Dodawanie drugiego dysku twardego

Witam!

Posiadam taki starszy komputer (oczywiście jako dodatkowy mało używany, ale chciałem go wykorzystać do Office i internetu) o następujących parametrach:

Płyta główna ECS K7S5A

Procesor AMD Athlon, 1800 MHz (13.5*133) 2200+

Pamięć 1 GB

Grafika ATI Radeon 9550 (128 MB)

Dysk twardy 80 GB

Poza tym mam stary dysk 40 GB, który chciałbym dodać do tego zestawu.

Pytanie, czy można to zrobić w obecnej konfiguracji i w jaki sposób, czy trzeba zmienić taśmy do dysku i jak połączyć?

Dodam, że aktualnie jest zainstalowany system Windows XP i czy po dodaniu dysku trzeba zrobić format?

Dysk który posiadasz jest ustawiony zapewne jako master, ten który chcesz podpiąć trzeba ustawić jako slave.

Robisz to za pomocą zworek z tyłu dysku. Nic trudnego.

No dobrze, ale co z systemem operacyjnym, może pozostać, czy trzeba robić od nowa i jeszce jak z taśmami?

To zależy! Jeśli masz teraz jedną taśmę i na niej dwa napędy, t.j. twardy dysk i jakiś napęd optyczny (nagrywarka?), to potrzebujesz drugiej taśmy do tego drugiego dysku. Jeśli natomiast na dotychczasowej taśmie “wisi” jedynie stary twardy dysk, wówczas można do niej podpiąć drugi dysk (z uwagą “rgabrysiak”!).

System zostaje ten sam, natomiast podczas uruchamiania nowej konfiguracji trzeba zatrzymać start na BIOSie i w nim ustawić (lub chociaż sprawdzić), w odpowiednim miejscu, priorytet startu dla tego dotychczasowego dysku z systemem, czyli ten stary dysk musi startować jako pierwszy.

mpstir , musisz ustawić dodatkowy dysk jak salve i wtedy podłączasz go pod gniazdo pri_ide pod środkowy wtyk taśmy i ot cała filozofia.

Jeszcze takie pytanie, mianowicie gdybym zdecydowł się na nową instalacje systemu na ten dysk 40 GB, to czy jeżeli miałem wcześniej system na tym 80 GB nie będzie kolidowało. Na tym 80 GB miałem partycje 24,4 GB (z systemem) i 50 GB. Na większej partycji miałem ważne pliki, czy zostaną, czy lepiej je przegrać dla bezpieczeństwa i sformatować ten dysk, przestawiając na slave, a ten nowy 40 GB na master.

Najbezpieczniej, to po prostu odłączyć fizycznie dotychczasowy dysk, zamontować ten 40 GB w miejsce (na taśmie) dotychczasowego (oczywiście jako Master) i zwyczajnie zainstalować na nim system. A dopiero potem podłączyć drugi dysk. Wtedy na nim na pewno nic nie zginie.

Z ciekawości, czy natym zestawie ruszy Windows 7, bo teoretycznie wymagania sprzętowe posiada.

Teoretycznie, tak. Kłopoty mogą być ze sterownikami, no ale trzeba się przekonać! Ponadto, w niektórych starych komputerach bywa wolniejszy niż XP. Próba frei!

Odradzam instalację Sevena. Praca na nim przy takim złomie to będzie tragedia.