Dobór zasilania do zestawu

(_tommy_) #1

Witam. 

W związku ze zmianą podzespołów chciałbym dowiedzieć się (pytam poważnie) jaką mocą powinien dysponować zasilacz pod taką kofigurację:

Intel Core i3-3240 3,40 GHz

ASUS B75M-A Intel B75 LGA 1155

Gainward GF GT630 1024MB 128bit PCI-E DDR3 

Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9

WD Green WD10EZRX 1TB sATA III 64MB.

LiteOn DVDRW+- iHAS122-04 SATA

Chodzi mi o to czy zasilacz 400-420 W (mam dwa o takich mocach) poradzi sobie, czy powinienem inwestować w 500W, czy może jeszcze mocniejszy.

Pozdrawiam.

(MetaX) #2

Myśle, że zasilacze, które posiadasz (400, 420 W) powinny sobie poradzić, lecz to zależy czy są one firmowe, a nie jakieś z czarnej listy. Dla pewności możesz użyć tego kalkulatora.

(Ja$) #3

Intel Core i3-3240 - TDP 55W,

GF GT630 1024MB - TDP 65W,

reszta gratów ok. - 50W,

razem = 170W

Wnioski wyciągnij sam.

(_tommy_) #4

@MetaX , widziałem tą czarną listę i zaczynam mieć wątpliwości.

Mam Tracera 400W i działa bardzo dobrze.

Drugi to no-name 420W i też nie widać z nim, żadnych problemów - a może nie chcę widzieć?  <_<

@Ja$ , dzięki, pomocny jesteś, szczególnie określenie “reszta gratów” była bardzo interesująca.

(falcon89) #5

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html#6014195

Poradzić sobie poradzą ale ważna jest ich jakość, sprawność i zastosowane zabezpieczenia (tzn. jakiej firmy są to zasilacze).

(_tommy_) #6

@falcon89 , ciężko jest znaleźć zasilacz wraz z obudową za 120-140 zł. Nie stać mnie na inwestycje więc szukam rozwiązania, wiadomo, jak najbardziej logicznego z punktu widzenia kosztów  :frowning:

Tracer 400W mam stosunkowo krótko, używany kilka razy w tygodniu, przebiegi po 2-3 godzin.

Mam mieszane uczucia do obu po tym co przeczytałem.

(Semtex) #7

Przed chwilą postowałem ten sam zasilacz: http://www.ceneo.pl/19585429 i w to bym na Twoim miejscu celował. Nie używałbym ani jednego z tych co posiadasz.

(_tommy_) #8

@semtex

A jeśli nie mam środków na zasilacz? 

Dobra, skoro doradzasz taki zasilacz to czy wg Ciebie rezygnacja z karty graficznej z tego zestawu

(Ja$) #9

Kolego, nw. zasilacz Corsair polecany Ci też w postach wyżej, biorąc pod uwagę stosunek wydajność/jakość/cena jest bezkonkurencyjny. Przeczytaj komentarze na jego temat i na temat tego co podałeś w linku.  

Polecam: 

• Corsair VS 450W ( EU version CP-9020049-EU), 1 x 12V(34A),  408W , aktywny PFC*, µ = 90,6%, (specyfikacja)

Jeśli chodzi o zintegrowaną grafikę to procesor i3 3225 ma (HD 4000) dużo wydajniejszą od i3 3240 (HD 2500).

Proponuje Ci, żebyś kupił procesor i3 3225 i sprawdził czy wydajność jego integry będzie dla Ciebie wystarczająca, jeśli nie to wtedy dokupisz wydajniejszą kartę graficzną (nie ponosisz dodatkowych kosztów). 

Tu masz link: http://tnij.at/11254

* aktywny PFC

Układ PFC (falownik), ma za zadanie korygować przesunięcie w fazie prądu względem napięcia zasilającego, czyli uzyskanie zerowego przesunięcia fazowego. Płynie wtedy w kablach najmniejsza moc pozorna i dodatkowo są eliminowane wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci. Modele z aktywnym PFC przełączanie 110V na 220V realizują automatycznie. Układ aktywnego PFC pozwala także a może przede wszystkim na takie wydatkowanie mocą, że model kupiony z dużą rezerwą zużywa mniej mocy niż tradycyjny. 

Układ aktywnego PFC przydziela moc dynamicznie przez co, np. podczas startu komputera (kiedy to pobór mocy jest największy, szczególnie z 12V), w tym krytycznym momencie napięcia podawane są bez ich spadków co zapewnia poprawny start. Zdarza się bowiem, że zbyt słaby zasilacz nie jest w stanie podać mocy startowej komputerowi choć jest w stanie zasilić komputer w pracy ciągłej.

