Dokupienie pamięci RAM do komputera

Witam,

chcę dokupić pamieć RAM do mojego kompa. Na co powinienem zwrócić uwagę? Czy w ogóle się opłaca ?

Mój komputer:

AMD Sempron 2600+ 1.61 GHz

Karta ATI Radeon 9550/X1050 Series 128MB

512 MB RAM

podaje oznaczenia z CPU-Z, nie wiem o co chodzi ale może się przydadzą:

type: DDR

channels: single

dram frequency: 160.8 MHz

Mainboard: K8Upgrade-NF3 1.00

Nie wiem jak sprawdzić producenta.

Przejdź do zakładki SPD (następna po Memory) i zobacz ile masz slotów pod pamięć (jeden lub dwa są obsadzone). Wtedy będziesz wiedział, ile możesz (nowych) kości kupić. Masz DDR - pamięć starego typu, nie są one teraz popularne - kupisz raczej na Allegro niż w sklepie. Kości większych od 1 GB raczej nie dostaniesz, zatem sugeruję zakup 2 kości po 1 GB. Szybkość pamięci to pewnie 333 MHz - możesz też kupić szybsze (40 MHz) - są w podobnej cenie. Jeśli nie będziesz musiał wyjąć posiadanej pamięci (masz wolne sloty), to 2,5 GB powinno wystarczyć - więcej chyba nie ma sensu (dla tego sprzętu).

Pamiętaj tylko, że tych kości już nie użyjesz w nowym sprzęcie (te mają DDR3).

EDIT: jeśli to ta płyta http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/K8Upgrade-NF3/, to masz 2 sloty pod pamięć i możesz mieć maksymalnie 2 GB pamięci - zatem pewnie dokup 1 kość 1 GB jak masz jeden slot wolny (kość 512 MB w drugim), albo pozbądź się dwóch kości 256 MB i kup 2 kości po 1 GB.

Dzięki za odpowiedz,

po przejściu do SPD i rozwinięciu okienka pod Memory Slot Selection, pokazały się 4 Sloty, pierwszy zajęty przez moją 512-nastke, reszta pusta. Czyli 3 pozostałe są wolne?

W okienku Part Number pisze GR400D64L3/512, czyli ze mam pamieć Goodrama (?) i gdybym chciał dokupić jeszcze 512 lub 1gb to muszę szukać tego producenta? Co oznacza Max bandwidth: PC3200 (200 MHz) ?

Zazwyczaj liczba slotów pamięci się zgadza z liczbą pozycji na liście SPD programu CPU-Z (bardzo rzadko są puste, nie przylutowane, złącza dla pamięci na płycie głównej), więc w Twoim przypadku wychodzi na to, że masz 3 wolne sloty.

Co do pamięci, to nie musi być taka sama, jak już obecnie włożona. Zarówno co do producenta, jak i szybkości. GoodRAM jest tani, więc możesz kupić kość/kości tej firmy.

Co do szybkości, to Twoja pamięć pracuje z szybkością 400 MHz (podwojenie 200 MHz), więc koniecznie kup kości o tej szybkości. Nie ma w sumie szybszych, za to są wolniejsze (333 MHz i 266 MHz) - zwróć zatem na to uwagę podczas zakupów.

Kość wolniejsza spowoduje, że cała pamięć będzie działała ze zmniejszoną prędkością, zrównaną do najwolniejszej kości.

Co do rozmiaru kości, to zależy to od kasy jaką posiadasz, ale wielu osobom sugeruję, być kupić jedną kość większej pojemności niż dwie o połowę mniejsza (przykładowo 1 kość 1 GB zamiast 2 kości po 512 MB - zajmie to mniej slotów pamięci na ewentualne przyszłe rozszerzenia). No chyba, że jest duża róznica w cenach.

W Twoim przypadku już nie jestem pewny, jaką konkretnie masz płytę główną (zakładka Motherboard programu CPU-Z) i czy masz na niej ograniczenie do max 2 GB - jeśli tak, to kup 1 kość 512 MB i 1 kość 1 GB - da Ci to łącznie te 2 GB pamięci.

