Dobry wybór wersji systemu Windows i programów

Witam wszystkich serdecznie,

Jestem zaawansowanym użytkownikiem komputera i studentem zarazem. Komputera używam do programowania, przeglądania internetu, gier (starszych). Wykorzystuje też pakiet Office.

Moje pytania:

  1. Którego Windowsa wybrać na mój laptop - XP SP3 czy Win 7 (chodzi o płynność działania)?

  2. Jak bardzo da się okroić Win 7, żeby pobierał jak najmniej zasobów?

  3. Jaka wersja Office pracuje najlepiej na xp, a jaka na 7?

  4. Może zrezygnować z MS Office i zainstalować Open Office? (tylko wtedy jaki program do poczty?)

  5. Znalazł ktoś dobry i działający poradnik do optymalizacji Win XP/7?

Każda sensowna porada mile widziana :slight_smile:


Mój sprzęt to laptop Asus A6Rp:

  • procesor 1,86 GHz (Pentium D)

  • 1,5 GB RAM DDR2

  • karta grafiki ATI RADEON XPRESS 200M [128MB RAM (niestety z pamięci operacyjnej)]

  • dysk 80 GB IDE (mam jeszcze zewnętrzny, ale nie mogę go zainstalowac w obudownie, bo jest na sata)

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum :slight_smile:

  1. Dla twojego sprzętu polecam jednak windows xp. Oczywiście siódemka będzie działać, ale super wydajności nie będzie.

  2. Trudno powiedzieć, każdy optymalizuje system pod siebie.

  3. MS Office wybierasz jaki chcesz.

  4. Oczywiście, że możesz zrezygnować z MS Office. Programów pocztowych jest sporo na rynku - wszystko zależy od tego jakich funkcji potrzebujesz.

  5. Ja nie znam, z drugiej strony nie szukałem…

Przy tych parametrach tylko XP będzię chodził płynnie /legalny,ze wszystkimi aktualiazacjami /

Jak masz legalnego Offica,to oczywiście lepszy od Open.Poczta systemowa-Outlook Express,dodatkowo może być Gmail.

Albo thunderbird :stuck_out_tongue:

Jeśli zależy bardzo zależy ci na ms outlook, to zawsze możesz go kupić jako osobny program. Jednak soft nie jest tani, a większości przypadków starczy darmowy odpowiednik.

Hmm… Dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Właśnie piszę z Win XP SP3 i wydajnością to on nie zabija - szczerze mówiąc Win 7 chodził podobnie (testowałem wersję RC) :slight_smile:

Więc nie wiem co wybrać…

Testował ktoś jeszcze siódemkę na podobnym sprzęcie?

A co do poczty to cenię sobie MS Outlook z pakietu Office za funkcjonalność, pracuję przez internet i dostaje dużo maili dziennie, więc dobra organizacja to podstawa,a thunderbird nie jest aż tak dobry (o zwykłym outlooku nie chce wspominać) :expressionless:

BTW czy uważacie, że jest możliwa normalna praca na koncie o ograniczonych uprawnieniach?

Czytałem gdzieś, że ogranicza to w dużym stopniu ryzyko zainfekowania komputera przez różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie.