Dobór wentylatora


(PB94) #1

Cześć

Temat wydaje się dość banalny, jednak chciałbym prosić Was o małą pomoc. Chciałem dokupić wentylator do obudowy ( http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m20-pure-black-spc125-707037/ ) i szukam czegoś zbliżonego do tych, które już mam zamontowane lecz nie mogę znaleźć o nich żadnych informacji poza rozmiarem.

Poszukałem trochę i znalazłem takie przykładowe:

Mógłby ktoś powiedzieć czy to się do czegoś nadaje? Niestety nie mam żadnego punktu odniesienia co do hałasu i obrotów, ponad to nie za bardzo wiem co z tymi podłączeniami 3-pin i 4-pin. Moja płyta główna to http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b85m-d3h-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-gblan-matx-ga-b85m-d3h-582757/ .

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

 


(Atronics) #2

w tej obudowie masz zainstalowane dwa te wentylatory,

http://www.morele.net/silentiumpc-wentylator-mistral-120-21-dba-spc030-362313/

ale nie wiele Tobie to da jak zamontujesz dodatkowy wentylator z przodu, już lepsza opcja byłby ten orginalny tylni przełożyć do przodu a właśnie na tył obudowy kupić wydajniejszy.

 


(PB94) #3

Ok rozumiem, ale czy te przykładowe wentylatory się do czegoś nadają czy wydajniejsze wentylatory to koszt od 80 zł wzwyż (np. http://www.morele.net/noctua-120mm-wentylator-nf-f12-pwm-nf-f12-pwm-505758/ )?

A także czy mam szukać tylko 3-pinowy czy to bez znaczenia?  Bo nie za bardzo wiem co i jak z tymi podłączeniami.


(Ja$) #4

W dużym uproszczeniu:

• Wentylator PWM (złącze 4 pin) - automatyczna regulacja obrotów wentylatora w zależności od temperatury. Realizowana poprzez zmianę szerokości impulsu. W komputerach wentylatory te najczęściej stosuje się do chłodzenia coolera CPU i chipsetu.

• Wentylator ze złączem 3-pin - umożliwia regulację obrotów przez zmianę wartości napięcia zasilającego realizowaną z poziomu Bios-u. 

W obu przypadkach często też jest stosowany adapter (przejściówka) z rezystorem umożliwiający zmianę obrotów na z góry określoną wartość (zależną od wartości zastosowanego rezystora).

http://tnij.at/61816


(Atronics) #5

w płycie u góry z prawej str. masz wejście 4 pin sys fan

możesz podpiąć 3 pinowy jak i 4-ro pinowy z tym,że wentylatory z wejściem 3 pin mają stałe obroty, a wejście 4 pin

tutaj masz już podane wentylatory ,które posiadają adapter

z przejściówka Adapter 3-pin/4-pin