Dodawanie menu Start w Windows 8 Consumer Preview


(Pawbrotm) #1

Usunięcie menu Start w Win8 Consumer Preview zdaniem wielu nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Sam też się z tym zgadzam. Niestety w Consumer Preview w przeciwieństwie do Developer Preview nie można włączyć starego menu sztuczką w rejestrze, czy usunięciem jednego pliku. Pokazana przeze mnie metoda niestety nie da natywnego menu Start (bo go po prostu nie ma), a tylko swego rodzaju półśrodek który obejdzie problem.

Chociaż to obejście problemu, to uzyskamy to co najważniejsze - mamy dostęp do czegoś na kształt dawnego menu - działa wyszukiwanie aplikacji w Starcie, dostępne są wszelkie opcje wyłączania systemu, szybki dostęp do folderów systemowych.

Niestety menu prawie nie da się personalizować - nie da się zmienić wyświetlanych elementów w prawej części, w całym menu nie działa prawy przycisk myszy, nie da się przypinać aplikacji do lewej części (pokażą się tam jedynie ostatnio uruchamiane aplikacje), do tego czasem menu może troszkę zamulić przy włączeniu i czasem troszkę krzaczy się grafika (przycisk Start na chwilę ląduje pod paskiem zadań). Na koniec "szklana" część nie dostosowuje się kolorystycznie do Aero. Jedyna metoda to ręczna edycja pliku z grafiką menu.

Jeśli godzisz się na w.w. niedogodności to kontynuuj czytanie.

  1. Pobieramy ten programik: http://lee-soft.com/vistart/ i instalujemy. UWAGA. Akceptujemy tylko pierwszą licencję. W okienku które pyta nas o instalację dodatków Babylon odznaczamy wszystkie trzy checkboxy i klikamy Decline, przy próbie wciśnięcia następnego programu tak samo Decline. Potem instalacja będzie już normalna. Na koniec instalacji odznaczamy checkboxa, aby program nie uruchomił się od razu.

  2. Potem polecam udać się do folderu gdzie zainstalowano program i nadać pełne prawa edycji wszystkim użytkownikom (dopóki tego nie zrobiłem program nie chciał prawidłowo startować. Pomagało tylko uruchamianie jako administrator).

  3. Uruchamiamy program. Po chwili pojawi się znany nam z 7 przycisk Start, po jego kliknięciu zobaczymy menu przypominające to z 7. Elegancko. Tylko przycisk nachodzi na pierwszą przypiętą do paska zadań ikonę. Aby to ominąć tworzymy gdziekolwiek nowy pusty folder > klikamy PPM na pasek zadań > Toolbars > New Toolbar i wybieramy nasz pusty folder.Potem znowu PPM na pasek zadań > odznaczamy Lock the Taskbar. Następnie PPM na nasz nowy Toolbar i odznaczamy "Show Text" i "Show Title". Na koniec przesuwamy toolbar na sam początek paska zadań. Na koniec ponownie blokujemy pasek zadań. Jeśli po blokadzie elementy znowu najdą na siebie (po zablokowaniu przesuwają się trochę w lewo) ponownie odblokowujemy pasek zadań i troszkę poszerzamy toolbar w prawo.

  4. Dobra mamy już menu, ale nie pasuje kolorystyka. Tu już niestety użytkownik musi sam zedytować odpowiednią grafikę. Znajduje się ona w \folder z zainstalowanym programem\Resources\startmenu.png. Po modyfikacji i uprzednim zamknięciu programu po prostu ją podmieniamy.

  5. Menu zmienione, ale ten przycisk Start trochę nie pasuje do całości. Tu też nie ma większego problemu. Grafika znajduje się w tym samym miejscu co wcześniej, ale nazywa się start_button.png. Ogólnie pasują wszystkie start orby do Win7 z Deviantart. Trzeba tylko przekonwertować je z bmp na png (uwaga tu Paint nie da rady, ponieważ trzeba zachować przezroczystość w pliku. Można też skorzystać z grafiki, którą sam przygotowałem (nie jest może piękna, ale ma na celu zachowanie spójności).:

start_button.png

  1. Na koniec w celu dopełnienia efektu warto uruchomić aplikację Launguage Changer z folderu gdzie zainstalowaliśmy program i zmieniamy język na angielski, aby zachować spójność.

Modyfikacja jest bezpieczna (trzeba tylko uważać podczas instalacji, aby nie zainstalować zbędnego syfu). Nie zmienia się przy tym funkcjonalność systemu (kliknięcie w samym rogu ekranu nadal będzie przełączać nas do Start Screenu MetroUI). Efekt końcowy:

Screen_jpg_600x400_q85.jpg


(Semtex) #2

Jest, jest: http://www.dobreprogramy.pl/semtex/Wind … 30646.html :lol:

Żeby nie otować, jest jeszcze jedna możliwość, można użyć kombinacji Metro i Menu start w wykonaniu Stardock http://www.stardock.com/products/start8/

IMO. Nadal to są “protezy” ale lepsze to niż nic :wink:

Screenshot_png_300x300_q85.jpg

Kolejna ciekawa opcja dodania Menu Start.

Classic Shell, IMO, opcja ciekawsza niż poprzednie tu pokazane, więcej opcji dostosowania włącznie z możliwością nadpisania klawisza “Win”, który będzie otwierał “standardowe” menu start w miejsce Metro, więcej informacji tu: Klik, tłumaczyło Google.

Classic_Start_Menu_Windows_8.png

Customize_Classic_Start_Menu_Settings_Windows_8.png

Dostajemy spory wybór opcji, Menu Start klasyczne, Metro, Aero itp.

Źródło: AskVg