Dolby Atmos

Cześć. Mam telewizor z dźwiękiem DTS – HD Premium, Smart Sound i przymierzam się do kupna soundbara z Dolby Atmos i jak podłączę pod TV to będę miał Dolby Atmos (mam Netflix i HBO) a jak Dolby Atmos nie będzie to co mam zrobić aby był (wymiana TV nie jest przewidziana).

Jak TV nie obsługuje Atmosa to nic nie zrobisz. Chyba, że podłączysz pod amplituner z obsługą Atmosa.

Amplitunera brak, czyli kupić soundbara a mam ten na myśli ( TCL TS9030)
i czekać na zmianę TV lub darować sobie Dolby atmos.

Musisz sobie też zdawać sprawę, że soundbar to tak naprawdę proteza dla atomsa. Do tego by cieszyć się w miarę jakimś efektem tej protezy musisz mieć odpowiednie warunki w pokoju łącznie z odpowiednim ustawieniem fotela przed tv.
Na przykład żeby słyszeć idealnie nad twoją głową zawieszony helikopter soundbar wysyła dźwięk w sufit który odbija się od niego i leci prosto do twoich uszu. Jeżeli kanapa fotel będzie ustawiony za daleko to znaczy, że dźwięk usłyszysz przed sobą a nie nad głową (tak jak na złaczonym zdjęciu). Poza tym jak masz jakiś żyrandol w suficie to pogorszy jakość dźwieku.
Prawdziwy atoms osiągniesz wyłącznie przez kino domowe z odpowiednio zamontowanymi głośnikami (również nad głową w suficie czy zawieszonymi nad głową jak lampa)

2 polubienia

Nie, soundbar to urządzenie mono.
Poczytaj na czym polega technologia atmosa.

Żeby nie było że nie wiem o czym piszę, jakiś czas temu testowałem zestaw za kilka tysięcy, soundbar, subwoofer i dwie satelity.
Sub naprawdę spoko ale z całej przestrzeni jaką to miało oferować słyszałem tylko centralny i zagłówki, nic pomiędzy, żadnych pozornych źródeł.

Poza tym kolega wyżej ładnie to streścił, tyle że te odbicia nie działają ani trochę.

To ciekawie dlaczego tak wielu ? zachwyca się tym atmosem w soundbarach, chyba że ich odczucia “słuchowe” są czysto subiektywne. Zastanawiałem się nad sounbarem bo mimo że mój Philips43PUS7303/12 LED 43" 4K ma całkiem niezły dźwięk to chciałbym go jednak polepszyć.

Jeżeli ktoś znajomy ma soundbar to odwiedź go posłuchaj.
Jak nie to idź do jakiego sklepu w którym mają salonik odsłuchowy a jak już będziesz zachwycony to porównaj to ze zwykłym stereo w sensie wzmacniacz i para chociażby podstawkowych głośników.

A wielu innych zachwyca się brzmieniem głośnika bluetooth choć od dawna rzesze są fanami słuchania muzyki z Youtube przez głośniczek smartfona.

Naprodukowali, nie ma to nic wspólnego z dobrą jakością ale recenzenci dostają wzamian za pozytywną reckę.
Nie napisał byś czegoś dobrego o sprzęcie za darmo?

1 polubienie

Prawdopodobnie dlatego, że każdy soundbar jest dużo lepszy od głośników zamontowanych w tv. Więc kiedy słuchasz dźwięku z tv i nagle przełączysz się na lepszy głośnik (a takim jest właśnie soundbar) to masz efekt wow.
Jednak soundbar nie da ci nigdy takiego efektu jakbyś sobie ustawił trzy głośniki z przodu, dwa z tyłu i dwa zawieszone nad głową. Takiego efektu nie da ci płaska listwa położona pod telewizorem, której zadaniem jest wirtualizacja atmos na zasadzie odbijania dźwięku od ścian i sufitu. Prawdziwy atmos da ci odpowiedni zestaw głośników.

12:42, masz wyjaśnienie co to jest Atmos.
Zastanów się czy masz miejsce na tyle głośników bo tak jak zestaw 5,1 ustawiony na kupie to nie jest 5,1 tak soundbar to nie atmos.

Filmik obejrzałem, dzięki. Miejsca mam mało, TV nawet nie stoi po środku pokoju, nagłośnienie podłogowe też nie ma gdzie ustawić stąd pomysł z sounbarem, dzięki za odpowiedzi, muszę pomyśleć a z drugiej strony aż tak wielkiego parcia na soundbara nie mam.

Zdecydowanie lepszy efekt da ci dobre stereo a to nie musi być duże, wystarczy niewielki wzmacniacz/amplituner i para kolumienek podstawkowych.

1 polubienie

Popieram. Zainwestuj w naprawdę porządny sprzęt stereo i nie baw się w jakieś symulatory dźwięku przestrzennego. Lepiej mieć wysokiej klasy sprzęt stereo niż wirtualny 7.1

1 polubienie