Dołączenie dysku SSD w laptopie i migracja systemu

Mam kilka pytań.

1 Czy w laptopie można włożyć dodatkowo dysk SSD do kieszeni po napędzie i jeśli tak, to czy ma to być SSD SATA II ponieważ lapek ma 9 lat.
Czy “wepnie” się on bez żadnej przejściówki, ramki …adaptera?

2 Czy mając tego SSD w kieszeni po napędzie, lapek automatycznie go “zobaczy” i czy będzie możliwość “skopiowania” mojego systemu Windows 7 z HDD w takim stanie jak jest, a więc, żeby na nowym dysku był identyczny, czyli ze wszystkimi moimi ustawieniami itd.
*Chyba taka możliwość istnieje tylko w przypadku pojemności większej niż mój obecny dysk HDD 320 GB, a więc pewnie będzie konieczny 420 GB (bo 360 GB nie ma SSD z tego co widzę).

3 Żeby odpalać system z tego skopiowanego SSD rozumiem, że konieczne będzie go wsadzić do kieszeni po HDD.

4 I w końcu, czy system będzie z tego SSD dalej aktywny, czy będzie potrzeba robić aktywację od nowa.

Sorrki za takie szczegółowe pytania, ale zawsze może się to komuś również przydać (wszystko w jednym miejscu).

Po pierwsze potrzebujesz Caddy jak to:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.Xcaddy.TRS0&_nkw=caddy&_sacat=0
Po drugie montujesz SSD w miejsce HDD, a HDD dajesz w Caddy by nie tracić wydajności.
Po trzecie dysk znajdujący się w Caddy nie może być bootowalny.
Po czwarte nie klonuje się systemu z HDD na SSD (inna charakterystyka dysków), więc musisz go zainstalować od nowa bo laptop będzie się sypał.
Po piąte jeżeli nie masz naklejki systemu na laptopie tylko klucz systemu jest zaszyty w BIOS to się sam zaktywuje.

WHAT?
gag-laugh-2

Pierwsza, lepsza z brzegu instrukcja softu do tego celu:
https://www.backup-utility.com/clone/clone-hard-drive-to-ssd-4348.html

Przyłączam się do pytania.

Wat-Meme-07

Czyli jeśli jednak jest możliwe sklonowanie dysku, to uda się to w takiej konfiguracji…z HDD na SSD w kieszeni.
Bo, potem oczywiście zamienił bym je miejscami.
Trafiłem w sieci na opis takiego klonowania i jest możliwe, jednak aby się udało to dysk SSD musi być równej lub większej pojemności…
Więc jak to jest?

Ciężko sklonować 1-terabajtowy hdd na 120 gigowy ssd.

Nie, mam 320 GB, ale zajęte na nim tylko 120 GB więc z tego linku co kolega dał wyżej wynika, że jest sposób aby sklonować tylko zajęte miejsce a nie cały.
Wcześniej czytałem, że trzeba cały klonować nie zależnie od zajętego miejsca i wówczas musiałby być taki sam lub większy, a SSD są w wartościach 240 i potem aż 400.
Więc trzeba by wówczas większy a tak wystarczy ten 240…
Wychodzi jednak na to, że nie jest to warunek.

Jeśli na lapku masz SATA 2 to dysk może (i nawet musi) być SATA 3, po prost będzie chodził wolnej na SATA 2.
Z klonowaniem dysku HDD na SDD nie będzie problemów, ale radziłbym Ci postawić system na nowo.
Będzie jeszcze szybszy.

przeniosłem system z hdd na sdd za pomocą acronisa, na parytycje o tej samej wielkości, i jak na razie wszystko okey

Klonujesz partycje nie dysk. Jeśli partycje łącznie będą zajmować mniej niż pojemność SSD to powinno się udać. Nie mniej dla najlepszej wydajności lepiej jest postawić system od nowa. Szczególnie że po klonowaniu jest trochę bawienia się bo musisz się upewnić że trim działa, defragmentacja itp. Ale nigdy w życiu nie rób “optymalizacji” na żywotność SSD. Nie po to kupujesz SSD żeby zabijać jego wydajność.

Tu masz odpowiedz na dręczące Cię pytanie:

https://www.easeus.com/partition-master/clone-1tb-hdd-to-512gb-ssd.html

Co Ty tutaj piszesz o defragmentacji? Defragmentacja w Windows 7 MUSI być wyłączona, a W Windows 8 i 10 system nie defragmentuje dysków SSD, bo je rozpoznaje i zaleca “optymalizację” . A ty wszystko odwrotnie polecasz.

Nawet nie chce mi się już setny raz odkręcać głupot jakie ludzie przepisują o defragmentacji SSD.
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/967351/a-heavily-fragmented-file-in-an-ntfs-volume-may-not-grow-beyond-a-cert

A z resztą, zobaczymy co z głupoty tym razem usłyszymy… A więc, dlaczego to defragmentacja MUSI być wyłączona? Dysk wybuchnie czy dane wyparują? A może to kolejna teoria że defragmentacja zajedzie pamięć?

Ćwiczebnie, w ramach wprawki sklonowałem posiadanym programem EaseUS Disk Copy Pro 3.0 ( z jakiejś promocji) swój systemowy SSD Crucial 256GB.
Dyskiem docelowym była stara, wyciągnięta z szafy HDD IDE Barracuda 160 GB. Podłączyłem ją do płyty głównej za pomocą adaptera Manhattan poprzez gniazdo USB.
Efekt jak na obrazku.

Można więc sklonować większy dysk na mniejszy…
Efektu w moim przypadku nie sprawdzę, bo moja płyta główna nie obsługuje dysków z interfejsem IDE… ALE może się przydać, bo:
Za pomocą dysku rozruchowego (LiveCD) tego softu mogę w razie WOJNY, gdyby padł Crucial, skolnować Bararacudą każdy inny dysk dysk SATA HDD/SSD.

czy wypowiadający się znawcy mogliby doprecyzować

w windows 10, w przypadku dyskow ssd; defragmentacja, optymalizacja wymaga wyłączenia.
czy system rozpoznaje dyski ssd i nie defragmentuje ale optymalizuje?

Nic nie trzeba robić. Win 10 (z tego co mi wiadomo) nie umożliwia defragmentacji przez systemowe narzędzie, jedyne co to wymusza TRIM pod jakże marketingową nazwą “optymalizacja”.

Za pomocą programu EaseUS Partition “trial” (Master 12.10), skopiowałem swój twardy dysk HDD 320 GB z systemem na SDD 240GB i wszystko świetnie działa.
Nic nie musiałem robić, tylko wskazać klonowanie z którego dysku na który i klik…
W sieci pisali, że jeśli mam tylko jedną partycję (czyli na niej również system), to będą jakieś problemy, jeśli przekopiuję taką partycję na mniejszą, ale nic takiego się nie stało, system ruszył od razu i jeszcze pokazał mi partycję recovery, którą też miałem na dysku.
Sformatowałem ją (mam ją nagraną na płytach) i zrobiłem dodatkową, jednak nie udało się ją połączyć z główną, bo między nimi była systemowa i dałem spokój, żeby coś się nie popsuło podczas jej przenoszenia…
Program świetny, (trial) niestety jednak nie pozwala na skopiowanie dysku.
Poradziłem sobie inaczej.
Jest jeszcze jakaś wersja free do klonowania EaseUS Disk Copy , ale nie wiem, czy również nie ma jakichś ograniczeń.