Dodawanie programów starowych w Ubuntu 12.04

Mam prosty problem, ale wkurzający w dodawaniu do programów startowych np. Firefoxa i Thunderbirda. W Windows to w kilka sekund robiłem :(.

Otwieram programy startowe i dodaje pliki (być może złe?) i po wylogowaniu programy nie włączają się… Jakie pliki mam dodać, aby Thunderbird i Firefox włączały się przy starcie i czy coś robię źle w tej kwestii?

System plików->usr->bin i tutaj wyszukaj pliki wykonywalne.

Linuks to nie Windows - to po pierwsze.

Nie zadałeś sobie nawet trudu by poznać system, którego używasz:

http://www.google.com/search?q=Linux+au … &aq=t&rls={moz:distributionID}:{moz:locale}:{moz:official}

W linuksie programy siedzą w katalogu:

/usr/bin

Poczytaj o dowiązaniach symbolicznych, a skrót do autostartu wykonasz poleceniem:

ln -s /usr/bin/firefox ~/.config/autostart

Jakby nie działało to sprawdź ścieżkę i nazwy programów …

Jeżeli chcesz dodać aplikacje do autostart, to musisz po pierwsze znać ścieżkę aplikacji, następnie klikasz na trybik, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu, wybierasz ustawienia systemu i tam powinna być ikona Uruchamianie automatyczne lub podobnie.

dz…skorzystałem z rady Chillaut i działa…

No właśnie po to używam Ubuntu, aby go poznać :). Mam też windę, ale uczę się Ubuntu :).

czyli jak rozumiem, nie ma w Ubuntu plików exe tylko bin…

Binarki, czyli programy. Tak, nie ma plików exe w linuksie ;] Witamy w naszym świecie.

A co Cię powstrzymuje przed zrobieniem tego w kilka sekund w Ubuntu? Najpierw jednak trzeba zrobić jeden mały myk. Twórcy Ubuntu stwierdzili, że nie każdy musi grzebać w ustawieniach.

Aby dobrać się do Programów startowych wystarczy kliknąć na pierwszą od prawej ikonkę w prawym górnym rogu, zaraz obok loginu użytkownika. Wystarczy wydać tą komendę w terminalu

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Menu programów startowych zaraz się zapełni. A żeby tam coś dodać… wystarczy kliknąć dodaj. Wystarczy podać nazwę i poprawnie polecenie, nie trzeba go wyszukiwać, ważne, aby było poprawne. Dla przykładu aby uruchomić Firefoxa wystarczy tam wpisać… firefox. Zamiast poleceń można tam też dodawać skrypty, które uruchamiają więcej poleceń na raz. Na przykład skrypt startujący Conky z opóźnieniem (odpalając go od razu psuje się tło pod nim, ot taki bug związany z Compizem). Skrypt wygląda tak

#!/bin/bash

sleep 2 && conky -c ~/.conky/conkyrc_grey

To mój config startujący Conky. Wystarczy gdzieś go zapisać nadać mu prawa wykonywania.

Przedmówcom dziękuje za piękne wprowadzenie kolegi w maliny i niepotrzebne namieszanie w prostym temacie.

Z każdych malin da sie wyjść :smiley: