Dobra książka do C++ + Qt5

Witam,

Właśnie szukam jakiejś dobrej książki do programowania w C++ używając Qt5. Jako, że sprawnie znam tylko polski i angielski, to najlepsze byłyby książki w tych językach. Widziałem jedną, ale niestety po francusku. Ktoś może mi coś poradzić?

Qt5 jest w dużej części zgodne z Qt4. Do samego Qt5 jeszcze żadnej ksiażki nie widziałem, jest jeszcze zbyt młoda by „wolontariusz” cokolwiek sensownego napisał, a Digia jakoś nie kwapi się do pisania książek, nie zależy im na takim zarobku. Obecnie zmiany się jeszcze stabilizują (tzn. zgodność będzie, zmiany raczej minorowe), więc wydawanie w tej chwili książki byłoby marnotrastwem czasu i pieniędzy.

 

A po polsku nawet jak coś będzie, to raczej będzie już przestarzałe.

 

Oficjalna dokumentacja jest na bardzo wysokim poziomie, wystarczy by się nauczyć tego frameworka. Jest masa świetnie wytłumaczonych przykładów + serie wykładów (Qt Developers day).

Po prostunie chciałbym wydawać pieniędzy na coś, co za rok nie będzie warte nauki. W takim razie pewnie przez jeszcze jakiś czas będę używać dokumentacji online.

I tylko ta jest zawsze aktualna, książki zawsze są przedawnione, jeśli chodzi o konkretne rozwiązania. Jeśli chodzi o książki, to ktoś je musi napisać, ktoś je musi sprawdzić, ktoś je musi obrobić, ktoś je musi wydrukować…

Właśnie się ukazało  Qt5 Cadaques: A Book about Qt5http://qmlbook.org/

Wielkie dzięki :slight_smile:

Ja ze swojej strony osobiście odradzam (albo raczej nie polecam teraz) książki do Qt. Nie dlatego, że nie ma dobrej pozycji - na pewno są.

Za tym zdaniem stoi dokumentacja bilbioteki Qt, która w moim osobistym mniemaniu, jest jedną z najlepiej napisanych dokumentacji.

Nie trzyma się szytwnych ram typu: to robi to a tamto robi tamto, tylko jest wzbogacona o normalne, nie naiwne przykłądy.

Co więcej, cała dokumentacja jest upchnięta offline razem z wygodnym QtAssistantem do jej przeglądania (plus odpowiedni moduł w QtCreatorze, jeżeli masz zamiar korzystać z tego IDE).

 

Dobrze poznana bilbioteka Qt na pewno pozwoli na szybkie odnalezienie się w innych popularnych gui-like libach (wxWdigets, javaFX, …).