Dodanie pamięci RAM - komputer nie startuje

Witam serdecznie,

 

mam dość poważny problem. Posiadam płytę główną ASUS P5B Deluxe - http://www.asus.com/pl/Motherboards/P5B_Deluxe/

Do tej pory pracowała ona na 4 GB pamięci w 4 kościach po 1 GB. Jako że producent deklaruje obsługę 8 GB postanowiłem zmodernizować swój sprzęt i zakupić 4 kości po 2 GB a dokładniej Kingston KVR800D2N6/2G - http://www.ceneo.pl/1737340#tab=spec

 

Po zainstalowaniu 4 kości i włączeniu komputera nic się nie dzieje - wiatraki się kręcą, lecz nie słychać charakterystycznego piknięcia BIOSu. Resetuję więc komputer z listwy i uruchamiam ponownie. O dziwo udaje mu się wstać lecz przed uruchomieniem systemu wyświetlana jest informacja: Overclocking Failed i są do wyboru dwie opcje wejście w ustawienia BIOSU (F1) i załadowanie ustawień fabrycznych (F2). Klikam więc F2 i o dziwo system wstaje. Komputer rozpoznaje 8 GB RAM lecz po jego ponownym uruchomieniu sytuacja się powtarza - za pierwszym razem nie startuje za drugim wywala błąd.

 

Na początku pomyślałem że to wina kości więc zacząłem je montować na wszystkie możliwe sposoby zmieniając sloty - nie pomogło. Zdecydowałem się więc na wrzuceniu na razie 4 GB czyli dwóch nowych kości i komputer działał bez zarzutów. Wszystko uruchomiło się szybko i sprawnie. Z ciekawości do tych 4 GB dołożyłem dwie starte kości po 1 GB co w sumie daje 6 GB RAM i tutaj znów niespodzianka - komputer działa bez najmniejszych problemów. Wychodzi na to że problem pojawia się przy 8 GB.

 

Dodam że mam najnowszą wersję BIOSu ze strony producenta, próbowałem już czyszczenia pamięci CMOS poprzez wyjęcie baterii na parę minut - niestety bez żadnego efektu.

 

Liczę na Waszą pomoc i doradztwo.

Sprawdź jakie napięcie ustawia płyta główna - te Kingstony pracują przy 1,8v - jeżeli wiesz jak, spróbuj podbić im lekko napięcie (np. 1.82v). Komunikat sugeruje, że BIOS źle coś ustawia “z automatu” taktowanie przy obsadzonych wszystkich bankach, można spróbować ręcznych ustawień w BIOS-ie w/g specyfikacji - DDR2, 800MHz, Non-ECC, CL6, 1.8V, - ze strony Kingstona.

na stronie masz napisane “Dwukanałowa architektura kontrolera pamięci” więc powinieneś kupić KVR800D2N6K2/2G

zamiast KVR800D2N6/2G

Dr.boczek, czyli nie uda mi sie uruchomić tych 8gb RAM? Dwie kości po 2 GB działają bez problemu, jak wrócę do domu sprawdzenia jak wygląda sprawa przy podłączeniu 3 kości

Co do podkrecania pamięci to napięcia mogę podnosić co 0.05v. Czy jest to w miarę bezpieczne? Nie uszkodze tym sposobem mobo?

po co w ogóle chcesz podkręcać pamięć? zauważysz jakąś różnicę? Chyba że zależy ci na jednym punkcie w benchmarku.

 

generalnie w dual channel pamięci powinny być parowane czyli montowane parzyście. Oddaj pamięć i kup dual channel.

Zależy mi na tym żeby uruchomić komputer z 8gb RAM a nie 6 :slight_smile:

więc jeśli ci tak zależy to przeczytaj instrukcję

Due to chipset limitation, this motherboard can only support up to
8 GB on the operating systems listed below. You may install a maximum of
2 GB DIMMs on each slot, but only DDR2-533 and DDR2-667 2 GB density
modules are available for this configuration.

Due to chipset resource allocation, the system may detect less than 8 GB
system memory when you installed four 2 GB DDR2 memory modules. j