Dobór procesora

Dzień dobry, pisze z zapytaniem o laptopa Lenovo IdeaPad Y460. Prosiłbym o pomoc w doborze procesora do niego. Aktualnie jest I3 370M. Chciałbym coś mocniejszego i wydajniejszego pod ten socket (989 RPGA). Model płyty głównej to Lenovo KL2 (REV 1.0). Pisałem już na innym forum i wciskali mi że jest nie wymienny, lecz dzisiaj go wyciągnąłem więc jest na 100% wymienny. Przepraszam za jakość zdjęć ale nie miałem możliwości zrobienia screena.

Proszę o pomoc Na żadnym forum nikt nie potrafił mi pomóc.

https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/
zobacz co auto-detect znajdzie, bo y460 to nie widzę.
Patrząc po necie to i7 jest tylko 620lm i 640lm wsadzone w ten laptop, ale one nie dadzą w zasadzie żadnej różnicy.
Masz już SSD?

Z tego co pamiętam te procki były wymienne lub lutowane, dwie wersje montażu.
Przechodząc do konkretów, to i5 520m np. czy i7. Zgodność sprawdź na stronach producenta, o ile tak muzealne dane mają.

Tylko sugerowanie wymiany procka nie jest pomocą, a kopaniem leżącego. Wymieniając procek osiągniesz prawie nic, współczesne netbooki są wydajniejsze. Dodatkowo powolne działanie internetu może wynikać z małej ilości RAM, powolny start ze starego/zużytego HDD, a powolne działanie YT z braku współczesnych kodeków. Wymieniając procek lub modernizując ten sprzęt pakujesz pieniądze w 10 latka, który w dowolnym momencie może się rozlecieć, a cały nie jest wart nawet 100 pewnie . :wink:

Jeśli chodzi o kompatybilność to teoretycznie każdy z tej listy jest zgodny z twoim modelem CPU. Piszę teoretycznie, bo pewność daje tylko praktyka (wymień i zobacz czy działa). Benchmarkowo możesz zyskać maksimum niecałe 30% wydajności CPU (a to nie to samo co ogólne przyspieszenie pracy laptopa - ogólny efekt zapewne będzie gorszy). Cena tego najsilniejszego CPU-zamiennika to prawie 500PLN (Allegro) - wg mnie nie warto.

I7 740qm który nie wiadomo czy zadziała 160 zł. Do tego dyak ssd 240gb jak nie ma już to 180zł.
Razem 340zł, bez tego nie widzę sukcesu (nie wiem jak sytuacja z RAM).

… nie wiadomo też jak zadziała, nawet jak zadziała. :wink:
TDP: i3 ma 35W, i7 już 45. Niby “tylko” 10 różnicy, ale idąc etż pod maksymalnym obciażeniem niemal zawsze + przekraczając wydolnosc układu chłodzenia, to rezultat ze zrzucania zegarów może być gorszy od i3. :wink: