrobić aby działało i nie wchodziło w konflikt z komputerami w sieci ? Jak podłączyć i skonfigurować?

Złączono Posta : 08.08.2007 (Sro) 19:37

zapomniałem dodać, że internet jest udostępniany za pomocą światłowodu.

Podłaczenie netu to sprawa administracji twojej sieci… natomiast sieć domowa może być utworzona przede wszystkim na dwa sposoby. Przedstawię tu najprostrzy. Karty sieciowe w obu kompach połaczone skrętką scrossowaną i tyle… tylko że jeden komp musi cały czas działać żeby na drugim był internet, jak serwer.

Druga, droższa znacznie opcja to to samo + router o i zamiast scrossowanego kabla, zwykły.

do sieci to podłączy mnie administracja , tylko ze powiedzieli mi ,że jeśli chce sobie rozdzielać dalej to już muszę sobie sam. Tylko właśnie zrobić tak aby nie było na przykład konfliktów IP czy coś w tym stylu. Nie wiem czy podany sposób pierwszy nie będzie powodował tych konfliktów. Myślałem o drugim , a że sie dobrze nie znam dla tego pytam. Rozważałem również opcję bezprzewodową, jednak jest do dość drogie rozwiązanie( przynajmniej na dzień dzisiejszy)

jeśli net podawany jest za pośrednictwem serwera dhcp to wystarczy hub, jeśli zaś uwierzytelnienia dokonuje się np na podstawie mac adresów to router z wejściem wan. a potem kabelkami z końcówkami rj45 do komputerów.