(Piotrek2255) #10

_tommy_ daruj sobie kombinacje obudowa + zasilacz, bo to nie jest ani opłacalne ani logiczne. Lepiej kupić słabszą, tańszą obudowę niż tani zasilacz. Poniżej 100zł wyrwiesz jeszcze Chiefteca GPA350s8, ostatnio kupiłem go za 80zł(nowego) wystarczy tylko poszukać.

(Osimaru) #11

Może zmień konfigurację na bardziej ekonomiczną czyt. procek http://ark.intel.com/pl/products/71073/intel-celeron-processor-g1620-2m-cache-2_70-ghz na LGA 1155 lub coś mocniejszego na 1150 http://ark.intel.com/products/77773/. W ten sposób wygospodarujesz trochę extra środków na dobry zasilacz.

(_tommy_) #12

@Piotrek2255, zasilacz jaki mnie interesuje to 450-500W. Poniżej tej wartości nie chciałbym schodzić.

@Osimaru, niechcę obniżać lotów, Procesor i płyta główna to dla mnie priorytet, owszem, zasilacz też ale nie chcę aż tak nisko upadać aby tylko kupić lepszy zasilacz. Na nowego procka nie znajdę jeszcze długo finansów więc teraz wolę dać więcej kosztem owego nieszczęsnego zasilacza. Już i tak pojechałem po bandzie jesli chodzi o podzespoły. 

Może mam złe myślenie ale niestety nie mogę teraz pójść na kompromis z procesorem. 

(Osimaru) #13

Rób jak uważasz, z tym że do zastosowań które wymieniłeś podane przeze mnie procesory są w zupełności wystarczające, nawet z zapasem. Celeron wariant w 100% ekonomiczny, ale ten pentium to wcale nie takie niskie loty :slight_smile:

Mogę powiedzieć tylko tyle, że ja na Twoim miejscu bałbym się o nowy sprzęt podłączając zasilacz NoName lub jakiś z czarnej listy.

(_tommy_) #14

@Osimaru

A nie uważasz, że i3 wydajnościowo wypada lepiej? Mam wrażenie, że Celeron/Pentium nie odbiega od i3 lecz i3 w pewien sposób odstaje od C/P, chociażby tym jaką ma grafikę i ilością wątków na rdzeń. Nie twierdzę, że te procesory są słabsze, jednak technologicznie wypadają słabiej.

1. http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i3-3240-vs-Intel-Celeron-G1610

2. http://www.cpu-world.com/Compare/267/Intel_Celeron_Dual-Core_G1610_vs_Intel_Core_i3_i3-3240.html

3. http://versus.com/pl/intel-celeron-g1610-vs-intel-core-i3-3240

4. http://www.game-debate.com/cpu/index.php?pid=1255&pid2=913&compare=celeron-g1610-dual-core-2-6ghz-vs-core-i3-3240-3-4ghz

Poza tym jak już pisałem, Płyta z procesorem to podstawa do budowania jakiejś niezłej bazy na przyszłość. Nie oczekuję demona prędkości lecz demona jakości.

A czy wg Ciebie zasilacz Tacens 450W jest złą opcją? Ten producent widnieje na liście rekomendowanych. 

Tańszego i wydajniejszego nie znalazłem. Kolega wyżej rzucał się o to, że podał jakiś model a ja wymyślam inny :wink:

(Osimaru) #15

i3 wypada lepiej niż ten celeron - oczywiście. Ma większe możliwości, czego też nie kwestionuje. Pytanie jest takie, czy do Twoich zastosowań wykorzystasz jego potencjał :stuck_out_tongue:

Dobra, olać celerona, skupmy się na G3220. Mikroarchitektura nowsza niż ten i3, ma dwa rdzenie i dwa wątki z tym że pojedynczy rdzeń mocny a do wymienionych przez Ciebie zastosowań często używany jest właśnie 1-2 rdzenie. Nie wiedziałem, że zintegrowana grafa robi Ci różnice, bo mało uważnie czytałem temat z pośpiechu, ale tutaj jest argument na korzyść g3220 w którym siedzi Intel HD Graphics 4600. Z tym, że ze względu na inny socket musisz się rozejrzeć za inną płytą główną.

Kwestia zasilacza:

Jeśli jesteś w stanie już dać te 130zł za Tecens 450W (nie mówię, że jest zły. O firmie wcześniej nie słyszałem) to chyba lepiej kupić Corsair VS Series 450W (CP-9020049-EU) w bardzo zbliżonej cenie. Jeśli firma Tecens widnieje na liście rekomendowanych, czyli najprawdopodobniej ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia to możesz go kupić, z tym że najpierw poczytałbym na jego temat opinie i testy w internecie.

Prosiłbym Cie jeszcze o podanie budżetu jaki chcesz przeznaczyć na cały zestaw. Jeśli pozwolisz to może sam Ci zaproponuję jakiś zestaw.

