rel=canonical to raczej odnosi się treści (tekstu) wyświetlanego w (co najmniej) dwóch różnych adresach. nie dasz rady zastosować tego tagu przy przekierowywaniu domeny (wydaje mi się, że o to pyta autor), gdyż:
domenapierwsza.pl/artykulXYZ.html
i
domenadruga.pl/artykulXYZ.html
oba adresy wskazują ten sam dokument html - nie ma drugiego dokumentu, w którym możesz umieścić tag rel=canonical wskazujący tekst oryginalny (pierwotny).
rel=canonical można by zastosować, gdyby obie domeny odnosiły się do różnych dokumentów (na chłopski rozum - znajdowały się w osobnych hostingach) ale to zasadniczo byłby zabieg, który do niczego nie prowadzi.
tutaj chodzi o serwer i jego dns można mieć 100 różnych domen .pl i .com i tak dalej, wszystko co znajdziemy na serwerze można otworzyć po przez każdą z tych domen dopóki ktoś nie usunie danego pliku z serwera.
domena12345.pl/index123.html
można otworzyć przez
domenaahahahahahaha.com/index123.html
chodzi o to czy przeglądarka odczyta to co jest zapisane na dysku.
No, a czemu by miała być tak odebrane? Nie powstaje druga kopia. Poprostu link wewenętrzny w domenie1 do katalogu domena1/gaja/ będzie uznany za link wychodzący do domena2/gaja/ za pośrednictwem domena1/gaja/ tak to mniej więcje wygląda z przekeirowaniami w Webmaster Tools.
Jak na przykład przenosisz bloga z Blogger’a - blogspot (własnośc Google) Możesz mieć subdomenę np. http://antyhaczyk.blogspot.com , z której byłoby przekeirowanie do twojej nowej domeny, na której instalujesz starego bloga. Nie ma tużandego duplicate content.