Dołożenie pamięci RAM o innych parametrach

Witam. Postanowiłem dołożyć pamięci Ram do mojego zestawu na płycie głównej ASRock H81M. Dotychczas mam 8GB Ram (2x4GB) 1600 Mhz CL 9, ale w niektórych grach np Starwars BF2 zalecane jest już min 16GB ponieważ gra na 8GB nie chodzi płynnie. Zakupiłem więc używaną kość Ram Crucial Ballistix Sport 8GB DDR 3 1866 Mhz CL 10, po czym niestety stwierdziłem że na mojej płycie głównej są tylko 2 banki pamięci, czyli 3-ciej kości Ram nie włożę, dlatego muszę wyjąć jedną z 4GB starej pamięci. W związku z tym pytanie- czy stara kość Ram 4GB 1600 Mhz 9 CL będzie na tej płycie współpracowała z tą nową kością Ram 8GB 1866 Mhz 10 CL ? Czy nie będzie ? Z góry dzięki za pomoc.

Może będzie? Z góry to jest nie do przewidzenia. A nawet jeśli tak, to częstotliwość tego zestawu RAM spadnie do 1600 MHz. Może być i tak, że komputer się nie uruchomi!
Radziłbym spróbować najpierw z jednym, tym nowym modułem RAM 8 GB i sprawdzić efekt na grze. Potem dołożyć ten moduł 4 GB i ponownie sprawdzić co to da w efekcie. Tak, czy inaczej utracisz zalety dwukanałowej obsługi pamięci z powodu znacznych różnic parametrów modułów RAM.
Warto też wykonać testy porównawcze RAM w różnych konfiguracjach przy pomocy programu AIDA64.

1 polubienie

Dziękuje za info. tak też zrobię

Nie powinno być żadnych problemów, lekko ta szybsza pójdzie na 1600 CL9. Jeśli wolniejsza ma możliwość jakiegokolwiek symbolicznego OC to powinna pójść na 1866 z CL10. Drugi wariant byłby lepszy pomimo wyższego CL. Pozostaje kwestia poszczególnych timingów które mogą być różna w obu kościach przy tej samej prędkości i CL aczkolwiek BIOSy są tu dość elastyczne. Przy Asrock nie korzystaj z opcji w Advanced BIOS, Flexibility Mode bo to kończy się zazwyczaj puszczeniem RAMu na niskich taktowaniach i timingach czasem wręcz mocno zaniżonych. To zostaw sobie na wypadke całkowitej kaplicy, gdy RAMy za chiny nie chcą współpracować.

Super dzięki za info. Czy muszę coś grzebać w Biosie po założeniu tej nowej kości ? Czy powinno chodzić automatycznie ? Bo totalnie się na tym nie znam.

Jak przy poprzednich kościach niczego nie ustawiałeś w BIOs to powinno ruszyć z automatu. Jednak może być tak (a raczej tak będzie), że kości nie będą działać w trybie Dual Channel co ostatecznie może dać niższą wydajność. Co prawda gry, które wymagały więcej niż 8 GB zaczną działać płynnie, ale maksymalny FPS może nieznacznie spaść.

Czyli chyba jednak lepiej będzie dokupić jeszcze jedną taką kość Ram 8 GB 1866 Mhz CL 10 myślę .

Jak sprawdzić czy kości działają (lub nie) w trybie Dual Channel ?

Który parametr ma tu decydujące znaczenie, żeby kości współpracowały ze sobą w trybie Dual Channel- Mhz czy latency ? Bo nie wiem czy lepiej dokupić drugą kość 8GB z 1866 Mhz 9 CL czy 8 GB 1600 Mhz 10 CL, ponieważ nie mogę znaleźć drugiej takiej samej czyli 1866 Mhz 10 CL.

Nie pisz posta pod postem, edytuj wcześniejszy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie dokupienie drugiej, identycznej kości. Jednakże kości 1866 będą pracowały w trybie 1600 - płyta główna szybszym pamięciom robi downgrade.

http://www.asrock.com/mb/intel/h81m/index.pl.asp#Memory

Ok dzięki

Dokupiłem 2 kości RAM w konfiguracji Ballistix Sport 8 GB + Ballistsix Sport 4 GB a więc tej samej firmy o tych samych (poza pojemnością) parametrach z nadzieją że będą pracować w trybie Dual Channel. Niestety pracują w trybie Singel Channel :frowning: Rozumiem że pojemność w GB również musi być taka sama, czyli np 2 x 8GB, aby uzyskać Dual Channel tak ?

Tak! Pisałem o tym wcześniej. Parametry dwóch modułów muszą być identyczne.

1 polubienie