Dodatkowy wentylator nie kręci się

Witam

Tak ja w tytule mam dwa wentylatorki w komputerze pierwszy od procka a drugi jest starym chłodzeniem po poprzednim procesorze . Mam płytę główną z biosem UEFI i gdy wchodzę w Board Explorer to w miejscu gdzie mam podłączony drugi wentylator pisze disconected .

Z góry dzięki za pomoc

Sprawdź czy jest podłączony, jeśli tak to może uszkodzony?

Wszystko jest podłączone i nie jest uszkodzony bo zaledwie kilka dni temu działał jak był na chłodzeniu z procesora

 

Wentylatory od procesora zazwyczaj są 4pinowe, dodatkowe wentylatory 3 lub 2 pinowe. Więc jak to zrobiłeś?

Jeśli jest sprawny to możesz go podłączyć omijając płytę główną prosto do zasilacza. Pod 5v (niższe obroty, cichszy, czerwony kabel zasilacza) lub pod 12v żółty kabel. (jeszcze jest zakazana opcja 7v) Albo odcinasz wtyczkę wentylatora i kabelki wkładasz w molex, albo szukasz przejściówki.

OK dzięki za pomoc ale sytuacja wyglądała tak wymieniając procesor wymieniłem jego chłodzenie czyli nowy wentylator idt. i ten stary rozmontowałem i chciałem go potem naprawić więc na nowo zlutowałem kable do niego ale zrobiłem, to nie dokładnie i był styk i robiło się zwarcie i płyta główna automatycznie odłączała zasilanie . inny wentylator od procka działa bez problemu. A co do 2 pin i 3 pin mam 3 wejścia do wentylatora na  płycie jedno 3 pin i 2  wejścia4 pinowe

Czyli jedynym problemem wentylatora jest zwarcie? Ponowne zlutowanie powinno wtedy rozwiązać problem.

Każdy elektronik powinien sprawdzić połączenie / zwarcia przed uruchomieniem układu, oraz zaizolować połączenia przed zakończeniem pracy.

 

Zwarciem na pinach zasilających mogłeś spalić część układów na płycie głównej.

Zacznij od pomiaru napięć na pinach na których miałeś podłączony ten wentylator.

Potem zasil go bezpośrednio z molex’a podłączając potencjometr 1k w szereg. Podłączenie polecane przez kolegę wyżej może spalić ten wentylator Jeśli nie zadziała to praktycznie złom.

 

Ile pinów ma ten wentylator ? Ile pinów ma port na płycie głównej ? Nie włożyłeś na odwrót ?

1 nie spaliłem niczego bo nie mgłem  mam taką płyte ze się nie da spalić

2 jest to wentylator od procka czyli 4 piny a płyta mam też 4 piny

3 nie da się włożyć na odwrót bo jest taki plastikowy bolec

a w razie pytani co do płyty daje jej model i markę  : MSI H81M-P32L