Dodawanie tagów ID3 do plików muzycznych

Z góry przepraszam, jeśli zakładem ten temat w złym dziale, ale jest to jeden z tych tematów, które nie mam pojęcia gdzie umieścić.

 

Ale do rzeczy bo naszukałem się w Google i nic nie znalazłem. Otóż kupuję oryginalną muzykę na płytach CD. Te płyty, zgrywam sobie na komputer do plików mp3, które odpowiednio taguję już na poziomie zgrywania w Windows Media Playerze bo uważam, że ten program jest wystarczający. Kiedy zdarzy się, że jakiś plik zostanie źle otagowany, to zwyczajnie klikam na niego prawym przyciskiem myszy, wchodzę we właściwości i w zakładce Szczegóły mogę sobie to poprawić. Jak mniemam, to, co jest dostępne w tej zakładce i co mogę wpisać przy zgrywaniu w WMP, to właśnie tagi ID3, tak?

 

W czym problem? Zdarza się, że pobieram muzykę z Internetu (w sensie legalnie, kupując ją w formie cyfrowej lub korzystając z darmowych udostępnień przez wykonawców, co też się zdarza) i zazwyczaj bez problemu mogę edytować owe tagi we właściwościach, ale czasami zdarza się, że dany plik nie da się edytować z poziomu eksploratora Windows. I tutaj pytanie: Dlaczego? Próbowałem szukać we właściwościach pliku jakichś zablokowanych opcji, ale nic nie widzę.

 

I tak, wiem że są programy do tagowania, ale nigdy nie widziałem sensu w pobieraniu ich, skoro można sobie tagować za pomocą narzędzi dostępnych w Windowsie. Da się coś zrobić z takimi plikami, które nie chcą się edytować, czy jednak muszę pobrać w tym celu jakiś program? A może program też sobie nie poradzi bo w jakiś dziwny sposób jest to zablokowane?

 

Pozdrawiam.

Ostatnie 128 bajtów to zawartość ID3 czyli TAG. Usunąłem “ręcznie” ostatnie 128 znaków notatnikiem, przez co wyciąłem zawartość ID3 i rzeczywiście ich w pliku mp3 nie ma i nic nie wyświetla. Jednak wystarczy wejść we właściwości twoim sposobem i dodać ponownie zawartość. Widać z mojego doświadczenia, że odbudowuje się struktura już po edycji TAGu, ale całkowite zablokowanie edycji jest w tym wypadku niemożliwe. Jakbyś podesłał taką mp3, można byłoby zobaczyć więcej.

Hmm… w takim razie jak Ci się chce, to obczaj na przykład ten plik. Jest to piosenka, udostępniona za darmo przez zespół Linkin Park, do pobrania w pełni legalnie: http://mikeshinoda.com/2015/02/18/a-gift-for-you-free-song/

Ja po jej pobraniu nie mam możliwości edycji tagów.

Nie widzę pobierania pliku.

http://labs.topspin.net/daphne/confirm.php?sessionid=84ffc71b17bd9f90d3eb68bbaac358f7&fb=3

 

A teraz? To się pokazuje jako wyskakujące okienko, może Adblock Ci blokuje albo masz nieaktualnego flasha.

No i wszystko jasne. Mp3 Linkink ma TAG zapisany w ID3 v2

http://pl.wikipedia.org/wiki/ID3

 

przy nie aktywnym ID3 v1

Jeśli przekopiujesz TAG z v2 do v1, dodatkowo wyłączając v2, wtedy dopiero jest możliwa edycja z poziomu eksploratora. Blokada występuje przy aktywnym ID3 v2.

 

Nieco konkretniej…

 

Ten plik mp3 ma tagi zapisane w ID3v2.4 - Eksplorator Windows i Windows Media Player obsługują ID3v2.3, ale wersji 2.4 już nie.

Zmiana tagów na ID3v1 nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem - mniej tagów i brak obsługi Unicode.

Do “konwersji” można wykorzystać MP3Tag. Po wybraniu katalogu z plikami wystarczy zaznaczyć wybrane i skorzystać ze skrótu Ctrl + S (Zapisz znacznik) - domyślnie tagi zapisywane są w ID3v1 i ID3v2.3 (można to zmienić w opcjach programu).