(_tommy_) #16

Tacens widnieje na liście polecanych/rekomendowanych zasilaczy więc zobaczyłem, że jest w zasięgu mojego budżetu. 

Zestaw jaki chciałbym zmontować chciałbym zamknąć w kwocie 1300 zł, wiem, że to śmiesznie mało ale no nie każdy ma do wydania 2 czy 3 tysiące na mega sprzęt. Mnie trzyma budżet i tyle :frowning:

Na chwilę obecną tak wygląda kombinacja podzespołów u mnie (oczywiście bez zasilacza, o którym ciągle mowa):

Intel Core i3-3240 3,40 GHz 3MB cache s. 1155 Box. 405 zł

ASUS B75M-A Intel B75 LGA 1155 (2xPCX/DZW/2xGLAN/SATA3/USB3/DDR3) mATX 259 zł 

Gigabyte GF GT630 2048MB 128Bit PCI-E DDR3. 229 zł 

Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Grey XMP KHX1600C9D3X2K2/4GX. 175 zł

WD Green WD10EZRX 1TB sATA III 64MB. 209 zł 

LiteOn DVDRW± iHAS122-04 SATA OEM Black. 55 zł 

Chciałem oprzeć swój zestaw o procesor i3 i dobrą płytę główną i wg mnie to optymalny zestaw, i cenowo i wydajnościowo.

Zaproponuj zestaw, bardzpo dobrze. Czekam z niecierpliwością :wink:

Z góry dziekuję :wink:

(Osimaru) #17

Jeśli chcesz coś koniecznie z tym i3 to:

i3-3240 ok. 405 zł

Asrock H61M-VG4 ok. 150zł

Crucial DDR3 4 GB 1600MHz ok 140zł

Grafika zintegrowana HD 4000 lub wariant chociażby z tym GF, który zaproponowałeś, ale demonem to on raczej nie jest. (0zł lub 229zł)

Seagate Barracuda SATA III 500 GB ok. 200 zł

Zasilacz - wcześniej wymieniany Corsair 450W ok. 140 zł

Napęd może być ten z Twojego zestawu 55zł

Obudowy nie wymieniałeś tutaj też żadnej więc zakładam że masz.

I tu cena zależy w tym momencie od grafiki. Zdecydujesz się na zintegrowaną to wyjdzie Ci taniej niż zakłada budżet, jak zdecydujesz się na tego GF to wyjdzie Ci coś około budżetu.

Można by rozważyć zwiększenie budżetu po lepszą grafikę, np. HD7770 nie zmieniając reszty zestawu lub zmieniając procesor na wcześniej wymieniany Pentium G3220 (ok. 215zł) i mobo pod niego (ok. 170zł) i w tym momencie powinieneś zmieścić się w budżecie :slight_smile:

(_tommy_) #18
  1. Nie ufam płytom AsRocka, jakoś nie przekonują mnie te płyty. Poza tym, słaba jest ta płyta i bez możliwości rozbudowy.

2. Pamięć w jednej kości nie wchodzi w grę, Duale lepiej działają.

3. Grafika jak zintegrowana to procesor musi być inny niż tez zaproponowany.

4. Dysk Seagate 500 GB mały, WD lepiej wypadają, a wolę 1 TB.

5. Zasilacz… właśnie… Jeśli zasilacz to muszę zrezygnować z grafiki  <_<

Jak to mówił kiedyś mój syn - sakrakma (przekręcona masakra) :slight_smile:

(bart86) #19

2, Bzdura nie widać różnicy

1. Grafika jest w procesorze

2. Zasilacz koniecznie do wymiany

(_tommy_) #20

@bart86

Inaczej zapytam. Mogę wstrzymać się z wymianą zasilacza? (Myślę, że w przeciągu tygodnia do dwóch od zakupu części będę w stanie wymienić zasilacz)

Jak zrezygnuję z karty graficznej kosztem zasilacza (wiem, że ważny jest zasilacz!) to później nie dokupię karty bo zwyczajnie nie znajdę środków na jej zakup.

Ok, to wygląda to mniej więcej tak:

Intel Core i3-3240 3,40 GHz 3MB cache s. 1155 Box. 405 zł

ASUS B75M-A Intel B75 LGA 1155 (2xPCX/DZW/2xGLAN/SATA3/USB3/DDR3) mATX 259 zł 

Gigabyte GF GT630 2048MB 128Bit PCI-E DDR3. 229 zł 

Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Grey XMP KHX1600C9D3X2K2/4GX. 175 zł

WD Green WD10EZRX 1TB sATA III 64MB. 209 zł 

LiteOn DVDRW± iHAS122-04 SATA OEM Black. 55 zł 

Tacens Radix V 450W 85+  125 zł

Karta graficzna niestety poczeka ale jak mam mieć zasilacz dobry to zaczekam.