Dokupienie pamięci RAM

Witam! Mam zamiar dokupić pamięć RAM do mojego komputera, ale nie zabardzo wiem jak się do tego mam zabrać. Obecnie posiadam pamięć Samsung’a; 1GB PC2-6400 800MHz, moja płyta główna to ASRock 4Core1333-GLAN/M z obsługą Dual Channel. Czy mógłbym dokupić pamięć 2x1GB i używać jej wraz z moją obecną pamięcią, czy się jednak tak nie da? A jeżeli jak by się dało, to nowe pamięci działały by w tym trybie, czy jednak nie? Chciałbym dokupić pamięć 2GB ale tak by współpracowała z moją obecną pamięcią. Jaki będzie najlepszy wybór? Z góry dzięki :slight_smile:

Spokojnie możesz dokupić 2x1GB z tym, że aby działało w trybie dual, to powinieneś mieć albo 2x1 albo 4x1 inaczej nie da rady. Problem z 4x1 GB będzie tylko taki, iż aby Windows widział całe 4GB pamięci powinieneś zainstalować system w wersji 64bit, inaczej będziesz miał tylko około 3,5GB. Co do producentów to wybór może być różny. Proponuję Kingston albo Good Ram czy nawet OCZ. Pamiętaj aby wszystkie kości były tego samego typu czyli nie inaczej niż to co masz obecnie.

No właśnie o to mi chodzi, żeby ta pamięć którą mam działała mi z nową pamięcią, jak bym kupił 2x1 i dołożył je do obecnej, to tryb dual by nie działał? Lepiej kupić jedną kość 2GB czy 2x1GB? Co daje tryb dual Channel?

Kolejny, który pisze będąc przekonany, że wie, ale nie wie, że nie do końca wie :wink:

Niekoniecznie. kości muszą być tego samego typu (takie same timingi) i być podłączone w oddzielnych gniazdach. I to by było na tyle. Niektóre płyty potrafią działać w trybie dual channel w konfiguracji 1+2 (np moja - działa w dualu a mam 1GB + 2GB). Kość 1-gigowa ogranicza tą większą, ale jednak się da.

Nie koniecznie akurat tyle. W zależności od innych podzespołów komputera może być widoczne od 3 do 3,5 GB. Fizycznie wykorzystywane będzie ok 3,2 GB.

Twoja płyta główna i tak obsługuje maksymalnie 4GB. Jeśli nie masz systemu 64bitowego, to proponuję zakup jednej kości 1GB i dwóch 512MB. Będziesz wtedy mieć dual channel i osiągniesz optymalną konfiguracje dla twojego sprzętu i systemu 32-bitowego.

EDIT:

Przeglądałeś książeczkę dołączoną do twojej płyty głównej? Masz 4 sloty na RAM i maksymalnie może być obsługiwane 4 GB RAMu. Jasno z tego wynika, że na slot przypada 1GB. Wniosek - kości 2GB nie będą działać.

Czyli wyglądało by to tak, 2x1GB I 2x512MB, co do pamięci 1GB, to musiałbym szukać pamięci Samsunga żeby mieć dual channel czy starczy ten sam typ pamięci, a firma obojetna?

Tryb Dual Channel wymaga dwóch lub czterech takich samych kości pamięci (ta sama marka, prędkość i timingi)

W Windowsie XP 32Bit, przy zainstalowanych 4GB pamięci, widoczne jest 3582MB.

To już sam nie wiem co mam wybrać :? Wątpie żebym znalazł taką samą pamięć Samsunga gdziekolwiek, czy można coś jeszcze zaproponować?

Nie muszą być wszystkie takie same kości!

Na płycie głównej masz 4 sloty w dwóch kolorach lub ułożone tak, że są podzielone na 2 + 2. Jeśli zamontujesz je 1GB + 512MB w jednych slotach i tak samo w drugich to powinno działać.

Nie ma co gdybać. Najpierw zajrzyj do wspomnianej książeczki.

A najlepiej do wiki (artykuł nie zawiera wszystkich najświeższych informacji, ale jest tam dość dobrze wszystko opisane)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

To co wyczytałem z książeczki dołączonej do płyty (przetłumaczone na pl)

Jeżeli dokupiłbym pamięci 2x1GB i dołożył do obecnej to dual by nie działał, ale czy możliwa jest praca 3 pamięci na płycie głównej, bez duala?

Tak, będą działać.

Ja bym jednak poszukał modułu 1GB Samsunga o identycznych parametrach, co Twoja stara pamięć + kupił dwie identyczne pamięci 512MB. Wykorzystasz wtedy wszystkie sloty i tryb Dual Channel.

Napisz nam jaki dokładnie posiadasz model tego Samsunga 1GB.

Moja pamięć to Samsung KBLGHT122G2SE7 CL5 PC2-6400 (800MHz), jak na razie nie znalazłem takiej samej pamięci na allegro czy w google.

Rzeczywiście, ciężko znaleźć takiego Samsunga, ale można kupić inną pamięć o identycznych parametrach np.: http://allegro.pl/item866149187_1_gb_go … 5_1gb.html