Dołożenie pamięci RAM o innych parametrach

(Przemek742) #1

Witam. Postanowiłem dołożyć pamięci Ram do mojego zestawu na płycie głównej ASRock H81M. Dotychczas mam 8GB Ram (2x4GB) 1600 Mhz CL 9, ale w niektórych grach np Starwars BF2 zalecane jest już min 16GB ponieważ gra na 8GB nie chodzi płynnie. Zakupiłem więc używaną kość Ram Crucial Ballistix Sport 8GB DDR 3 1866 Mhz CL 10, po czym niestety stwierdziłem że na mojej płycie głównej są tylko 2 banki pamięci, czyli 3-ciej kości Ram nie włożę, dlatego muszę wyjąć jedną z 4GB starej pamięci. W związku z tym pytanie- czy stara kość Ram 4GB 1600 Mhz 9 CL będzie na tej płycie współpracowała z tą nową kością Ram 8GB 1866 Mhz 10 CL ? Czy nie będzie ? Z góry dzięki za pomoc.

(Astor44) #2

Może będzie? Z góry to jest nie do przewidzenia. A nawet jeśli tak, to częstotliwość tego zestawu RAM spadnie do 1600 MHz. Może być i tak, że komputer się nie uruchomi!
Radziłbym spróbować najpierw z jednym, tym nowym modułem RAM 8 GB i sprawdzić efekt na grze. Potem dołożyć ten moduł 4 GB i ponownie sprawdzić co to da w efekcie. Tak, czy inaczej utracisz zalety dwukanałowej obsługi pamięci z powodu znacznych różnic parametrów modułów RAM.
Warto też wykonać testy porównawcze RAM w różnych konfiguracjach przy pomocy programu AIDA64.

(Przemek742) #3

Dziękuje za info. tak też zrobię

(witek-pl) #4

Nie powinno być żadnych problemów, lekko ta szybsza pójdzie na 1600 CL9. Jeśli wolniejsza ma możliwość jakiegokolwiek symbolicznego OC to powinna pójść na 1866 z CL10. Drugi wariant byłby lepszy pomimo wyższego CL. Pozostaje kwestia poszczególnych timingów które mogą być różna w obu kościach przy tej samej prędkości i CL aczkolwiek BIOSy są tu dość elastyczne. Przy Asrock nie korzystaj z opcji w Advanced BIOS, Flexibility Mode bo to kończy się zazwyczaj puszczeniem RAMu na niskich taktowaniach i timingach czasem wręcz mocno zaniżonych. To zostaw sobie na wypadke całkowitej kaplicy, gdy RAMy za chiny nie chcą współpracować.

(Przemek742) #5

Super dzięki za info. Czy muszę coś grzebać w Biosie po założeniu tej nowej kości ? Czy powinno chodzić automatycznie ? Bo totalnie się na tym nie znam.

(LORDEK) #6

Jak przy poprzednich kościach niczego nie ustawiałeś w BIOs to powinno ruszyć z automatu. Jednak może być tak (a raczej tak będzie), że kości nie będą działać w trybie Dual Channel co ostatecznie może dać niższą wydajność. Co prawda gry, które wymagały więcej niż 8 GB zaczną działać płynnie, ale maksymalny FPS może nieznacznie spaść.

(Przemek742) #7

Czyli chyba jednak lepiej będzie dokupić jeszcze jedną taką kość Ram 8 GB 1866 Mhz CL 10 myślę .

(Przemek742) #8

Jak sprawdzić czy kości działają (lub nie) w trybie Dual Channel ?

(Przemek742) #9

Który parametr ma tu decydujące znaczenie, żeby kości współpracowały ze sobą w trybie Dual Channel- Mhz czy latency ? Bo nie wiem czy lepiej dokupić drugą kość 8GB z 1866 Mhz 9 CL czy 8 GB 1600 Mhz 10 CL, ponieważ nie mogę znaleźć drugiej takiej samej czyli 1866 Mhz 10 CL.

(LORDEK) #10

Nie pisz posta pod postem, edytuj wcześniejszy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie dokupienie drugiej, identycznej kości. Jednakże kości 1866 będą pracowały w trybie 1600 - płyta główna szybszym pamięciom robi downgrade.

http://www.asrock.com/mb/intel/h81m/index.pl.asp#Memory

(Przemek742) #11

Ok dzięki

(Przemek742) #12

Dokupiłem 2 kości RAM w konfiguracji Ballistix Sport 8 GB + Ballistsix Sport 4 GB a więc tej samej firmy o tych samych (poza pojemnością) parametrach z nadzieją że będą pracować w trybie Dual Channel. Niestety pracują w trybie Singel Channel :frowning: Rozumiem że pojemność w GB również musi być taka sama, czyli np 2 x 8GB, aby uzyskać Dual Channel tak ?

(Astor44) #13

Tak! Pisałem o tym wcześniej. Parametry dwóch modułów muszą być identyczne.