Dobór programów na stary komputer

Cześć,

Jestem posiadaczem starego komputera (1,2Ghz;256RAM;15GB) pracuje na Windows XP Home SP2. Generalnie problemem są pamięciożerne programy, macie jakieś alternatywy ?

Co mi jest potrzebne:

-Przeglądarka(najważniejszy punkt, musi być szybka)

-Jakiś czytnik PDFów

-Program do wczytywania obrazów płyt

-Coś antywirusowego

-Odtwarzacz muzyki

-Może jakieś alternatywy dla systemowych aplikacji (manager sieci Wi-Fi, przeglądarka zdjęć, manager zainstalowanych aplikacji itd)

Wcześniej przebrnąłem przez forumowy poradnik optymalizacji XP, sporo mi pomógł ale może da się zrobić jeszcze więcej :wink:

Liczę na waszą kreatywność i doświadczenie, Pozdrawiam :wink:

Przeglądarka: na stare jednordzeniowe PC zawsze polecam Operę. Można sterować wielkością zajmowanej pamięci, niestety wersji 12 nie miałem okazji sprawdzać na takim PC.

Program do wczytywania obrazów płyt: Alcohol 52?

Zainstaluj SP3.

Systemowe tyle pamięci nie pożrą…

Zajrzyj tutaj, oraz na instrukcję producenta twojej płyty głównej.

Przeglądarka - ja na takie komputery instaluje Chrome albo można korzystać z IE.

Program antywirusowy - Microsoft Security Essentials (o ile to legalny Windows), generalnie każdy AV zamuli

Czytnik PDF - PDF-XChange Viewer?

Dokupienie przynajmniej 512 MB ram pewnie DDR1,na tym sam XP ledwo ciągnie,możesz użyć Google Chrome,Maxthon,do muzyki Foobar2000,do pdf FoxitReader,ale całość będzie działała słabo z uwagi na ciągły brak pamięci,przy 256 MB ciężko coś wykombinować

Koniecznie dokup RAM. 512MB używanej DDR1 to ok 10-15zł. 256MB to za mało nawet dla samego systemu.

Antywir - Panda Cloud

W przeglądarce koniecznie zainstaluj wtyczkę Adblock (Opera ma od razu funkcję blokowania reklam, ale trzeba ją skonfigurować).

Jeśli używasz gadu gadu polecam program gg lite.

Daemon Tools

Możesz też rozważyć przejście na lekką dystrybucję Linuksa.

Jeżeli chcesz żeby komputer funkcjonował “jako tako” to dokupienie pamięci jest niezbędne. Co do przeglądarki to polecam http://www.dobreprogramy.pl/KMeleon,Pro … 12746.html będzie działać sprawnie nawet na twojej konfiguracji. Jeżeli chodzi o AV to może spróbuj tego http://www.dobreprogramy.pl/Panda-Cloud … 15003.html

Dzięki za wasze rady, na pewno wypróbuję :slight_smile:

No nie wiadomo czy DDR1, czy SDRAM, nie wiadomo cyz obsłuży więcej niż 256 na jeden z 2 slotów i czy w ogóle obsłuży więcej niż 256 MB RAM, nie wiadomo jaka to płyta.

Dlatego trzeba poczytać instrukcje i sprawdzić.

Żeby rozwiać wasze wątpliwości, kilka informacji:

-Pamięć typu SDRAM

-Max 1GB

-System legalny

-W przeglądarce mam już adblocka (Firefox 17), wcześniej zainstalowałem firefoxa 3.xx i działał całkiem dobrze (przy 3 kartach, na jednej odpaliłem youtuba i nawet wszystko dawało radę) ale kilka stron z których regularnie korzystam źle się wyświetlało i to zmusiło mnie do aktualizacji po której zużycie pamięci nieźle podskoczyło i już nie dało się komfortowo pracować.

Może źle się wyraziłem w pierwszym poście, ten komputer to laptop a nie desktop (Compaq Evo n410c). Na początku myślałem, że może coś mi się uda zrobić ale widzę, że bez rozszerzenia pamięci się nie obejdzie. Dzięki za wasze rady.

To ma 1 slot cyz 2 sloty pamięci? Coś w specyfikacjach się nie rozpisują.

Więc SO DIMM a nie zwykły DIMM. Ceną jest trochę wyższa niż jakieś 5-20zł za 256-512 MB.

http://allegro.pl/kingston-so-dimm-sdram-512mb-bcm-i2834642263.html

Ogólnie mało ich

Ogólnie polecam Opera

1. powód - regulowana pamięć

2. powód - włączaj wtyczki na żądanie, bez żadnych dodatków

  1. powód - na 1 rdzeniowych ta chodzi najszybciej, na wielordzeniowych raczej nie.

FF nie chodzi szybko ani na 1 ani na wielordzeniowych. Po prostu działa.

Co używam ja na moim netbooku (procek: 1.66 GHz, 1GB RAM

Przeglądarka Najlepiej mi śmiga Maxthon 3, ale Chrome też jest dobry, no i ludzie polecają Operę, więc lipna pewnie nie jest.

PDF Foxit Reader

Obrazy płyt UltraISO

Antywirus Avira Free Antivirus

Odtwarzacz Windows Media Player

Polecam też czyszczenie kompa za pomocą CCleaner

-Przeglądarka(najważniejszy punkt, musi być szybka) - Opera

-Jakiś czytnik PDFów - Foxit Reader

-Program do wczytywania obrazów płyt - Daemon Tools Lite/Alcohol 52%

-Coś antywirusowego - brak + rozwaga :wink:

-Odtwarzacz muzyki - AIMP

-Może jakieś alternatywy dla systemowych aplikacji (manager sieci Wi-Fi, przeglądarka zdjęć, manager zainstalowanych aplikacji itd) - brak ;D

Właśnie - czyli też podział na konto admina i użytkownika. U mnie tak na wirtualce pracuję, skanowałem i jest czysto.