Dobór płyty głównej do zestawu

Witam, od dłuższego czasu komputer płata mi figle i podejrzenia padły na płytę główną (jedna z niewielu już rzeczy która nie była wymieniana :P). Aktualnie zestaw wygląda tak:

CPU: Core2Duo E6550

RAM: 2x1024MB DDR2 Kingston (taka jak tutaj)

Grafika: GeForce 9800GT 512MB

no i oczywiście główny podejrzany:

Płyta główna: Gigabyte P35C-DS3R

Dyski, napędy myślę, że nie będą miały tu znaczenia więc je pominę.

No i pytanie, czy potrafi ktoś podrzucić mi model płyty głównej (nówka koniecznie), który będzie pasował do tego całego bałaganu?

Może napiszesz jakie masz problemy z tą płytą… bo zapewne płyta nie jest tu winna

Nie chciałem tu pisać takiego wypracowania, ale ok:

Komputer generalnie działa w porządku jednak potrafi:

1) Zawiesić się znienacka

Tak na amen, w całkowicie losowym momencie: przy bootowaniu, podczas działania już Windowsa - gdziekolwiek.

2) Nie włączać się:

Co się może stać po naciśnięciu przyciku power:

  • zero sygnału z karty graficznej (monitor nadal w trybie czuwania), 2 długie beepy biosu, powtarzające się co jakieś 3s - w instrukcji płyty nie ma opisu takiego sygnału

  • zero sygnału z karty graficznej, długi beep przerwany dwoma krótkimi

Wiatraczki się kręcą zarówno na grafice jak i procku (w zasilaczu też ofc).

Po drugiej, trzeciej, dziesiątej próbie potrafi się w końcu odpalić i chodzić bezproblemowo (np. przez 4-5h dosyć aktywnego korzystania z Autodesk Inventor i kilku programów w tle).

Co można wykluczyć:

  • zasilacz; sprawdzałem na dwóch różnych, 450W Modecomu i 500W jakiejś lepszej firmy, nie jestem w stanie teraz sobie przypomnieć, ale już jakiś sensowny

  • karte graficzną; w kompie czasem zamontowany był GF8600GT a czasem właśnie GF9800GT, nie robiły mu one różnicy i tu i tu robił takie same problemy

  • napęd DVD, oraz dysk; one raczej nic nie mają do tego (dysk i tak też był wymieniany)

Pozostaje właśnie płyta główna, RAMki i procek.

Jako bonus dodam, że zakup kompa ze sklepu się opóźnił bo “z hurtowni przyszła uszkodzona płyta główna i musieli ją wymienić na nową”. W drugą część zdania niekoniecznie wierzę :P. Może była tylko oddana do naprawy i sypie się znowu.

Napisałem wszystko co wiem, liczę na pomoc :wink: