Dobry kompilator na linuxa?

Potrzebuje jakiegoś kompilatora na linuxa (Ubuntu 8.04) i dla początkującego programisty.

Mam zamiar programować najczęściej w c++ i zastanawiam się czy nie zainstalować gcc 4.3.

Może być ten kompilator czy polecacie inny oprócz tego co podałem powyżej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Do C++ g++, szeroko wykorzystywany, polecam.

no to ściągnąłem już g++ w wersji 4.4.3 w paczce tar.gz

teraz zastanawiam się jak to zainstalować bo w folderze libstdc++ nie ma pliku install a jak uruchamiam plik configure to w terminalu nie może znaleźć pliku install

Zainstaluj z repozytorium

a który pakiet z menedżera pakietów mam wybrać?

sudo apt-get install build-essential

polecenie build-essential wymaga płyty a ja nie mam płyty z której instalowałem ubuntu (zgubiłem)

czy mogę nagrać drugie ubuntu i te polecenie przyjmie mi tę płytę

Tak.

A nie masz internetu?

internet mam

Może inaczej :slight_smile: napisz kod programu w gedit i go zapisz jako plik.c. Następnie z linii poleceń przejdź do folderu z tym plikiem

cd /home/nazwa_użyszkodnika/Pulpit

będzie to wyglądać inaczej niż tu, ale daje to jakieś światło

następnie kompilujesz

g++ nazwa_pliku.c -o -wall

te przełączniki -o i -wall ustaw "pod siebie:

potem wydaj polecenie, sprawdzając czy plik działa

./nazwa_programu

Wiem, trudne i zawiłe, ale ma klimat :slight_smile:

Tutaj masz bardzo dobry artykuł o tym:

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … ie-ubuntu/

nie kapuję jak mam ustawić to przełączniki pod siebie

PS gdzie mam wpisać kod źródłowy

Ustawić pod siebię :slight_smile: źle to sformułowałem :slight_smile: Dopasować je do własnych potrzeb :slight_smile:

Kod źródłowy powiadasz… Hmm… Idąc po najmniejszej linii oporu wygląda to tak: Wchodzisz do gedit’a, piszesz normalnie kod programu i zapisujesz go jako plik z rozszeżeniem *.c (dopisz na końcu nazwy). Potem robisz resztę :slight_smile:

C++:

Najprościej:

Otwierasz gedita, tworzysz plik o nazwie np. nazwa.cpp (w treści pliku kod programu oczywiście), zapisujesz ten plik w swoim katalogu domowym.

Wydajesz polecenie:

g++ nazwa.cpp -o nazwa.bin

I program masz skompilowany do pliku nazwa.bin

a czy mogę zgrać sobię na płytę ubuntu w wersji 8.04.2, bo mam zainstalowaną 8.04.1 i czy to ubuntu znajdzie mi te build-essential na płycie bez problemu?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.

Do pisania w C++ ja bym jeszcze polecił Code::Blocks 8.02. Co prawda miałem z tym troszkę męczarni ale było warto.

ok wielkie dzięki za code::blocksa wszystko narazie działa bez zarzutu