Dodanie przeźroczystości do warstwy

Witam.

Jakim sposobem w GIMP mogę skasować tło(aby na forum pokrywało się z kolorem strony, tak jak mam w obecnym avatarze) jeśli narysuję sobie jakiś obrazek ?

Chodzi o .png

Korzystam na co dzień z corela i photoshopa i w tych programach jak tworzysz nowe pole, to program się pyta o wymiary, o coś tam jeszcze, a jednym z podpunktów jest właśnie tło, mogę dać tam jakiś kolor, albo ustawić po prostu bez tła.

Sposobów usuwania teł jest kilka, a dobiera się je w zależności od grafiki (poszukaj w sieci).

Natomiast jeśli dopiero zamierzasz rysować to przy tworzeniu nowego obrazu wybierz ‘Opcje zaawansowane’ i z listy ‘Wypełnienie’ - ‘Przezroczysta’.

Później też możesz włączyć obsługę przezroczystości dla warstwy (jeśli jej nazwa jest pogrubiona - ppm na warstwie i ‘Dodaj kanał alfa’). Potem wciśnięcie delete spowoduje usunięcie zaznaczenia, tak by po zapisaniu w png pozostał tam przezroczysty obszar.

ps. przezroczysty obszar wyświetlany jest jako szara szachownica

W GIMPie jest coś takiego jak kanał Alpha czy jakoś tak i tym pokombinuj, bo to jest przeźroczystość, czyli daj nową warstwę z tym kanałem i tyle (chyba xD).

GIMP 2.6.6

  1. Warstwa / Przeroczystośc / Dodaj kanał alpha - aby dodać kanał alpha

2a. Klawisz “U” (różdżka) - zaznaczanie obszaru o podobnym (tym samym kolorze)

2b. Klawisze “SHIFT + O” (te kwadraciki kolorowe po prawej obok różdżki) - zaznacznie wszystkich obszarów o podobnym (tym samym kolorze)

  1. W menu Okna trzeba poszukać pozycję “Opcje narzędzia” jeśli nie masz aktywnego i poustawiać co potrzebne.

  2. zaznaczyć jakieś pole jednym z sposobów 2a lub 2b i CTRL+X albo DELETE.

Dzięki za pomoc :slight_smile: