Dodatkowy system przy laptopie?

(Traba323) #1

witam, ma laptop Fujitsu. Miał on już zainstalowanego Windowsa 7 Premium, ale dostałem też nieotwartą kopertę z płytą Opering system - recovery DVD. z tego co widziałem, przy bootowaniu wykrywa płytę jako zwykłą płytkę z systemem. Czyli jest ona na wypadek gdybym chciał zainstyalować system na nowo,a skąd wziąć kod, który mam już użyty obecnie przy zainstalowanym Windowsie?

(Piotrkijak) #2

Etykieta płyty mówi sama za siebie. Recovery oznacza odzyskiwać, tak więc jest to płyta przy użyciu której sfomratujesz c: i przywrócisz system do stanu takiego jak po zakupie lapka. Klucza nie trzeba, bo jest to obraz systemu i program do pzywracania go, a nie płyta instalacyjna. Bynajmniej klucz jest na spodzie laptopa(przynajmniej powinien być).

(goomish) #3

No bo to w zasadzie jest "zwykła płyta z systemem". W zasadzie, bo służy wyłącznie do odtwarzania systemu po awarii czy innych nieszczęściach. I, jako system w wersji OEM jest integralną częścią laptopa. Jak go kiedyś będziesz sprzedawał, to żeby transakcja była w 100% OK, tą płytkę także powinieneś dołączyć.

Co do numeru seryjnego - gdzieś na laptopie jest naklejka, na której go znajdziesz. Osobną sprawą jest, czy przy instalacji będzie potrzebny. W wielu przypadkach systemy OEM mają wstępnie ("w fabryce") wpisany S/N i są aktywowane.

(Traba323) #4

z obrazem to ona chyba nie jest, gdyż przy jej bootowaniu uruchamia się instalator Windowsa 7, na moim innym kompie. Mogę wybrać - update systemu(na tym z vistą) lub nowa instalacja.

A naklejkę znazłem pod spodem laptopa, dzięki.

(Piotrkijak) #5

I kłania się u Ciebie czytanie ze zrozumieniem, bo wyraźnie napisałem, że na płycie jest obraz z systemem i program do jego przywracania. Jak zabootujesz płytkę, to właśnie ten program do przywracania jest inicjowany...

(goomish) #6

Nie ma co się spierać :-). W przypadku Visty/7 "obraz płyty z systemem" a "normalna płyta instalacyjna" to przecież to samo. Albo prawie to samo. Instalator Visty/7 działa przecież w oparciu o obrazy WIM. CD zresztą znakomicie ułatwia (i taki był między innymi cel) systembuilderom pracę. Mogą teraz łatwiej przygotowywać obrazy instalacyjne systemu dopasowane do swojego sprzętu.