Dodawanie nowej partycji

Witam. Mam Win7 64bity. Sciagnalem Ubuntu 10.10 i chcialem sobie dla niego porobic partycje [jedna na system, druga swap]. Z D:\ zabrałem trochę pamięci i chciałem ją przydzielić dla nowej partycji. Uzywam tego managera w zestawie z Windows. I gdy wszystko ustawie jest taki komunikat:

beztytuurmn.png

Czy to naprawde oznacza, ze jak dodam nowa partycje to:

  1. Sformatuje mi dysk (?)

  2. Żadnych plików nie będzie sie dało uruchomić (?)

  3. Usunie system operacyjny - nie bede mogl uzywac Windowsa (?)

  4. Usunie cale RECOVERY (?)

Prosze o odpowiedz specjalisty. Nie chce stracic danych :slight_smile: A jak macie inny pomysl, to jak podzielic partycje na Ubuntu? Chce dac jedna 10Gb na system i 4Gb na swapa (Mam 4Gb ramu ale pobodno warto na poczatku zrobic swap).

Narzędziem w Windows 7 nie przygotujesz dysku pod instalację Ubuntu.

Uruchom Ubuntu z płyty Live-CD. W Menu System poszukaj G-Parted.

Wydziel łącznie 30 GB z wolnej przestrzeni dysku. (opcja zmień rozmiar). Utwórz partycję rozszerzoną. W nowo utworzonej partycji rozszerzonej utwórz 3 partycje np: 15 GB na / , 11GB na Home i 4 GB na SWAP. Oczywiście to tylko przykład (wielkość partycji jest sprawą indywidualną) :slight_smile:

Ważne: zmiana rozmiarów partycji wiąże się z ryzykiem utraty danych na partycji, której zmienia się rozmiar (np. gdy wyłączą prąd). Ważne jest utworzenie kopii zapasowej wszystkich ważnych danych. Przed dokonywaniem zmian na dysku należy dokonać defragmentacji całego dysku w celu konsolidacji struktury plików (zmniejsza ryzyko uszkodzenia danych w czasie zmiany rozmiaru partycji).

Pozdrawiam :slight_smile:

Dziękuję bardzo, zobaczę i spróbuję :slight_smile: Odłączenie prądu mi nie groźne, bo mam naładowaną baterię w laptopie, ale defragmentacja sie przyda :stuck_out_tongue: Sprobuje i dam znac. Dzieki.