Dodatkowe chłodzenie na obudowe

Witam,

Od kupna mojego nowego sprzętu denerwuje mnie głośna praca wentylatora od procesora. Zastanawiałem się nad wymianą chłodzenia, ale w chwili otworzenia obudowy podczas pracy natychmiast ucichł. Zrozumiałem, że chłodzenie box całkowicie wystarczy, ale należy zadbać o wentylacje w samej obudowie.

Na płycie głównej mam 4 wejścia dla wentylatorów (3xCHA_FAN, 1xPWR_FAN) w obudowie również mam cztery miejsca dla wentylatorów 2x80 oraz 2x120. Zależy mi tak naprawdę na usprawnieniu wentylacji w celu uzyskania ciszy, dlatego też dodatkowe wiatraki chciałbym by też były ciche. Owe miejsca to tył obudowy (120) - planuje dać wyciąganie powietrza na zewnątrz, oraz z boku obudowy (80) oraz dwa z dołu (120 i 80) - te trzy miałyby za zadanie tłoczenie powietrza do środka (zadbałem o to by pod obudową była duża przestrzeń). Niestety z przodu musiałbym kombinować by wentylator zamontować (włącznik, reset, itp).

Przeglądałem wiele wiatraków i wybrałem takie:

SilentiumPC Zephyr 120 - 13,6 dBA

SilentiumPC Zephyr 80 - 13,9 dBA

Jednakże sprawą wiatraków interesuję się od dziś od godziny 2h w nocy chcę się upewnić co do wyboru. Czy takie coś ulży podzespołom? I czy te wiatraki są dobre? Może macie jakieś lepsze na oku (dobrze by było, aby były z jednego sklepu).

Zależy mi na ciszy pracy wszystkich wiatraków (jeżeli te cztery pomogą bardzo dobrze to mogę wiatrak od procesora ustawić według potrzeb), oraz w miarę małej cenie.

Tak przy okazji jakie temperatury powinny być prawidłowe dla phenoma II x4 955? Wiem, że aktualne mam w normie, ale jak chcę dodać nowe wiatraki i regulować od procesora będę musiał wiedzieć w celu pomiarów i dostosowania obrotów.

Pozdrawiam

Zadbaj o dobrą cyrkulację (przepływ powietrza) w obudowie a wtedy wentylatory powinny spełnić swą rolę.

Podaj te temperatury z procesora obecne.

Wentylatory które wybrałeś są dobre, ciche oraz wydajne i tanie. Max temp dla tego Ph to 62 stopnie C.

Mozesz podać jeszcze jaką masz obudowę?

Temperatury:

W spoczynku - 40~42 stopnie C (przy otwartej obudowie temperatura ta spadła o około 5~7 stopni)

W stresie - 53~58 stopni C (ta wyższa temperatura przy naprawdę długiej grze przy np Wiedźmin 2 na najwyższych, bądź inne wymagające ale przez dłuższy czas)

Czyli te wiatraki powinny pomóc?

Obudowa to “I-BOX Force 2105 (b/z)”

Aha, nawet temperatury i hałas podczas gry nie jest najgorszy (chociaż bardzo irytuje), ale samo w sobie ochładzanie procesora trwa bardzo długo i wtedy gdy nie leci żadna muzyka praca wiatraka denerwuje jak silnik samolotu - dlatego pomyślałem o dodatkowej cyrkulacji.

Trochę piekarnik ale po instalacji wentyli temp. powinna spaść o około 10 stopni nawet.

Czytałem wiele opini na temat boxowego chłodzenia Ph 955 i właśnie większość odnosiła się nagatywnie do hałasu jaki wytwarzał.

Ja też posiadam zephyry i są git . Co do cyrkulacji powietrza to sugerowałbym jednak ogarnąć te wentylatory z przodu obudowy , pod panelem przednim powinny być 2 wejścia na 80x80 , wtedy montujesz tam 2 i z tyłu 1 . Z boku nie dawaj nic najlepiej zaślep tą dzure bo to tylko psuje przepływ powietrza . Ja mam phenoma tego co ty i przy 6 wentylatorach mam temp. w stresie max 54 a przy przeglądaniu internetu max 42 . Polecam do tego też jakiś regulator obrotów wentylatorów bo przy przeglądaniu internetu nie muszą chodzić na max , podkręcasz przy grach !!

Ta z lewej strony aktualnie ma tunel do procesora. Patrze na tą obudowę i jakoś nie widzę możliwości podpięcia z przodu… cóż popatrzę i ewentualnie kupię tak by tam przypasował… ale też z tej firmy:)

Dzięki za pomoc

W tej obudowie wentylator z przodu i tak by była zablokowany bo nie ma otworów na froncie.