Dokupienie RAMu do laptopa ASUS X53s

Witam, dowiedziałem się, że mam w laptopie wolny slot na dodatkowe 4GB RAMu (mam już 4GB). Chciałbym dowiedzieć się czy warto dokupywać kości pamięci (cena nie jest zawrotna, 90zł) i jak wpłynie to na działanie komputera, czy różnica będzie znacząca?

Dodatkowo chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak wygląda wpięcie kości we własnym zakresie, jak się do tego zabrać i czy nie lepiej dopłacić za zrobienie tego w sklepie.

Z góry dziękuję za pomoc :smiley:

Jaki masz system operacyjny?

Czy laptop jest jeszcze a gwarancji? Czy rozkręcałeś laptopa (choćby do czyszczenia)?

System to Windows 7 Home Premium, nigdy nie rozkręcałem laptopa, wyjmowałem tylko klawiaturę po wypadku z udziałem kubka wody (na szczęście nic się nie stało).

Zależy też do czego laptop jest używany i ile alokowanej jest obecnie pamięci

Dodatkowo system 32bitowy nie wykorzysta więcej niż 3.5GB RAM. W takim przypadku kompletnie nie ma sensu dodawania pamięci.

Jeśli system jest 64bitowy i alokowana jest duża ilość pamięci to dołożenie pamięci miałoby sens.

Oczywiście jest jeszcze kwestia dostępu do tego wolnego slotu i sprawdzenia czy nie wymaga to zerwana plomb gwarancyjnych.

Pozdrawiam

AdamW

Dodane 06.10.2012 (So) 14:42

Windows 7 Home Premium może być albo 32 lub 64 bitowy

Sprawdź

Mój komputer -> Prawy klawisz myszy -> Właściwości -> Typ Systemu

Pozdrawiam

AdamW

Sorka, nie pomyślałem, że ilość bitów jest ważna, oczywiście system mam 64 bitowy. Używam go głównie do gier, ale także do czynności typu przeglądanie neta, jakieś prace do szkoły, standard. Dostęp do slotu nie wymaga zerwania plomb gwarancyjnych to wiem na pewno, proponowano mi dokupienie RAMu już przy zakupie.

Nie warto, nie wykorzystasz 8GB, ja mam 4GB i przy kilku aplikacjach nawet połowy nie wykorzystuje, zainwestuj te 90 w piwko imprezę, albo coś fajnego dla dziewczyny :stuck_out_tongue:

igrek, uważaj sobie, namawianie 15latka do spożywania alkoholu jest bardzo niemoralne :stuck_out_tongue:

Ale dzięki za radę, rozważę to jako alternatywę dla kupna RAMu :smiley:

Zatem podsumowując

Jeśli dołożysz pamięć to będzie ona dostępna dla systemu.

Czy warto oceń sam sprawdzając menadżerze zadań ilość zajętej pamięci podczas gry.

Można też dołożyć pamięci i spróbować wyłączyć pamięć wirtualną (plik wymiany pagefile.sys) wówczas system powinien trochę przyspieszyć.

Pozdrawiam

AdamW

Pamięci nigdy za wiele, tylko czy poradzisz sobie z wymianą.

Podczas gry w Battlefield 3 mam zużycie 3,30 GB. Kosz razem z wymianą to będzie coś koło 130 złotych.

Spróbuj dodać i wyłączyć pamięć wirtualną.

Jest spora szansa że różnica będzie odczuwalna

Pozdrawiam

AdamW