Dołożenie RAM DDR2

Witam.

Posiadam aktualnie 1x2GB RAM DDR2 800mhz CL5 goodram, i chcę dodać jej trochę więcej do mojego komputera. Nie wiem zbyt bardzo co mi się bardziej opłaca. Dokupić drugą identyczną kość RAM 2GB/4GB, czy też wyrzucić tą, a zakupić całkiem inną typu dual channel. Nie wiem co mi się będzie bardziej opłacało, i czy to w ogóle będzie razem działało. Chcę aby po dodaniu/zmianie pamięci wyszło jej z 6/8 GB (ewentualnie 4) i oczywiście, żeby nie była w wygórowanej cenie.

Płyta: ASUS M3N78-CM http://pl.asus.com/product.aspx?P_ID=nVDFp09dKpOAQdsz

Procesor: AMD Athlon 64 x2, 6000+, 3.1GHz

Pamięć: 1x2GB DDR2 800mhz CL5 GOODRAM

Proszę o pomoc. :slight_smile:

A jaki masz system ? Bo wersja 32 bitowa w tym i XP nie zobaczy więcej niż 3,25GB (3,5 - w zależności od płyty) ale i tak max jest w stanie zaadresować do 3GB . Natomiast jak 64bit to zobaczy więcej wtedy warto więcej.

Moim zdaniem nie powinieneś wyrzucać ani wymontowywać aktualnych pamięci. Twoja płyta główna ma 4 sloty na pamięć więc pewnie dwa są wolne. Dlatego dokup 2x2GB DDR2 1066MHz, zamontuj i wszystko powinno działać. Masz procesor 64 bitowy więc zapewne i system masz 64 bitowy dlatego nie powinno być problemu z odczytaniem przez Twój system, że masz teraz 6 GB. Cena takich pamięci to w granicach do 200 zł.

Właśnie nie jestem pewien czy mogę dorzucić sobie 2x2GB, przy instrukcji ten płyty glównej pisało cos w stylu, że może być:

1)zajęty tylko pierwszy slot

2)zajęty tylko 2gi slot

3)zajęte 2 pierwsze sloty

4)zajęte wszystkie 4 sloty

I czy te pamięci będą razem działały jeżeli zostawię tą 800mhz i dorzuce 1333mhz?

Ta płyta obsługuje kości 1066MHz w przypadku, gdy zainstalowany procesor to Phenom (AM2+) więc takowe odpadają. Na dodatek ma dwa kanały po dwa sloty, które mogą być obsadzane pojedynczo na kanał albo w dualu na kanał więc albo dokładamy jedną kość albo trzy. Natomiast to, że obecność 64-bitowego procesora wskazuje na 64-bitowy system pozostawię bez komentarza…

Moja sugestia jest taka: wystarczy dokupić jeszcze jednego GOODRAMA 2GB 800MHz. 3,5-4,0GB (w zależności od tego ile bitów ma system operacyjny) w zupełności wystarczy. Rozszerzanie do 8GB (tyle maksymalnie obsłuży ta płyta - 4 x 2GB) nie ma raczej sensu a w razie takiej konieczności można przecież zrobić to później.

:roll:

Twoja płyta nie obsłuży pamięci 1333 MHz i takich nie kupuj. Częstotliwość 800 MHz będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Własnie kłopot w tym, że taka 1kostka Goodram 4gb kosztuje 230zł a 2x2GB 170zl, więc jest trochę różnicy i wolałbym wydać mniej. Tylko wtedy problem w tym czy to będzie działało razem, i czy nie stracę na prędkości obliczeń?

Wyczytałem jeszcze ze 1kosc 4gb kingstona o takich samych parametrach co goodram jest o 20zł tańsza. Czy będzie jakaś różnica, gdybym dał kingstona a nie goodram?

Ściągnąłem sobie teraz podręcznik użytkownika Twojej płyty głównej i tam było wszystko napisane. Przede wszystkim sloty na Twojej płycie głównej są przystosowane do maksymalnie 2 GB w jednej kości. Większej kostki Twoja płyta nie uciągnie. Dlatego nie masz innego wyjścia jak kupić np. 2x2 GB lub 4x2 GB

Teraz po zakupie sytuacja by się przedstawiała następująco. Z godnie z zalecaną instalacją w podręczniku użytkownika instalujesz te pamięci w poniższy sposób.

2x2GB - wyjmujesz swoją aktualną pamięć i wsadzasz te 2x2GB w dwa żółte sloty. Jeżeli dobrze odczytałem instrukcję to Twoje aktualne pamięci 2x1GB są na żółtych slotach. Możesz po instalacji 2x2GB włożyć swoją aktualną pamięć na dwa czarne sloty i sprawdzić czy system widzi sprawnie 6 GB.

4x2GB - wyjmujesz swoją aktualną pamięć i wsadzasz te 4x2GB we wszystkie sloty.

Starchris… gdzie wyczytałeś, że kolega TrickeD ma dwie kości po 1GB? Ma jedną kość 2GB. W zupełności wstarczy, że dołoży tylko jedną kość 2GB. Idealnie byłoby, gdyby dokupił GOODRAMA o takim samym CL5.

Cofam to zdanie, bo nie doczytałem do końca: “Nawet gdyby miał dwie kości po 1GB to po jakiego grzyba miałby je wyciągać przy dołożeniu następnych dwóch dwugigowych?”. Sorry.

:roll:

Dzięki wielkie za pomoc. Zainwestuje w te 2x2gb

Jeszcze ostatnie pytanie.

Czy jak już będę miał te 2x2GB i 1x2GB to będę mógł w przyszłości dorzucić jeszcze 1x2gb i będzie działało?

Nie możesz mieć 2x2GB i 1x2GB.

:roll:

Czyli jedyną możliwością jest dokupienie 1x2gb w moim przypadku?

Nie. Możesz dokupić 1x2GB albo 3x2GB.

Możesz oczywiście wyrzucić te całkiem sprawne 2GB GOODRAMA na śmietnik i kupić nowe kości 2x2GB albo 4x2GB ale po co? Lubisz marnować pieniądze?

:roll:

3x2gb to masz na mysli dualchannel i singlechannel, czy jak? nie rozumiem za bardzo.

Albo mógłbyś podać jakiś przykład? :slight_smile:

Mój błąd, pomieszały mi się cyferki. Przepraszam.

W takiej sytuacji powyższa konfiguracja jest prawidłowa.

Masz w tej chwili JEDNĄ kość 2GB.

Płyta główna ma CZTERY sloty na pamięci.

Wynika z tego, że masz TRZY wolne sloty na pamięci.

Możesz więc dołożyć tylko JEDNĄ kość 2GB do już posiadanej w swoim komputerze uzyskując w ten sposób 2x2GB w trybie DualChannel (jeśli umieścisz obie obok siebie w pierwszym kanale).

Możesz też dołożyć TRZY kości 2GB do już posiadanej i w ten sposób uzyskasz łącznie maksymalną ilość pamięci jaką obsłuży Twoja płyta, czyli 8GB. Wtedy wszystkie pamięci pracowały by w trybie DualChannel.

:roll:

TrickedD poniżej masz zdjęcie, na którym dokładnie zobaczysz w jakich konfiguracjach możesz zainstalować swoją pamięć.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0665bfa7602c207c.html