Doinstalowywanie starszego systemu - naprawa bootloadera


(Morphdreamer) #1

Witam!

Czasami zdarza się sytuacja gdy chcemy doinstalować sobie drugi system operacyjny. Wszystko jest w porządku dopóki robimy to według wzorcowej kolejności, tzn. od najstarszego systemu do tego najnowszego. Jednak jeśli np. mamy zainstalowaną już Vistę, a chcemy doinstalować XP-eka sprawy się komplikują. Zazwyczaj po takiej operacji okazuje się, że możemy uruchomić tylko starszy system.

Dzieje się tak, ponieważ w czasie instalacji system operacyjny modyfikuje tzw. Master Boot Record (a dokładniej zmienia bootloadera, który zajmuje pierwsze 400 bajtów MBR), a jak nie trudno się domyślić bootloader z Windowsa XP nie będzie w stanie załadować nowszej Visty. W tym poradniku postanowiłem zebrać kilka możliwych wariantów naprawy bootloadera w przypadku niestandardowej instalacji dodatkowego systemu.

  1. Instalacja Windows 98 na komputerze z Windows 2000/XP

a) Windows 2000/XP znajduje się na partycji FAT (mało prawdopodobne, ale...)

W takim wypadku wystarczy zainstalować Win 98 na tej samej partycji, np. w folderze \Windows.000, a następnie odtworzyć MBR za pomocą konsoli odzyskiwania. W tym celu musisz uruchomić komputer za pomocą płyty instalacyjnej Windows 2000/XP, w menu startowym wcisnąć kolejno klawisze [R] i [C], podać hasło administratora i wydać polecenie fixmbr. Po zrestartowaniu komputera możesz już wybrać system, który chcesz uruchomić.

b) Windows 2000/XP znajduje się na partycji NTFS

Tworzysz partycję FAT 32 i instalujesz na niej Windows 98. Po zakończeniu procesu i ponownym uruchomieniu komputera załadują się starsze okna. Wchodzisz w Start -> Uruchom i wpisujesz cmd. Pojawi się wiersz poleceń, w którym wpisz debug.exe. Dzięki programowi, który się uruchomi będziesz mógł skopiować do pliku zawartość sektora startowego, wydajesz więc polecenia:

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

0

R CX

200

W

Q

Następnie musisz naprawić MBR za pomocą płyty instalacyjnej (tak jak jest to opisane w podpunkcie a). Po zrestartowaniu uruchomi się 2000/XP. Teraz za pomocą dowolnego edytora tekstu otwórz plik BOOT.INI z głównego katalogu partycji Win 2000/XP i w sekcji [operating systems] dodaj linijkę:

C: BOOTSECT.DOS="Microsoft Windows 98"

Aby uwieńczyć proces musisz jeszcze skopiować plik utworzony wcześniej plik BOOTSECT.DOS do głównego katalogu partycji NTFS.2. Instalacja Windows 2000 na komputerze z Windows XPWindows 2000/XP podczas startu wykorzystuje pliki rozruchowe, które przed instalacją Windowsa 2000 musisz skopiować na pendrive'a/dyskietkę/CD itp.: • NTLDR , który odpowiada za początek ładowania systemu • NTDETECT.COM odpowiadający za rozpoznawanie sprzętu Oba pliki znajdziesz w głównym katalogu partycji systemowej* (standardowo na C:). Zapamiętaj (lub lepiej zapisz :P) sobie tę linijkę:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT

Teraz możesz przystąpić do instalacji Windowsa 2000 na przygotowanej przez siebie partycji. Po zakończeniu procesu i zrestartowaniu komputera uruchomią się starsze okienka. Podaną wcześniej linijkę dodaj do pliku BOOT.INI znajdującego się w głównym katalogu systemu w sekcji [operating systems], a skopiowane pliki wrzuć na swoje dawne miejsce. Po ponownym uruchomieniu komputera będziesz mógł wybrać, który system chcesz uruchomić.Uwaga!W przypadku bardziej rozbudowanej struktury partycji, tj. instalacja na oddzielnych dyskach, lepszym rozwiązaniem będzie automatyczna przebudowa pliku BOOT.INI. Aby ją wykonać musisz uruchomić komputer przy użyciu płyty z instalatorem Windows XP. Po załadowaniu się wszystkich sterowników wciśnij kolejno klawisze [R] i [C] aby przejść do Konsoli odzyskiwania. Kiedy już się do niej dostaniemy, wskazujemy katalog, w którym masz zainstalowanego XP-eka i podaj hasło administratora. Następnie wydaj polecenie:

bootcfg /rebuild

Teraz możesz ponownie uruchomić komputer (polecenie exit).* Jeśli ich nie widzisz to w Eksploratorze Windows otwórz menu Narzędzia -> Opcje folderów... -> Widok i w części Ustawienia zaawansowane odznacz opcję Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane) oraz zaznacz Pokaż ukryte pliki i foldery.3. Instalacja starszych Windowsów na komputerze z Windows VistaTutaj sytuacja jest bardzo prosta. W celu przywrócenia możliwości uruchomienia Visty możesz użyć np. VistaBootPRO lub prostego narzędzia EasyBCD. Jeśli jednak nie da się uruchomić systemu, możesz użyć narzędzia bootsect.exe zamieszczonego na płycie instalacyjnej Windows Vista. Po uruchomieniu komputera z płyty musisz wybrać Windows Recovery Environment (WinRE). Na początek przywróć MBR poleceniem (_D:_ zastąp literą napędu, w którym znajduje się płyta instalacyjna Visty):

D:\boot\Bootsect.exe /NT60 All

W kolejnych poleceniach E:_ zastąp literą partycji, na której zainstalowana jest Vista, a _x: aktywną partycją:

E:\windows\system32\bcdedit /create {ntldr} /d "Nazwa starszego Windowsa"

E:\windows\system32\bcdedit /set {ntldr} device partition=x:

E:\windows\system32\bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

E:\windows\system32\bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

Teraz możesz już ponownie uruchomić komputer.

Pozdrawiam, Morphdreamer :slight_smile: .

PS W przypadku instalacji Windowsa na komputerze, na którym jest już zainstalowany Linux sprawa jest nieco bardziej złożona i zależy od wybranego boot menadżera, dlatego nie opisuję takiej sytuacji w tym poradniku. Zainteresowanych odsyłam pod ten adres:

http://wiki.jakilinux.org/odzyskiwanie-systemu