Dodawanie pędzli Gimp linux ubuntu


(Bartlomiej Piasek) #1

Witajcie. Od pewnego czasu zajmuję się grafiką, używam GIMP-a na linuxie ubuntu. Instalowałem go w systemie plików (usr/share/gimp/2.0), więc gdy chcę dodać pędzle pojawia się komunikat: Permission denied. Odmowa dostępu. Czytałem, że trzeba zrobić coś z kontem użytkownika tak abym mógł edytować "systemowe" pliki. Prosiłbym o pomoc, chodzi mi tylko o możliwość edycji plików systemowych.


(adao1003) #2

Ale pędzle dodaje się w /home/uzytkownik/.gimp (czy coś w tym stylu) folder gimp jest ukryty. I tak są foldery i tam można dawać pędzie, plunginy itp. u mnie działa


(marcin82) #3

Zajrzyj tutaj:

http://www.gimpuj.info/index.php?topic=110.0

Generalnie w linuksie każdy program, który pozwala na modyfikację swoich ustawień (ma “Preferencje” itd.) przez użytkownika ma swój katalog w twoim katalogu domowym. W przypadku Gimpa będzie to:

/home/anon.liiv/.gimp

Tam odnajdź lub utwórz, jeśli trzeba katalog z pędzlami, motywami, skryptami itd. W wyborze danego narzędzia / motywu będą widoczne pozycje zarówno te dostarczone z programem (/usr/share/gimp) jak i te rzeczy, które dorzuciłeś ręcznie.

W przypadku grzebana w plikach Gimpa nie uszkodzisz systemu, ale generalnie takie podnoszenie uprawnień nie jest zalecane. Druga sprawa jest taka, w jaki sposób instalowałeś program i jak go uruchamiasz. Masz go w repozytoriach i nie trzeba nic instalować z zewnętrznych źródeł:

http://packages.ubuntu.com/oneiric/gimp .


(Bartlomiej Piasek) #4

Już wszystko wiem. Chciałbym wam bardzo podziękować :slight_smile: