Dokupienie pamięci RAM - Dual Channel

(Marcin0815) #1

Witam.

Potrzebuję rzetelnej opinii znawców, ponieważ jako informatyk nie próbowałem jeszcze takich rzeczy.

(Longhorn2009) #2

Aby dual channel działał musisz mieć kości do pary i osadzone w odpowiednich, kolorowych slotach. Nie musisz kupować kości 2000MHz, ale muszą działać z obecnymi na jakichś wspólnych parametrach np. 1866MHz przy CL10. Kwestia odczytania z SPD przy jakich taktach mogą pracować.

(vanderneels) #3

Jeżeli dodasz kość 4GB pamięć nie będzie działać w Dual Channel. DC działa tylko w konfiguracji parzystej.

Ale ten tryb nie daje za dużo (najwięcej przy wykorzystaniu zintegrowanej karty graficznej) , więc jego brakiem bym się za bardzo nie przejmował.

Oprócz ww. opcji widziałbym jeszcze:

1. Dokupić 2x4GB i zostawić stare kości. Wychodzi drożej, ale jest 12GB, które wystarczą do końca żywota obecnego komputera (tryb DC aktywny).

2. Sprzedać stare kości (póki jeszcze są coś warte: kości o małej pojemności szybko tracą na wartości. Nie wiem, czy uda się z nich nawet teraz uzyskać 100zł) i kupić jedną kość 8GB (DC nieaktywny). Za jakiś czas będzie można dokupić kolejną kość i będzie 16GB w Dual Channel.

(Marcin0815) #4

Moje obecne pamięci posiadają funkcję “Intel XMP Ready”. Po jej wyłączeniu pamięci są taktowane zegarem 1333MHz.

(Longhorn2009) #5

Jeśli obecne pamięci obsługują też jakieś inne ustawienia np. 1600MHz to kupuj takie pamięci. W ostateczności kupuj te 1333, choć to dość niskie taktowanie jak na obecne DDR3.

(Marcin0815) #6

Skoro ustawię na 2000MHz to automatycznie powinno spaść do tych 1600 według najgorszej kości pamięci.

(Marcin0815) #7

A czy jeśli nowa kość pamięci, którą kupię jest jednostronna i ma większe opóźnienia, i mniejsze taktowanie to będzie to kompatybilne?

(_abrakadabra_) #8

Normalnie jakaś patologia, kupować 1333 żeby stare pracowały na niższej częstotliwości albo brać o innych parametrach(i modlić się żeby tylko były kompatybilne).

Kup albo drugie takie same moduły albo nowe 2x4GB

(Marcin0815) #9

Muszę się zgodzić - patologia panuje w moim portfelu.