Dobranie karty grafiki do programów graficznych

Witam !!

W związku z tym, że będę zmieniał komputer mam pytania:

  • pracuję na PS i Corelu na jaka kartę graficzna postawić ? ( w tej chwili jest GeForce PCI-E GT240 Palit 1 GB DDR5 BOX [NE5T2400FHD01] (D-sub, DVI, HDMI) (rdzeń 550MHz, pamięć 3400MHz, 128-bit))

  • jak to jest przy otwartej dużej ilości zdjęć które obrabiam - lepiej mieć więcej ramu czy więcej ramu na karcie grafiki ?

  • i pokrewne pytanie - gdzie “wczytywane” są zdjęcia otwierane w PS-ie i Corelu - ramu czy programy rezerwują jakiś “bufor” dla siebie na dysku lub do pamięci karty graficznej ?

Za wszelkie sugestie, podpowiedzi i wyjaśnienia będę ogromnie wdzięczny.

Pozdrawiam.

B.

Z tego co się orientuję (mogę się mylić) wszystko wczytuje się do RAM’u i karta graficzna nie ma tu za bardzo znaczenia.

Otwórz sobie Menedżer zadań i zobacz ile RAM’u biorą ci te programy i ile zostaje wolnego.

Ramu tak na grafice jak i ogólnego nigdy mało. Najnowszy photoshop ma wersję x64 więc możesz spokojnie 4GB lub więcej wstawić. Grafika którą masz obecnie w zupełności wystarczy, tymbardziej, że ma sporo i do tego szybkiego ramu.

Fajno dziękuję za informacje.

Zobaczę ten sposób z managerem.

Pozdrawiem.

B.

W niektórych kartach graficznych da się też zobaczyć ile pamięci wideo jest użytej z pomocą GPU-z.

Trochę bym z tym polemizował chociaż też nie jestem ekspertem.Miałem ten sam problem kilka miesięcy temu przy kupnie nowego kompa i przeczytałem na google masę fachowych opinii na ten temat.Amatorsko bawię się kilkoma programami 2D i 3D i po wielu przymiarkach wybrałem wreszcie procesor Intel Core i7 3GHz,6GB RAM ,oczywiscie do tego 64bit OS oraz kartę 1GB ATI Radeon HD 4650.Wydaje mi się,że ważny jest też dobór monitora.

Teraz wszystko hula mi bez problemów i mogę wreszcie pracować na kilku programach jednoczesnie.Może przeczytaj to

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … 5QodPVI7yA

Corel nie wykorzystuje akceleracji 3d. Wykorzystuje ją natomiast Photoshop CS4 (obracanie i zoomowanie). CS5 wykorzystuje GPU w znacznie większym stopniu (szczególnie Extended). Taka karta spokojnie ci wystarczy i nie kombinował bym raczej. Chyba, że chcesz kartę dla profesjonalisty, wtedy zainteresuj się kartami quadro. Nie sądzę jednak abyś mógł wykorzystać choć część tego co oferuje ci obecna karta.