Dodatkowy system przy laptopie?

witam, ma laptop Fujitsu. Miał on już zainstalowanego Windowsa 7 Premium, ale dostałem też nieotwartą kopertę z płytą Opering system - recovery DVD. z tego co widziałem, przy bootowaniu wykrywa płytę jako zwykłą płytkę z systemem. Czyli jest ona na wypadek gdybym chciał zainstyalować system na nowo,a skąd wziąć kod, który mam już użyty obecnie przy zainstalowanym Windowsie?

Etykieta płyty mówi sama za siebie. Recovery oznacza odzyskiwać, tak więc jest to płyta przy użyciu której sfomratujesz c: i przywrócisz system do stanu takiego jak po zakupie lapka. Klucza nie trzeba, bo jest to obraz systemu i program do pzywracania go, a nie płyta instalacyjna. Bynajmniej klucz jest na spodzie laptopa(przynajmniej powinien być).

No bo to w zasadzie jest “zwykła płyta z systemem”. W zasadzie, bo służy wyłącznie do odtwarzania systemu po awarii czy innych nieszczęściach. I, jako system w wersji OEM jest integralną częścią laptopa. Jak go kiedyś będziesz sprzedawał, to żeby transakcja była w 100% OK, tą płytkę także powinieneś dołączyć.

Co do numeru seryjnego - gdzieś na laptopie jest naklejka, na której go znajdziesz. Osobną sprawą jest, czy przy instalacji będzie potrzebny. W wielu przypadkach systemy OEM mają wstępnie (“w fabryce”) wpisany S/N i są aktywowane.

z obrazem to ona chyba nie jest, gdyż przy jej bootowaniu uruchamia się instalator Windowsa 7, na moim innym kompie. Mogę wybrać - update systemu(na tym z vistą) lub nowa instalacja.

A naklejkę znazłem pod spodem laptopa, dzięki.

I kłania się u Ciebie czytanie ze zrozumieniem, bo wyraźnie napisałem, że na płycie jest obraz z systemem i program do jego przywracania. Jak zabootujesz płytkę, to właśnie ten program do przywracania jest inicjowany…

Nie ma co się spierać :-). W przypadku Visty/7 “obraz płyty z systemem” a “normalna płyta instalacyjna” to przecież to samo. Albo prawie to samo. Instalator Visty/7 działa przecież w oparciu o obrazy WIM. CD zresztą znakomicie ułatwia (i taki był między innymi cel) systembuilderom pracę. Mogą teraz łatwiej przygotowywać obrazy instalacyjne systemu dopasowane do swojego sprzętu.