Jeśli możesz mieć max 4 GB RAM, to warto kupić ze 2 (a może 3) kości po 1 GB. Ale decyzja należy do Ciebie.

I pamiętaj, że system operacyjny 32-bitowy ma ograniczony rozmiar używanej pamięci RAM do 3-3,5 GB, więc nie warto kupować pamięci więcej niż do 3-3,5 GB. Jak ktoś potrzebuje mieć więcej pamięci, musi zainstalować wersję 64-bitową systemu operacyjnego.

Mam jeszcze pytanie,

mam kupić kość o szybkości 200 MHz, czyli będzie podwojenie do 400MHz, i będzie taka jak teraz mam czy pamieć 400MHz (też będzie podwojona?). Na tej zasadzie to działa? Pytanie może trochę idiotyczne, ale jestem zielony w tych sprawach, wiec wybaczcie.

K8Upgrade-NF3 1.00

Chipset: Nvidia nForce3 250

Southbridge: Nvidia nForce MCP

Lpcio: Winbond W83627HF

Tak będzie dobra?

http://www.kurtmedia.pl/product-pol-163 … -3200.html

Oznaczenia kości pamięci są inne, niż ich taktowanie (pokazywane np. przez program CPU-Z).

I tak w kolejności:

266 MHz (taktowanie 133 MHz) - PC-2100

333 MHz (taktowanie 166 MHz) - PC-2700

400 MHz (taktowanie 200 MHz) - PC-3200

Oznaczenie PC-xxxx (czasami bez kreski) oznacza przepustowość pamięci.

Szybszych kości DDR nie ma (nie licząc kwestii opóźnień CL, ale to nie ma dużego znaczenia).

DDR = Double Data Rate (stąd to podwojenie częstotliwości).

TAK, podana w linku kość pamięci jest odpowiednia, ale na Allegro można znaleźć dużo taniej, przykładowo: http://allegro.pl/pamiec-ddr-pc3200-goodram-2x-po-1-gb-400-mhz-i2780820403.html - dwie kości po 1 GB (łącznie 2 GB) za 50 zł + 5 zł koszty przesyłki.

Czy ta płyta główna K8Upgrade-NF3 to jest firmy ASRock: http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=K8Upgrade-NF3? Bo ta płyta ma 2 sloty DDR i obsługuje max 2 GB pamięci. Jeśli możesz, zajrzyj do wnętrza obudowy - są tam 4 sloty pod pamięć?

Przekroczenie (włożenie do płyty głównej) większej (sumarycznie) pamięci, niż płyta może obsłużyć może skutkować nie uruchamianiem się komputera (częściej) lub braku widoczności jakiejś kości lub części pamięci (rzadziej).

Ok, chyba zdecyduję się na te 2 GB z allegro. Co do instalacji to wystarczy je tylko wpiąć do gniazd obok mojej 512-stki i już ?

Nie musisz kupować akurat u tego, znalezionego przeze mnie na szybko sprzedawcy (ale możesz). Zwróć uwagę, że u niego 1 sztuka towaru to są 2 kości (tak ja rozumiem jego opis - ale może lepiej się upewnij).

Co do montażu, to dokładnie tak jak napisałeś - wystarczy je włożyć przy wyłączonym komputerze (wyjmij kabel sieciowy z zasilacza).

Otrzymasz wtedy 2,5 GB pamięci i zwróć uwagę na mój tekst o maksymalnej pamięci na płycie - jeśli komp Ci nie ruszy, wyjmij tę kość 512 MB.

Tak, to jest ta. Jedno niebieskie gniazdo jest zajęte, drugie puste. Kupie wiec chyba 2 GB a 512-stke wyjmę. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Za tę cenę warto kupić 2 x 1 GB, szczególnie że te kości są sparowane, czyli mogą działać w trybie dual channel (czyli ciut szybciej niż zazwyczaj - choć to widać dopiero na szybkim sprzęcie).

A tę kość 512 MB możesz dać komuś kto może jej użyć lub zostawić dla siebie na wypadek gdyby (odpukać) obie kości pamięci Ci padły.