Dobry edytor tekstu

Witam serdecznie.

Od jakiegoś czasu poza grzebaniem się w Pythonie zamierzam napisać naprawdę coś długiego i to na około 400 - 600 stron. I tutaj rodzi się pytanie, jaki wybrać naprawdę dobry edytor tekstu który będzie:

  • stabilny

  • nie będzie gubił tekstu

  • nie będzie problemem z zapisem i odczytem.

Ktoś może powiedzieć “Bierz Word!” jednak zanim wyłożę pieniądze to chciałbym się rozejrzeć za dobrą i darmową alternatywą. Mój wybór padł na:

  • LibreOffice

  • OpenOffice

  • WriteMonkey

 

Który z nich będzie najlepszy do pisania?

LO

Bierz LibreOffice, już nie rozwijają OpenOffice. Stabilny, dobry, prosty w obsłudze.

Ja jeszcze bym przedstawił program WPS Office. Program jest podobny do office 2010, tzn. posiada wstążkę taka jaka jest w office. Program z wyglądu atrakcyjny. Jednym problemem były dodawanie zdjęć, po zapisie i ponownym otworzeniu dokumentu, program nie pamiętał lokalizacji zdjęcia (czyli jak dałem zdjęcie na środku czy końcu strony to po otworzeniu wyświetlało zawsze na początku)

Notepad++ 

Wiele zależy od tego co ma zwierać te 400 stron tekstu.

Czy tekst będzie skomplikowany pod względem edytorskim? - style, różne czcionki, wyróżnienia, tekst wielokolumnowy

Czy ma zwierać tabele, grafikę, przypisy, wzory matematyczne, hiperłącza?

Czy wszystkie strony tekstu mają mieć tę samą wielkość, marginesy o ułożenie (pionowe poziome)

To chyba najważniejsze pytania :slight_smile:

Z założenia będzie to… powieść. Czyli tekst, czcionka nie ma znaczenia, brak wyróżnień itp. Logiczne że odstępy i wcięcia akapitowe będą brane pod uwagę.

To wiele wyjaśnia :slight_smile:

Zatem nie potrzebujesz zbyt wielu opcji edytorskich. Byle dało się pisać, czasem coś pogrubić czy pochylić. Tu większość edytorów się nada. W tym wypadku przyda się  (co nie znaczy że jest konieczne) zarządzanie treścią.

W ty wypadku sugeruję przetestowanie

yWriter http://www.dobreprogramy.pl/yWriter,Program,Windows,33448.html       http://www.spacejock.com/yWriter5.html   

Dzięki programowi łatwiej autorowi zapanować nad wątkami, podziałem rozdziałów na sceny, opisami miejsc, charakterystykami bohaterów itd. Tekst pisany w tym programie jest zapisywany w formacie RTF (o ile dobrze pamiętam) więc z jego obróbką w innych programach nie ma kłopotów.